Obciążenia suwnicami + kombinacje obciażeń

Na tym forum dyskusyjnym rozmawiamy o wszystkim co jest związane z programem Autodesk Robot Structural Analysis.

Moderatorzy: Artur Owczarek, Slavco, Arkadiusz Mackiewicz

ODPOWIEDZ
Krzych85
Posty: 4
Rejestracja: 28 wrz 2011, 03:15

Obciążenia suwnicami + kombinacje obciażeń

Post autor: Krzych85 »

Dzień dobry!

Jestem nowy na tym forum. Trafiłem tutaj ponieważ mam problem z programem Robot. Mam nadzieję, że osoby znającego Robota rozwieją moje wątpliwości i pomogą mi rozwiązać moje problemy. Będę za to bardzo wdzięczny.
W kilku słowach jakiego obiektu dotyczyć będzie problem: hala przemysłowa dwunawowa w konstrukcji mieszanej. Słupy, fundamenty żelbetowe, dach i belka podsuwnicowa konstrukcja stalowa. Obiekt modelowany i liczony w module Rama przestrzenna (jestem po kursie Robota i na tym kończy się moja wiedza dotycząca tego programu - wszystko co teraz robię uczę się na bieżąco z podręcznika Robota oraz przeglądając fora i korzystając w własnej wiedzy zdobytej na politechnice) :-))
Mój problem związany jest z prawidłowym przyjęciem obciążenia od suwnicy w hali dwunawowej (po dwie suwnice w każdej nawie - rama pracuje przestrzennie).
Wiem jak zdefiniować suwnicę - niestety nie wiem jednak czy muszę definiować kilka suwnic i jak Robot interpretuje zadane przypadki obciążenia, gdy wybiorę kombinacje automatyczne.

1. Czy przy definiowaniu obciążenia pojazdami (suwnicą) muszę stworzyć kilka suwnic (które dają obciążenia: pionowe(V)+poziome wzdłuż toru(Hr) lub poziome(V)+poziome wzdłuż toru(Hr)+poziome poprzecznie do toru(Hp) ) ??? Czy program przy definiowaniu suwnicy i nadaniu wartości sił pionowych V oraz zadaniu mu odpowiednich współczynników dla sił podłużnych i poprzecznych wie, że przy kombinacji automatycznej musi sprawdzić obciążenie dla suwnicy z siłami poziomymi i bez sił poziomych (Hp i Hr) ????
Jeśli trzeba stworzyć kilka suwnicy to czy dobrze myślę, ze należy rozbić suwnicę i najpierw przyjąć same obciążenia pionowe (V) potem dodać jeszcze poziome wzdłuż toru (Hr) a potem dodatkowo siłę poziomą poprzeczną do toru (Hp)????

2. Poza tym czy trzeba również oddzielnie stworzyć suwnicę, dla której na prawym torze jest V(max), a na lewym V(min) i potem odwrotnie (na prawym V(min) i na lewym V(max)). Czy program również w tym przypadku wie, że trzeba sprawdzić odwrotny układ obciążenia???

3. Jak zadać obciążenia od dwóch suwnic w nawie, tak żeby ich tory jazdy nie krzyżowały się (tzn. żeby suwnica nr 1 nie mogła wjechać na suwnicę nr2 i odwrotnie)???

4. Czy w przypadku Hali wielonawowej z suwnicami kombinacje automatyczne (pełne) w zupełności wystarczą, czy należałoby zrobić ręczne???

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam

Krzych85
Awatar użytkownika
Arkadiusz Mackiewicz
Posty: 110
Rejestracja: 02 sty 2007, 09:26

Re: Obciążenia suwnicami + kombinacje obciażeń

Post autor: Arkadiusz Mackiewicz »

witam.
problem kilku suwnic w hali faktycznie łatwy nie jest, ale do zrobienia :)

zacznijmy od pojazdu...
suwnicę definiujemy podając nacisk na koło - po czym współczynniki V, H oraz L określają odpowiednio siły: pionowe, poprzeczne i podłużne względem trasy suwnicy.
jeżeli naciski na koło lewe, a potem prawe mają być max lub min (a tak przecież chcemy) należy stworzyć nową suwnicę poruszającą się po tej samej trasie.
program nie rozpatruje innych wariantów, niż te które założy Użytkownik - to znaczy odpowiadając na pytanie (2. Poza tym czy trzeba również oddzielnie stworzyć suwnicę, dla której na prawym torze jest V(max), a na lewym V(min) i potem odwrotnie (na prawym V(min) i na lewym V(max)). Czy program również w tym przypadku wie, że trzeba sprawdzić odwrotny układ obciążenia??? ) program nie sprawdza odwrotnego układu obciążeń.

żeby suwnice na siebie nie najeżdżały należy tak zdefiniować ich trasy, aby to uniemożliwić. np. trasa suwnicy 1 kończy się tam, gdzie zaczyna się trasa suwnicy 2.

kombinacje automatyczne pełne generują wszystkie możliwe układy obciążeń, czyli używając ich dostaniemy na pewno najniekorzystniejszy ich układ, a w konsekwencji największe wytężenie konstrukcji.
arekm
Krzych85
Posty: 4
Rejestracja: 28 wrz 2011, 03:15

Re: Obciążenia suwnicami + kombinacje obciażeń

Post autor: Krzych85 »

Dziękuję za odpowiedź.
Częściowo rozwiązałem już swój problem!

Złączyłem ze sobą suwnicę i w ten sposób uzyskałem najgorsze obciążenia, ponieważ mam belkę podsuwnicową wolnopodpartą - więc największe wytężenie belki będzie gdy suwnice są koło siebie.
Problem najeżdżania się suwnic nie do końca może być zdefiniowany przez wyznaczenie trasy i włączenie ograniczeń - bo suwnica 1 i 2 mogą stać koło siebie zarówno na początku hali jak i na końcu... przy założeniu ograniczenia trasy musiałbym wyznaczyć, że jedna suwnica porusza się do połowy i druga od połowy, a to jest błędne założenie w przypadku mojej hali. Inna sprawa, że gdyby była możliwość ustawienia tego w jakiś sposób w robocie (czyli powiedzmy program miałby takie ograniczenia, że po jednej trasie jadą dwie suwnice i nie krzyżują swoich torów) to chyba byłoby kilka milionów kombinacji dla hali dwunawowej...

Jeśli chodzi i posługiwanie się współczynnikami to wydaje mi się, że nie do końca jest to prawdziwe, ponieważ współczynniki przykładają obciążenie do każdej siłki V (czyli każdego koła), a suwnica ma siłę poziomą wzdłuż toru Hr do dwóch kół przednich lub tylnych i siłę poziomą poprzeczną Hp tylko do jednego koła po lewo albo prawo.
Wydaje mi się, że lepiej wykonać to zadając siły poziome, pionowe przy tworzeniu suwnicy.
Inny problem to, że siła pozioma powinna być przyłożona na wysokości pasa górnego belki podsuwnicowej...
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Arkadiusz Mackiewicz
Posty: 110
Rejestracja: 02 sty 2007, 09:26

Re: Obciążenia suwnicami + kombinacje obciażeń

Post autor: Arkadiusz Mackiewicz »

skoro suwnice mogą znaleźć się po jednej lub drugiej stronie hali, to może trzeba pomyśleć o uproszczeniu układu obciążeń. tym bardziej, że belka ma być wolnopodparta.

co do współczynników...
faktycznie siły przykładane są do każdego koła. w tej sytuacji lepiej jest zdefiniować "pojazd dowolny" tak, jak zdaje się Pan postąpił.
arekm
marciula
Posty: 6
Rejestracja: 26 paź 2011, 19:31

Re: Obciążenia suwnicami + kombinacje obciażeń

Post autor: marciula »

Robie podobny projekt co Kolega wczesniej, zrobilam kombinacje automatyczne od zadanych obciazeń (stałe, snieg, wiatr oraz zdefiniowane suwnice). Nie rozumiem czemu jak wyswietlam tabele z siłami i definicja tych obciazeń to np w SGU robot tez mi mnoży przez jakies wspolczynniki, mimo ze w SGU nigdy nie mozylam przez zadne współczynniki, pozatym skad sie wzielo nagle dzielenie w kombinacji obciazeń, np robot jedna z kombinacje obliczył w SGN: 1*1.35 + 2*0.75 + 6*0.90 + 9/1*1.05, gdzie 1- stałe, 2- snieg, 6- wiatr 9- obciazenie suwnica. Prawie w kazdej kombinacji wystepuje dzielenie, to co ja umiescilam to tylko pojedynczy przyklad zeby bylo wiadomo o co chodzi.
Bede wdzieczna jezeli ktos mi odpisze czy zawsze w kombinacjach suwnicami wystepuje to dzielenie czy poprostu ja cos nie tak obliczylam? Moze to tylko taki oznaczenie Robota?
marciula
Posty: 6
Rejestracja: 26 paź 2011, 19:31

Re: Obciążenia suwnicami + kombinacje obciażeń

Post autor: marciula »

i mam jeszcze jedno pytanie. Czy skoro mam hale ramowa skladajaca sie z 21 raz a chce zobaczyc tylko siły w jedej ramie to czy da sie to jakos zrobic? Potrafie to zrobic dla pojedynczego preta (analiza szczegołowa) ale z cala rama mam problem.
Awatar użytkownika
Arkadiusz Mackiewicz
Posty: 110
Rejestracja: 02 sty 2007, 09:26

Re: Obciążenia suwnicami + kombinacje obciażeń

Post autor: Arkadiusz Mackiewicz »

witam.
kombinacja automatyczne tworzone są wg wzorców - SGN, SGU, AKC itd
użytkownik na etapie definiowania kombinacji automatycznych określa, z których wzorców chce skorzystać.
zapisy np. SGN: 1*1.35 + 2*0.75 + 6*0.90 + 9/1*1.05 oznacza, że przypadek mnożony jest przez współczynnik 1,35, drugi - 0,75 itd.
zapis 9/1*1.05 oznacza pierwsze położenia obc. ruchomego przypadek 9 mnożony przez wsp. 1,05.

wartości współczynników zwiększających lub zmniejszających określa się w regulaminie normowym. wartości ustawione domyślnie można sprawdzić w następujący sposób: wybieramy tworzenie komb. normowych, następnie należy kliknąć znak [...] pojawiający się przy nazwie aktualnie wybranej normy np. PN82 --> wtedy otwiera się tabela ze współczynnikami. ustawienia te dotyczą kombinacji typu SGN, ale także SGU i innych.

i drugi temat: wyświetlanie sił dla części konstrukcji. należy zaznaczyć potrzebną część konstrukcji i wybrać ikonę "Edycja w nowym oknie" - znajduje się na pasku górnym, w okolicy "Listy prętów". w nowym oknie otwiera nam się wyselekcjonowana część konstrukcji, gdzie można wyświetlać np. siły wewnętrzne.
arekm
marciula
Posty: 6
Rejestracja: 26 paź 2011, 19:31

Re: Obciążenia suwnicami + kombinacje obciażeń

Post autor: marciula »

Dziekuje:)
marciula
Posty: 6
Rejestracja: 26 paź 2011, 19:31

Re: Obciążenia suwnicami + kombinacje obciażeń

Post autor: marciula »

Czy istnieje możliwośc modyfikowania juz istniejącego pojazdu czy zawsze trzeba robic nowy?
Awatar użytkownika
Arkadiusz Mackiewicz
Posty: 110
Rejestracja: 02 sty 2007, 09:26

Re: Obciążenia suwnicami + kombinacje obciażeń

Post autor: Arkadiusz Mackiewicz »

można wykorzystywać i modyfikować pojazdy już istniejące.
powinny być one zapisane liście pojazdów, która jest widoczna przy definiowaniu obciążeń ruchomych.
jeżeli przy uruchamianiu nowej sesji Robota pojazdy "znikają" wystarczy wczytać zadanie, w którym taki pojazd został zdefiniowany. następnie (bez zamykania programu) należy rozpocząć pracę w nowym pliku. pojazdy na liście powinny być widoczne.
arekm
marciula
Posty: 6
Rejestracja: 26 paź 2011, 19:31

Re: Obciążenia suwnicami + kombinacje obciażeń

Post autor: marciula »

musze stworzyć "zestaw" suwnic o bardzo podobnym ukladzie sił wiec sposób przez Ciebie opisany nie do konca jest tym czego potrzebuje, ponieważ modyfikując stary pojazd na nowy "tracę" ten stary . Czy jest jakas mozliwośc modyfikacji "starych " pojazdów na "nowe" tak aby tez "stary" rowniez pozostal na mojej liscie?
Awatar użytkownika
Arkadiusz Mackiewicz
Posty: 110
Rejestracja: 02 sty 2007, 09:26

Re: Obciążenia suwnicami + kombinacje obciażeń

Post autor: Arkadiusz Mackiewicz »

po modyfikacji pojazdu wystarczy zmienić jego nazwę i... zapisać :)
arekm
marciula
Posty: 6
Rejestracja: 26 paź 2011, 19:31

Re: Obciążenia suwnicami + kombinacje obciażeń

Post autor: marciula »

wlasnie nie da sie tego zrobic, podczas modyfikacji pojazdu opcja "nazwa" jest nieaktywna
Awatar użytkownika
Arkadiusz Mackiewicz
Posty: 110
Rejestracja: 02 sty 2007, 09:26

Re: Obciążenia suwnicami + kombinacje obciażeń

Post autor: Arkadiusz Mackiewicz »

no to może po kolei...
najpierw proszę założyć nowy katalog pojazdów Preferencje zadania --> Katalogi --> Obciążenie pojazdami.
następnie w obciążeniach ruchomych wybieram pojazd, który chcę modyfikować i wybieram Zapisz do bazy i OK.
na pytanie czy pojazd nadpisać odpowiadam Nie i wtedy program umożliwia zapisanie pojazdu pod nową nazwą z zachowaniem dotychczasowych cech obciążenia.
arekm
taichi764
Posty: 3
Rejestracja: 18 kwie 2012, 10:35

Re: Obciążenia suwnicami + kombinacje obciażeń

Post autor: taichi764 »

problem kilku suwnic w hali faktycznie łatwy nie jest, ale do zrobienia :)
ODPOWIEDZ