Wybór najniekorzystniejszej kombinacji obciążeń

Na tym forum dyskusyjnym rozmawiamy o wszystkim co jest związane z programem Autodesk Robot Structural Analysis.

Moderatorzy: Artur Owczarek, Slavco, Arkadiusz Mackiewicz

ODPOWIEDZ
kisiello21
Posty: 1
Rejestracja: 19 mar 2013, 14:04

Wybór najniekorzystniejszej kombinacji obciążeń

Post autor: kisiello21 »

Witam, sprowadził mnie na to forum problem związany z programem robot. Jestem studentem 4 roku budownictwa, ale jak dotąd nikt u mnie na roku za bardzo nie wymagał umiejętności robota, stad postanowiłem sam się go nauczyć, korzystając z niego podczas robienia projektów.
Problem:
Zrobiłem 7 przypadków wiatru, 3 śniegu oraz przypadek od obciążenia stałego. Następnie wg tutoriali zrobiłem kombinacje automatyczne wg Eurokodu. I tu zaczął się mój problem. Jak znaleźć która kombinacja jest najgorsza-tzn da największe momenty(rama płaska hali stalowej), ew. żeby program wypluł mi największe momenty występujące na poszczególnych prętach. Aż mi się nie chce wierzyć, że muszę oglądać wszystkie wykresy i spisywać na kartkę wszystko.

Będę bardzo wdzięczny za odpowiedz
Awatar użytkownika
Arkadiusz Mackiewicz
Posty: 110
Rejestracja: 02 sty 2007, 09:26

Re: Wybór najniekorzystniejszej kombinacji obciążeń

Post autor: Arkadiusz Mackiewicz »

metoda z kartką na pewno jest niezawodna. może nieco żmudna :wink:

ekstremalne wartości sił wewnętrznych można uzyskać w Tabeli sił w module Rezultaty.
po wyświetleniu Tabeli sił wystarczy wybrać zakładkę Ekstrema globalne, a jako przypadek bieżący - SGN.
wtedy w oknie widoczne będą składowe kombinacji normowych decydujące o ekstremalnych wartościach sił wewnętrznych dla całości konstrukcji.
w celu wyświetlenia ekstremów dla konkretnego elementu należy odfiltrować odpowiednie numery prętów.

warto też zajrzeć do zakładki Obwiednia w Tabeli sił.
arekm
ODPOWIEDZ