Wartości sił w słupach.

Na tym forum dyskusyjnym rozmawiamy o wszystkim co jest związane z programem Autodesk Robot Structural Analysis.

Moderatorzy: Artur Owczarek, Slavco, Arkadiusz Mackiewicz

ODPOWIEDZ
bebeto
Posty: 13
Rejestracja: 21 sie 2013, 11:04

Wartości sił w słupach.

Post autor: bebeto »

Witam,
zwracam się do Was z prośbą o pomoc w związku z odczytaniem prawidłowych wartości sił w słupie. Do obliczeń słupa (tu akurat metoda nominalnej sztywności) potrzebuję następujących sił:
Kombinacja N M.h.g M.b.g M.h.d M.b.d
Słup parteru Nmax
M.h.max
M.b.max
Słup piętra Nmax
M.h.max
M.b.max

gdzie: N-siła normalna, M.h.g - moment w kierunku h (powiedzmy, że jest to kierunek y) w węźle górnym
M.h.d - moment w kierunku h (powiedzmy, że jest to kierunek y) w węźle dolnym
M.b.g - moment w kierunku b (powiedzmy, że jest to kierunek z) w węźle górnym itd.

czyli kombinacja dla normalnej maksymalnej i momentów jej odpowiadających oraz dla momentów maksymalnych i sił im odpowiadającym.

Dodaje link z wartościami sił przedstawionymi przez program Robot:
http://www.myimg.de/?img=silyea072.jpg

Węzeł 54 jest węzłem górnym, 14 dolnym.

Jeśli patrzę na wykresy momentów to są po dwóch róznych stronach pręta.

Pozdrawiam i dziekuję za pomoc
bebeto
Posty: 13
Rejestracja: 21 sie 2013, 11:04

Re: Wartości sił w słupach.

Post autor: bebeto »

Tabela ma wyglądać tak:

http://www.myimg.de/?img=tabela9490b.jpg

Czy mam korzystać z zakładki wartości czy też obwiednia? Jeśli patrzę na wartości, to kombinacją z największą siłą normalną jest SGN+ stąd momenty będą też tego samego znaku. Nie wiem czy jest to poprawne przyjęcie. Jak widać wówczas występuje też maksymalny moment, więc czy te dwie pierwsze kombinacje będą miały identyczne wartości i będą tego samego znaku, co mija się z widokiem momentów na wykresie pręta (w węzłach momenty są po dwóch róznych stronach).
bebeto
Posty: 13
Rejestracja: 21 sie 2013, 11:04

Re: Wartości sił w słupach.

Post autor: bebeto »

Czemu dla maksymalnej siły normalnej równej 3254,35kN w wartościach MY wynosi 22,13kNm natomiast w obwiedni MY wynosi -6,77kN ?
Awatar użytkownika
Arkadiusz Mackiewicz
Posty: 110
Rejestracja: 02 sty 2007, 09:26

Re: Wartości sił w słupach.

Post autor: Arkadiusz Mackiewicz »

witam.

spróbujmy uporządkować informacje.
"Jeśli patrzę na wartości, to kombinacją z największą siłą normalną jest SGN+" --- nie patrzymy na to. to nie jest kombinacja, a obwiednia górna.
przy użyciu kombinacji normowych w tabelach sił wewnętrznych (zakładka Wartości) pojawiają się SGN+ oraz SGN- czyli obwiednia górna i dolna, natomiast w zakładce Obwiednia mamy już konkretne składowe wywołujące ekstremalne siły wewnętrzne np. w pręcie 44 w węźle 54 największą siłę normalną (3254,35kN) powoduje składowa SGN/40, a najmniejszą (-30,38kN) - składowa SGN/41. kolejne kolumny to siły poprzeczne i momenty odpowiadające.
wniosek: należy analizować tabelę sił wewnętrznych zakładka Obwiednia, aby otrzymać siły ekstremalne wraz z odpowiadającymi.

dlaczego wykres wygląda inaczej? ponieważ wyświetlana jest tam "jakaś" składowa, niekoniecznie ekstremalna, a być może obwiednia (SGN+ lub SGN-)

i jeszcze jedno:
"gdzie: N-siła normalna, M.h.g - moment w kierunku h (powiedzmy, że jest to kierunek y) w węźle górnym"
--- jeżeli dobrze się domyślam i M.h.g jest momentem górnym (g) w kierunku wysokości (h) przekroju, to wg mnie należałoby odnieść momenty M.h.g, M.b.g itd. do układów lokalnych prętów w Robocie.
nie wiem, jaka jest orientacja słupów w konstrukcji. proszę to sprawdzić.
arekm
bebeto
Posty: 13
Rejestracja: 21 sie 2013, 11:04

Re: Wartości sił w słupach.

Post autor: bebeto »

dobrze, czyli już wiem coś więcej. Nurtuje mnie jednak jedna rzecz. W tej tabeli z obwiednią większość wyników pokazywana jest dla węzła nr 54. Jeżeli maksymalna siła wynosi 3254,35kN to okej odpowiadającym momentem będzie M.h.górny -6,77kN oraz M.b.górny 15,39kN, mam rację? Idąc tym tokiem, z wartości podanych w obwiedni nie jestem w stanie odczytać jakie momenty panują w węźle dolnym przy maksymalnej sile normalnej, co jest mi niezbędne. Może to ułatwi zrozumienie mojego problemu. Jest jakaś na to rada? Abstrahując od tego czy 54 to węzeł górny czy dolny, brakuje mi odpowiednika.
Awatar użytkownika
Arkadiusz Mackiewicz
Posty: 110
Rejestracja: 02 sty 2007, 09:26

Re: Wartości sił w słupach.

Post autor: Arkadiusz Mackiewicz »

Jeżeli maksymalna siła wynosi 3254,35kN to okej odpowiadającym momentem będzie M.h.górny -6,77kN oraz M.b.górny 15,39kN, mam rację? --- tak

nie widzę modelu, więc nie wiem, który węzeł jest górny, a który dolny. można to odczytać z konstrukcji wyświetlając numery węzłów i elementów.
po ustaleniu numeru pręta, który nas interesuje, należy go wyselekcjonować i dla tego elementu analizować rezultaty.

i... to chyba wszystko
arekm
bebeto
Posty: 13
Rejestracja: 21 sie 2013, 11:04

Re: Wartości sił w słupach.

Post autor: bebeto »

więc ostatnie pytanie, czy w Robocie istnieje możliwość by analizując dany pręt, wykresy na nim odpowiadały danej kombinacji? Widząc, że kombinacja SGN40 powoduje powstanie maksymalnej siły normalnej chciałbym aby wykresy na pręcie przedstawiały właśnie tę a nie inną, jest taka możliwość?

Pozdrawiam i dziękuję za zainteresowanie wątkiem
Awatar użytkownika
Arkadiusz Mackiewicz
Posty: 110
Rejestracja: 02 sty 2007, 09:26

Re: Wartości sił w słupach.

Post autor: Arkadiusz Mackiewicz »

Widząc, że kombinacja SGN40 powoduje powstanie maksymalnej siły normalnej chciałbym aby wykresy na pręcie przedstawiały właśnie tę a nie inną, jest taka możliwość? --- tak, pod warunkiem istnienia kombinacji ręcznych.
kombinacje normowe można zamienić na kombinacje ręczne --- prawy przycisk myszy --> Tabele --> Kombinacje --> zaznaczamy wszystko --> prawy przycisk myszy --> Zamień kombinacje normowe na ręczne.
w efekcie otrzymujemy kombinacje ręczne w ilości równej składowym kombinacji normowych (czasem bardzo dużej). zostaje zachowane nazewnictwo np. SGN40
dzięki temu można w tabeli sił Obwiednia wyszukać najniekorzystniejszą kombinację (już nie składową) i wyświetlić dla niej wykresy sił wewnętrznych.
arekm
bebeto
Posty: 13
Rejestracja: 21 sie 2013, 11:04

Re: Wartości sił w słupach.

Post autor: bebeto »

dzięki wielkie, teraz wszystko gra
bebeto
Posty: 13
Rejestracja: 21 sie 2013, 11:04

Re: Wartości sił w słupach.

Post autor: bebeto »

Odświeżam wątek nie chcąc zakładać nowego. Otóż pojawił się u mnie nietypowy problem z zamianą kombinacji normowych na ręczne. Po wygenerowaniu kombinacji automatycznych uprosczonych wchodzę o zakładki Rezultaty - siły - obwiednia i zaznaczam daną kombinację automatyczną, prawy przycisk i brakuje opcji zamiany kombinacji automatycznych na ręczne. Robiłem to już rok temu i wszystko grało, co może być nie tak ?
Pozdrawiam i dzięki z góry za pomoc
ODPOWIEDZ