Utwierdzenie płyty stropowej w trzonie

Na tym forum dyskusyjnym rozmawiamy o wszystkim co jest związane z programem Autodesk Robot Structural Analysis.

Moderatorzy: Artur Owczarek, Slavco, Arkadiusz Mackiewicz

ODPOWIEDZ
Wujek_Andrzej
Posty: 2
Rejestracja: 23 cze 2012, 13:03

Utwierdzenie płyty stropowej w trzonie

Post autor: Wujek_Andrzej »

Witam,
mam pytanie dotyczące konstrukcji powłokowej. Modeluję wieżowiec Turning Torso w Robocie. Konstrukcja wygląda tak, że w centrum znajduje się żelbetowy trzon na planie koła. W trzonie utwierdzone są płyty stropowe. Dodatkowo konstrukcja ma zewnętrzny szkielet usztywniający.

Problem dotyczy połączenia płyt stropowych z trzonem. Obydwa elementy to powłoki. Jakiej charakterystyki geometrycznej użyć aby zamodelować to połączenie? Podpora o właściwościach utwierdzenia nie jest dobrym rozwiązaniem ponieważ daje fałszywe usztywnienie przestrzenne konstrukcji w układzie globalnym. Cały wieżowiec jest utwierdzony przecież tylko u podstawy.

Myślałem o wprowadzeniu węzłów kompatybilnych między trzonem a płytą, ale to żmudne przy kilkunastu płytach i nie mam gwarancji poprawności takiego wyjścia.
Awatar użytkownika
Arkadiusz Mackiewicz
Posty: 110
Rejestracja: 02 sty 2007, 09:26

Re: Utwierdzenie płyty stropowej w trzonie

Post autor: Arkadiusz Mackiewicz »

dzień dobry.
podstawową cechą problemu połączenia stropu z trzonem jest to, że... nie istnieje.
oczywiście nie istnieje problem, a nie połączenie :)

jeżeli model jest poprawny, to znaczy płyta geometrycznie łączy się z trzonem i nie występują szczególne warunki brzegowe (np. wolne podparcie), to nie potrzebujemy dodawać żadnych specjalnych charakterystyk geometrycznych.
w tej konkretnej sytuacji program automatycznie utwierdza płytę stropową w trzonie, co oznacza redystrybucję wszelkich sił wewnętrznych.
arekm
Wujek_Andrzej
Posty: 2
Rejestracja: 23 cze 2012, 13:03

Re: Utwierdzenie płyty stropowej w trzonie

Post autor: Wujek_Andrzej »

Dziękuję bardzo za odpowiedź.

pozdrawiam
ODPOWIEDZ