domyślny standart wymiarowania

Na tym forum dyskusyjnym rozmawiamy o wszystkim co jest związane z programem Autodesk Inventor.

Moderator: Maciej Śliwiński

Awatar użytkownika
darkone
Posty: 86
Rejestracja: 26 wrz 2008, 16:56
Lokalizacja: Gdańsk

domyślny standart wymiarowania

Post autor: darkone »

Witam.

Stworzyłem swój styl wymiarowania, listy części, ściegu spoiny w edytorze stylów i standardów. Jak sprawić aby one były domyślnymi ? Zależy mi na tym, aby po otwarciu nowego pliku dokumentacji, od razu prawować na moich stylach.

Próbowałem w ten sposób, że w katalogu AIP C:\Program Files\Autodesk\Inventor 2009\Templates modyfikowałem plik dokumentacji, ale nie wszystkie opcje, na których mi zależy, mogę zmienić.

Z góry dzięki za odpowiedź.
pz
Darkone
dawis
Posty: 74
Rejestracja: 22 maja 2006, 09:37

Post autor: dawis »

Zmodyfikowane style należy zapisać w bibliotece stylów - warunek - biblioteka musi być do odczytu/zapisu.
Awatar użytkownika
darkone
Posty: 86
Rejestracja: 26 wrz 2008, 16:56
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: darkone »

Jak otworze "Edytor stylów i standardów [Biblioteka - Tylko do odczytu]" mogę dodać nowy styl. I on się zapisuje. Mimo, że biblioteka jest tylko do odczytu. Ale nie mogę z niego korzystać.

Czy wiesz jaki to plik abym mógł zmienić atrybut ?

Brakuje mi jeszcze takiego czegoś, jak "ustaw jako domyślny". Bo styl jest, ale co z tego, że jest jak go nie mogę używać.
pz
Darkone
dawis
Posty: 74
Rejestracja: 22 maja 2006, 09:37

Post autor: dawis »

Mając bibliotekę tylko do odczytu możesz dodać czy też modyfikować styl ale zmiany będą dotyczyły tylko aktualnie otwartego rysunku. Aby to zmienić należy zamknąć wszystkie pliki, w ustawieniach projektu biblioteki zmienić na odczyt/zapis następnie pozmieniać w stylu co tam trzeba i wybrać z menu Format>Zapisz styl w bibliotece stylów. Ostatnia rzecz to uaktualnienie szablonu idw, trzeba go otworzyć i zapisać ponownie jako szablon, inaczej za każdym razem podczas otwierania nowego rysunku pokaże się monit że style w szablonie nie są zgodne z biblioteką czy jakoś tak.
Awatar użytkownika
darkone
Posty: 86
Rejestracja: 26 wrz 2008, 16:56
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: darkone »

dawis pisze:Aby to zmienić należy zamknąć wszystkie pliki
Rozumiem, że mam mieć otwartego czystego Inventora, bez żadnego pliku

dawis pisze:ustawieniach projektu biblioteki zmienić na odczyt/zapis
Plik --> projekty --> nazwa projektu --> Default --> Użyj biblioteki stylów = Tak
? o to chodzi ? w tej opcji mogę wybrać: Tak, Nie , Tylko do odczytu --> wybieram Tak

dawis pisze:następnie pozmieniać w stylu co tam trzeba
A mam otworzyć jakiś plik ? bo nie mogę teraz otworzyć żadnego stylu

dawis pisze:Ostatnia rzecz to uaktualnienie szablonu idw, trzeba go otworzyć i zapisać ponownie jako szablon, inaczej za każdym razem podczas otwierania nowego rysunku pokaże się monit że style w szablonie nie są zgodne z biblioteką czy jakoś tak.
takie zdarzenia miały rzeczywiście miejsce :D
pz
Darkone
dawis
Posty: 74
Rejestracja: 22 maja 2006, 09:37

Post autor: dawis »

Moja odpowiedź: 4x tak :)
Awatar użytkownika
darkone
Posty: 86
Rejestracja: 26 wrz 2008, 16:56
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: darkone »

Jak zwykle Dawis Twoje rady się okazały bardzo pomocne. Wielkie dzięki.

Mała uwaga.
U mnie to działa tak jak to wcześniej pisałem czyli :
darkone pisze:
dawis pisze:Aby to zmienić należy zamknąć wszystkie pliki
Rozumiem, że mam mieć otwartego czystego Inventora, bez żadnego pliku

dawis pisze:ustawieniach projektu biblioteki zmienić na odczyt/zapis
Plik --> projekty --> nazwa projektu --> Default --> Użyj biblioteki stylów = Tak
? o to chodzi ? w tej opcji mogę wybrać: Tak, Nie , Tylko do odczytu --> wybieram Tak

dawis pisze:następnie pozmieniać w stylu co tam trzeba
A mam otworzyć jakiś plik ? bo nie mogę teraz otworzyć żadnego stylu
Z małą zmianą

darkone pisze:Plik --> projekty --> nazwa projektu --> Default --> Użyj biblioteki stylów = Tak
? o to chodzi ? w tej opcji mogę wybrać: Tak, Nie , Tylko do odczytu --> wybieram Tak
Wybieram NIE


Jeszcze raz dzięki.
pz
Darkone
dawis
Posty: 74
Rejestracja: 22 maja 2006, 09:37

Post autor: dawis »

darkone pisze:Z małą zmianą

darkone pisze:Plik --> projekty --> nazwa projektu --> Default --> Użyj biblioteki stylów = Tak
? o to chodzi ? w tej opcji mogę wybrać: Tak, Nie , Tylko do odczytu --> wybieram Tak
Wybieram NIE


Jeszcze raz dzięki.
Wybierając NIE nie będziesz korzystał z biblioteki a zdaje się o to Ci chodziło, zerknij w pomoc...
Awatar użytkownika
darkone
Posty: 86
Rejestracja: 26 wrz 2008, 16:56
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: darkone »

Jest OK. O to mi chodziło. Zdefiniowałem sobie to co chciałem i mam to domyślnie.

Teraz trochę niepokoju zasiało mi to co jest w pomocy napisane. Włączanie i wyłączanie biblioteki stylów - to znaczy, że np jak przeinstaluje system to stracę moje style ??

Jeżeli wybiorę "Użyj biblioteki stylów =TAK" to tak samo mi funkcjonuje jak tylko do odczytu. Wymiary z dwoma zerami po przecinku , inne grubości linii itp.

Czegoś tu nie rozumiem. To po co jest to "tak" ?
pz
Darkone
dawis
Posty: 74
Rejestracja: 22 maja 2006, 09:37

Post autor: dawis »

Opcja TAK umożliwia zapisywanie zmian w plikach znajdujących się w katalogu Design Data. Opcja Odczyt takiej możliwości nie daje ale oczywiście możesz korzystać z biblioteki stylów.
Awatar użytkownika
darkone
Posty: 86
Rejestracja: 26 wrz 2008, 16:56
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: darkone »

No to rozumiem. Tylko jak wybiorę TAK nadal domyślnym stylem jest standard ISO . Co prawda w edytorze widzę moje style ale nie mogę ich używać .
pz
Darkone
Remik78
Posty: 10
Rejestracja: 11 lip 2008, 14:42

Post autor: Remik78 »

Witam

Ja proponuję inne rozwiązanie.
Po pierwsze należny sobie otworzyć plik szablonu np dwt. Ustawić sobie w nim wszystkie swoje parametry takie jakie chcemy. Po czym ten pusty plik zapisać pod nową oryginalną nazwą.
Po drugie skopiować lub przenieść sobie ten plik do katalogu w którym Inventor przetrzymuje szablony. W tym katalogu można założyć sobie własny katalog i w nim umieszczać wszystkie przygotowane przez siebie szablony plików *.ipt; *.idw, *.iam. itd
Podczas otwierania nowego dokumentu powinna się pojawić zakładka z własnoręcznie przygotowanymi plikami szablonów. Szablony te powinny pamiętać wcześniej zapisane ustawienia jakie zostały im zdefiniowane przez użytkownika.
Awatar użytkownika
darkone
Posty: 86
Rejestracja: 26 wrz 2008, 16:56
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: darkone »

Remik78 pisze:Witam

otworzyć plik szablonu np dwt. Ustawić sobie w nim wszystkie swoje parametry takie jakie chcemy. Po czym ten pusty plik zapisać pod nową oryginalną nazwą.
Remik78 pisze:Witam


Po drugie skopiować lub przenieść sobie ten plik do katalogu w którym Inventor przetrzymuje szablony.
Tak zaczynałem to zmieniać.



Remik78 pisze:Witam

Podczas otwierania nowego dokumentu powinna się pojawić zakładka z własnoręcznie przygotowanymi plikami szablonów. Szablony te powinny pamiętać wcześniej zapisane ustawienia jakie zostały im zdefiniowane przez użytkownika.
No i tu mam problem bo (właściwie tylko w tym na razie) w stylu wymiarowania, zaznaczam mu aby nie pokazywał zer kończących, ale za każdym jak otwieram dokumentację wyskakuje okno informujące, że jest to niezgodne z biblioteką i mam wymiar np 1200,00mm.
pz
Darkone
Remik78
Posty: 10
Rejestracja: 11 lip 2008, 14:42

Post autor: Remik78 »

Witam

Tworząc plik z własnymi ustawieniami utwórz w edytorze stylów i standardów własny standard o unikalnej nazwie. Po ustawieniu wszystkich parametrów tj. stylów czcionki sposobu wymiarowania, tabelek rysunkowych, tabeli BOM itd. wszystkie te ustawienia zapisujesz do swojego standardu o unikalnej nazwie.
Jak już masz to zrobione to standard z unikalną nazwą ustawiasz jako domyślny po czym zapisujesz plik i wstawiasz go tam gdzie powinien znajdować się. Pisałem o tym w poprzednim poście.
Remik78
Posty: 10
Rejestracja: 11 lip 2008, 14:42

Post autor: Remik78 »

Jeszce raz witam

Jak masz już rysunek stworzony w innym standardzie to on zawsze będzie się otwierał tak jak został zapisany.
Możesz ręcznie po otwarciu prze edytować ustawienia rysunkowe i zmienić domyślny standard w jakim plik był utworzony na nowy, który ma być właściwym standardem po czym całość zapisać. Plik powinien już trwale zapamiętać nowe ustawienia.
ODPOWIEDZ