Problem z parametryzacją modelu.

Na tym forum dyskusyjnym rozmawiamy o wszystkim co jest związane z programem Autodesk Inventor.

Moderator: Maciej Śliwiński

ODPOWIEDZ
Lakiluk
Posty: 6
Rejestracja: 23 lut 2009, 13:45

Problem z parametryzacją modelu.

Post autor: Lakiluk »

Witam.
Chciałbym się dowiedzieć jak zrobić pewną rzecz a mianowicie.
Mam np. okno (jako zespół) które składa się z kilku lub kilkunastu części (rama, szyby, uszczelki itp).
Okno te zamodelowałem z pomocą parametryzacji ponieważ do każdego nowego projektu potrzebuję okna o różnych wymiarach:
w projekcie A mają np. szerokość 500mm oraz 550mm
w projekcie B mają szerokość 845mm, 900mm i 980mm
a w projekcie C mają szerokość 1100mm.

W sumie każdy projekt musi mieć kompletną dokumentację "idw".
Problem zaczyna się wtedy gdy za pośrednictwem Excela zmieniam w danej chwili parametry okna. Zmiana następuje na wszystkich rysunkach w każdym projekcie i zamiast mieć w projekcie np. A okna o dwóch szerokościach 500 i 550mm program zmienia mi na szerokość ostatniej wartości wpisanej do Excela np. 900mm.
Co zrobić aby raz utworzony rysunek nie zmieniał wartości (jak by go odciąć od źródła)?
Acha zrobiłem też taki „myk”, że zespół zamieniłem na część pochodną ale w tym przypadku nie mogę zastosować rysunku eksplodującego bo zespół został zamieniony w jedna część (bryłę) no i we własnościach materiałowych można nadać materiał też tylko dla tej bryły (nie ma tak jak w modelu źródłowym zespołu z różnych materiałów) co zniekształca faktyczną wagę okna.
Jeżeli ktokolwiek zna odpowiedź jak zrobić to inaczej to proszę o podpowiedź.
Pozdrawiam. :P
Lakiluk
Posty: 6
Rejestracja: 23 lut 2009, 13:45

Jeszcze raz proszę o podpowiedź w mojej sprawie

Post autor: Lakiluk »

Proszę o podpowiedź
dawis
Posty: 74
Rejestracja: 22 maja 2006, 09:37

Post autor: dawis »

Moja podpowiedź to iAssembly. Osobiście z tego nie korzystałem ale buduje się je podobnie jak iPart (których też będziesz mógł użyć w takim przypadku). W helpie jest co nieco na ten temat. To że zmiana parametru w Excelu ma wpływ na wszystkie zestawienia jest jak najbardziej OK :) Excela trzeba w tym wypadku użyć do utworzenia kilku rekordów w celu generowania kilku różnych wykonań (rodziny) części różniących się określonymi wymiarami. iAssembly działa na podobnej zasadzie, wybierasz określone wykonanie określonej części z tabeli wykonań.
Lakiluk
Posty: 6
Rejestracja: 23 lut 2009, 13:45

Post autor: Lakiluk »

Dzięki spróbuje zrobić tym sposobem :)
ODPOWIEDZ