Przenoszenie obciążeń: okładziny - pręty

Na tym forum dyskusyjnym rozmawiamy o wszystkim co jest związane z programem Autodesk Robot Structural Analysis.

Moderatorzy: Artur Owczarek, Slavco, Arkadiusz Mackiewicz

ODPOWIEDZ
matpilch
Posty: 2
Rejestracja: 26 kwie 2012, 19:22

Przenoszenie obciążeń: okładziny - pręty

Post autor: matpilch »

Dobry wieczór,
jestem studentem 4tego roku budownictwa, aktualnie pracuje nad moim projektem inzynierskim.

projektuje budynek o konstrukcji slupowo-ryglowej, calkowicie w 3D. model wykonywalem głównie w trybie ramy przestrzennej, wszystkie elementy (slupy, belki) jako prety o zadawanym pozniej przekroju. nastepnie, aby ulatwic sobie przylozenie obciazenia od wiatru, zamodelowalem okladziny (o dwukierunkowym rozkladzie) w miejscu scian oslonowych. to tak w duzym skrocie. po przylozenie wszystkich obciazen do modelu, posiatkowaniu metoda delaunaya, wygenerowaniu kombinacji i obliczeniu reakcji MESem wszystko działa pozornie ok.

tu nastepuje clue mojego postu, otoz z glupia franc, po obliczeniu wybralem opcje 'weryfikacja' i oto co otrzymałem.
chodzi o komunikat: 'obciazenie nie zostalo prawidlowo rozlozone - brak obiektów przenoszących obciazenie' - no i tak to wyglada.

Obrazek

czy ktoś sie juz z tym spotkał?
niepodswietlone sa wszystkie okladziny, co tymbardziej mnie dziwi. jesli popelnilbym blad przy modelowaniu, to watpie, zeby akurat tak w miare logicznie to sie ulozylo.

będe jutro cały dzień z tym walczył, ale jeśli ktos ma jakis pomysl to bede bardzo wdzieczny.
pozdrawiam,
maciek
Awatar użytkownika
Arkadiusz Mackiewicz
Posty: 110
Rejestracja: 02 sty 2007, 09:26

Re: Przenoszenie obciążeń: okładziny - pręty

Post autor: Arkadiusz Mackiewicz »

dzień dobry.
podobnie jak w przypadku innych programów CAD, najpierw proponowałbym ściągnięcie poprawek do Robota (o ile jeszcze tego Pan nie zrobił :))
być może komunikat, który się pojawia jest spowodowany "bugiem" programu.

chociaż przychodzi mi do głowy pytanie: czy faktycznie okładziny "opierają" się o belki i słupy? czy może tylko o krawędzie stropów (niestety z obrazka nie jestem w stanie odcyfrować). w takim przypadku obciążenie nie będzie przekazywane.
arekm
matpilch
Posty: 2
Rejestracja: 26 kwie 2012, 19:22

Re: Przenoszenie obciążeń: okładziny - pręty

Post autor: matpilch »

Okazało się, że problemem były obciązenia powierzchniowe na konturze, po usunieciu i wstawieniu zwyklych obciążeń powierzchniowych (kosztem oczywiście dokładności) Robot nie pokazał tego ostrzeżenia.

możliwe również, ze jeśli okładziny byłyby w rozkładzie jednokierunkowym to problem też by nie istniał, poza tym możliwe, że to jednak błąd graficzny ale naprawdę nie mam czasu, żeby to teraz sprawdzać.

nie mniej jednak problemu nie ma i jedziemy dalej.

pozdrawiam
maciek
ODPOWIEDZ