Wymiarowanie drewna - wspóczynniki.

Na tym forum dyskusyjnym rozmawiamy o wszystkim co jest związane z programem Autodesk Robot Structural Analysis.

Moderatorzy: Artur Owczarek, Slavco, Arkadiusz Mackiewicz

ODPOWIEDZ
Adrian Nowak
Posty: 3
Rejestracja: 14 lis 2013, 22:44

Wymiarowanie drewna - wspóczynniki.

Post autor: Adrian Nowak »

Witam serdecznie!
Mam problem z wymiarowaniem zwykłej belki drewnianej. Z racji tego, że dopiero raczkuje w Robocie sprawdzam każdą możliwą daną, i każdy możliwy wynik dośc szczegółowo. Przystąpiłem do wymiarowania łaty, zamodelowałem schemat belki dwu przęsłowej, odpowiednio obciążyłem i stworzyłem kombinację. Przypisałem również przekrój łaty 45x63mm. W wymiarowaniu zaznaczam, weryfikację przekroju dla stanu granicznego nośności. Otrzymuję wyniki (po wcześniejszym wyliczeniu sił przekrojowych). W wynikach otrzymuję max moment 0,12kNm i Wy przekroju 29,77cm^2. Po przeliczeniu na kalkulatorze, sigma_myd powinno wynosić: 12kNcm/29,77cm^2 = 4,03 MPa. Jednak Robot w notce obliczeniowej wyrzuca 3,88MPa. Gdzie tkwi błąd? Zdefiniowałem warunki podparcia dla zwichrzenia, zaimplementowałem równiez klasę użytkowania oraz długość trwania obciążenia.. Współczynniki zgadzają się z tymi ,na kartce' więc? Gdzie powinienim szukać bledu? Załączam link do pliku .rtd z opisnaym przykładem.

http://speedy.sh/wcw4m/wariant-I-rownolegle.RTD

Wiem że może porblem i trywialny ale jak wiadomo diabeł tkwi w szczegółach.

Pozdrawiam
Adrian Nowak
Adrian Nowak
Posty: 3
Rejestracja: 14 lis 2013, 22:44

Re: Wymiarowanie drewna - wspóczynniki.

Post autor: Adrian Nowak »

okej, już wiem. można usunąć temat, pozdrawiam
Adrian Nowak
Posty: 3
Rejestracja: 14 lis 2013, 22:44

Re: Wymiarowanie drewna - wspóczynniki.

Post autor: Adrian Nowak »

Witam serdecznie! Mam pytanie, w definicji pręta - parametry, (w definicji parametrów zwichrzenia) program daje możliwość przykładania obciążenia do górnej półki, dolnej półki lub środka ciężkości przekroju. Jaka to jest różnica? Jaki ma to wpływ na obliczenia? Zajmuję się krokwią w więźbie dachowej, więc podejrzewam że powinienem wybrać obciążenie górnej półki? To znaczy że (przy obciążeniu górnej półki) przekrój jest zabezpieczony przed zwichrzeniem?
ODPOWIEDZ