Naroże ramy - Robot

Na tym forum dyskusyjnym rozmawiamy o wszystkim co jest związane z programem Autodesk Robot Structural Analysis.

Moderatorzy: Artur Owczarek, Slavco, Arkadiusz Mackiewicz

ODPOWIEDZ
Jaime
Posty: 2
Rejestracja: 30 paź 2012, 10:12

Naroże ramy - Robot

Post autor: Jaime »

Witam,
mam do zamodelowania w Robocie halę, główny element konstrukcyjny: rama dwuprzegubowa. Do tej pory moje poczynania w Robocie były raczej symboliczne, proste hale, o typowych przekrojach. Tutaj słupy są nieco pod kątem, złożone z profili spawanych o zmiennym przekroju.
O ile zmienny przekrój nie wydaje mi się jakoś szczególnie trudny, ale kompletnie nie wiem jak sobie poradzić z narożem ramy. Kombinuję, ale po prostu moja znajomość robota nie jest chyba jeszcze wystarczająca, ale bardzo chcę się tego nauczyć (nie tylko ze względu na ten konkretny przykład, ale ogólnie na przyszłość.) Jakby ktoś mógł mi wytłumaczyć co i jak to byłbym cholernie wdzięczny.
Schemat w załączniku.
Załączniki
Schemat
Schemat
Awatar użytkownika
Arkadiusz Mackiewicz
Posty: 110
Rejestracja: 02 sty 2007, 09:26

Re: Naroże ramy - Robot

Post autor: Arkadiusz Mackiewicz »

witam.
do tematu można by podejść w następujący sposób:

podejrzewam, że rygiel nie stanowi problemu. pręt co prawda nachylony, ale o stałym przekroju, więc trudności nie przewiduję w tym miejscu.
słup ma przekrój zmienny, który też można w Robocie wygenerować. proszę pamiętać o tym, że profile są zbieżne jedynie symetrycznie. w związku z tym zastosowanie przekroju zbieżnego będzie pewnym przybliżeniem. ale z trzeba się pogodzić.
naroże ramy - należy zamodelować jako normalne połączenie ramowe, czyli sztywne.
co zrobić z przekrojem w narożu? trudno będzie je odzwierciedlić graficznie. dlatego lepiej zastosować na słupie tzw. wzmocnienie. charakterystyka "wzmocnienie" pozwala na określenie przekroju bez konieczności jego rysowania. wielkość wzmocnienia powinna być taka, aby uzupełnić "braki" pomiędzy założonym przekrojem słupa, a jego rzeczywistym przekrojem wynikającym np. z załączonego rysunku.
wzmocnienie zmienia redystrybucję sił wewnętrznych (w konsekwencji np. wykres momentów), czyli otrzymujemy wykresy, jak dla przekroju z rysunku (naturalnie w pewnym uproszczeniu).

mam nadzieję, że trochę pomogłem.
arekm
Jaime
Posty: 2
Rejestracja: 30 paź 2012, 10:12

Re: Naroże ramy - Robot

Post autor: Jaime »

Sedecznie dziękuję za odpowiedź:) Serio, na innych forach przeważnie zostawałem zjechany do poziomu zero i informowany, żeby nie zabierać się za coś, o czym nie mam pojęcia. Studencko mam do czynienia raczej z podstawowymi układami, więc to całkowicie odbiega od akademickiej rzeczywistości. A wiedzę chcę poszerzyć, bo wierzę, że kiedyś może się przydać.

Tak rygiel nie jest problemem. Przekrój stały, na większej długości, ale nie jest on problemem.
Jeśli chodzi, o symetryczność przekrojów zbieżnych, to oczywiście przekopałem internet w poszukiwaniu informacji na temat, czy można zadefiniować to w sposób odzwierciedlający grafikę, ale szybko pogodziłem się z takim stanem rzeczy:)

Właśnie o ten przekrój w narożu mi chodzi. Wiadomą sprawą, że moją intencją jest to, aby przedstawić to jak najbardziej blisko rzeczywistej sytuacji. Dziękuję za wskazówkę, wezmę się za to i zobaczę jak mi to wyjdzie, nie mniej mam teraz podstawę od czego wyjść.

:)
ODPOWIEDZ