Dźwigar drewniany

Na tym forum dyskusyjnym rozmawiamy o wszystkim co jest związane z programem Autodesk Robot Structural Analysis.

Moderatorzy: Artur Owczarek, Slavco, Arkadiusz Mackiewicz

ODPOWIEDZ
Just_In_Case
Posty: 3
Rejestracja: 25 lis 2011, 13:15

Dźwigar drewniany

Post autor: Just_In_Case »

Witam,
Jeżeli wpadnie ten post w "ręce" pana Arka, to jest to zdecydowanie rozwinięcie mojego tematu dot. dźwigarów drewnianych z weekendowego szkolenia w Warszawie;).

Mianowicie sytuacja wygląda następująca. Wymodelowałem dźwigar wykonany z drewna klejonego. I teraz jak go obciążam we wszystkich przypadkach, używam do tego opcji "obciążenie liniowe na krawędzi" (oczywiście z typu powierzchnia). Teraz pytanie pojawia się przy zadawaniu obciążenia śniegiem. Jak wiadomo musimy zrobić rzut obciążenia (w obciążeniu liniowym na krawędzi nie ma opcji rzutu), więc wykonałem to poleceniem obciążenia powierzchni jednorodnego. Program wówczas przykłada obc. na kierunku globalnym "Z" na cały panel. Można zaproponować coś innego a jeżeli nie, to czy ma to jakiś wpływ na statykę? Poniżej screenshot:

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

I drugie pytanie. Czy mogę wydobyć z programu moment zginający mój dźwigar Mz? Trochę się gimnastykowałem, ale nic takiego nie znalazłem :) (wiadomo, że do liczenia drewna potrzebuję przede wszystkim naprężeń, ale tak dla samego faktu)

Pozdrawiam,
Łukasz
Awatar użytkownika
Arkadiusz Mackiewicz
Posty: 110
Rejestracja: 02 sty 2007, 09:26

Re: Dźwigar drewniany

Post autor: Arkadiusz Mackiewicz »

dzień dobry.
1. obciążenie śniegiem należałoby też raczej wprowadzić jako liniowe, ponieważ powierzchniowe w kierunku Z obciąży nam powierzchnię panela dźwigara, a przecież śnieg "pada" prostopadle do ustroju na płaszczyznę mniej więcej poziomą.
to "mniej więcej" jest własnie obciążeniem rzutowanym.
i teraz dwie propozycje:
- przeliczamy obciążenie śniegiem na liniowe (z uwzględnieniem kąta nachylenia dachu)
lub
- jeżeli konstrukcja jest przestrzenna, to przekazujemy obciążenie śniegiem poprzez okładzinę

2. tych momentów nie uzyskamy. nie ta płaszczyzna, niestety.
jeżeli chciałby Pan "złapać" rząd wielkości odnośnie momentów zginających, to najszybciej byłoby w tym przypadku uprościć model do konstrukcji prętowej. belki drewniane o analogicznym przekroju do zastosowanych dźwigarów + obc. zewnętrzne --- sprawdzamy MY i... już :)
arekm
Just_In_Case
Posty: 3
Rejestracja: 25 lis 2011, 13:15

Re: Dźwigar drewniany

Post autor: Just_In_Case »

Witam,
Dziękuję za odpowiedź, faktycznie co do obciążenia się zorientowałem, że pierwotna opcja nie odzwierciedla tematu i faktycznie w rozważaniach zmieniłem na obc. liniowe.
Co do drugiego problemu, o tym też myślałem, ale potrzeba na te momenty jest akurat znikoma ;) (szkoda czasu). Jeszcze raz dzięki.
ODPOWIEDZ