Kombinacje obciążeń szachownicowych dla płyt..

Na tym forum dyskusyjnym rozmawiamy o wszystkim co jest związane z programem Autodesk Robot Structural Analysis.

Moderatorzy: Artur Owczarek, Slavco, Arkadiusz Mackiewicz

ODPOWIEDZ
killersaratoga
Posty: 13
Rejestracja: 02 gru 2012, 15:35

Kombinacje obciążeń szachownicowych dla płyt..

Post autor: killersaratoga »

Witam
Mam pytanie odnoście kombinacji obciążeń przypadających na płyty.
Chodzi mi o to, że program sam nie dobiera kombinacji automatycznych i trzeba bawić się ręcznie.
No i tutaj chodzi mi o to, że zdefiniowałem sobie kilka prostych kombinacji szachownicowych i stwierdziłem, że naj niebezpieczniejsza będzie ta, która będzie dawać największy moment zginający ( mowa o stropach).
Jednak kiedy nakazuje programowi wymiarowanie elementu nie wiem do końca którą kombinację program uważa za właściwą.
W notce obliczeniowej są wskazane wszystkie które zdefiniowałem - program sam wybiera sobie która jest najbardziej niekorzystna?

Kolejnym problemem jest fakt, że w kombinacji, którą uznałem za najbardziej niekorzystną program nie generuje zbrojenia w pewnych obszarach płyty gdzie jest przyłożone obciążenie powierzchniowe. Smuci mnie ten fakt i jakoś nie potrafię sobie wyobrazić płyty fundamentowej bez zbrojenia na powierzchni np. 1 m2. Czy można programowi nakazać generację zbrojenia Prętami na całej powierzchni?
Pozdrawiam !
Awatar użytkownika
Arkadiusz Mackiewicz
Posty: 110
Rejestracja: 02 sty 2007, 09:26

Re: Kombinacje obciążeń szachownicowych dla płyt..

Post autor: Arkadiusz Mackiewicz »

no to po kolei...

kombinacje automatyczne, jeżeli wybierzemy tworzenie kombinacji normowych. żeby powstała kombinacja w "kratkę" trzeba założyć kilka-kilkanaście przypadków obciążeń (np. użytkowego) - pojedynczych "kratek" przyłożonych do konkretnych paneli.
i jeżeli teraz użyjemy kombinacji automatycznych, to otrzymamy wiele kombinacji, które różnić się będą ułożeniem poszczególnych "kratek". trzeba pamiętać też, że przypadki użytkowe powinny mieć naturę Eksploatacyjne i stawiamy pomiędzy nimi operator Lub.

czy może zabraknąć zbrojenia powierzchniowego w płycie? generalnie nie, ale pytanie, które zbrojenie oglądamy - górne czy dolne? poza tym zawsze można wyświetlić tzw. zbrojenie minimalne uzależnione od przekroju płyty - trzeba zaznaczyć właściwy kwadracik w mapach zbrojenia. zbrojenie minimalne (o ile użytkownik nie ustawił inaczej) jest przyjmowane wszędzie tam, gdzie jakiekolwiek zbrojenie jest potrzebne. w obszarach, gdzie wystarczy sam beton - zbrojenie minimalne nie będzie wyświetlane.

pozdrawiam
arekm
killersaratoga
Posty: 13
Rejestracja: 02 gru 2012, 15:35

Re: Kombinacje obciążeń szachownicowych dla płyt..

Post autor: killersaratoga »

Próbowalem zmniejszać grubość płyty, zwiększać obciążenie i nadal nic - żadnej reakcji jeżeli chodzi o brakujące zbrojenie. Załączam screena mojego problemu.
Dodam tylko, że tam gdzie nie ma zbrojenia jest zadeklarowane obciążenie użytkowe.
http://speedy.sh/ua3HZ/2.jpg
http://speedy.sh/QTDU5/1.jpg
Awatar użytkownika
Arkadiusz Mackiewicz
Posty: 110
Rejestracja: 02 sty 2007, 09:26

Re: Kombinacje obciążeń szachownicowych dla płyt..

Post autor: Arkadiusz Mackiewicz »

nie bardzo mogę pobrać rysunki.
proszę spróbować wrzucić je po prostu do wiadomości na forum.
arekm
killersaratoga
Posty: 13
Rejestracja: 02 gru 2012, 15:35

Re: Kombinacje obciążeń szachownicowych dla płyt..

Post autor: killersaratoga »

Załączam :)
Załączniki
2.jpg
1.jpg
Awatar użytkownika
Arkadiusz Mackiewicz
Posty: 110
Rejestracja: 02 sty 2007, 09:26

Re: Kombinacje obciążeń szachownicowych dla płyt..

Post autor: Arkadiusz Mackiewicz »

czy załączone rysunki zbrojenia odzwierciedlają mapy momentów lub zbrojenia teoretycznego?

mnie osobiście nie rażą specjalnie te rysunki. w pustych miejscach należy założyć zbrojenie minimalne. proszę wyświetlić mapy zbrojenia minimalnego. w tych miejscach pojawi się zbrojenie.
arekm
killersaratoga
Posty: 13
Rejestracja: 02 gru 2012, 15:35

Re: Kombinacje obciążeń szachownicowych dla płyt..

Post autor: killersaratoga »

tak, w miejscach pustych znajduje się zbrojenie teoretyczne, momenty zginające również odzwierciedlają zbrojenie teoretyczne.
nie, te rysunki nie odzwierciedlają zbrojenia teoretycznego.
Załączniki
6.jpg
5.jpg
4.jpg
3.jpg
ODPOWIEDZ