problem z gieciem blach

Na tym forum dyskusyjnym rozmawiamy o wszystkim co jest związane z programem Autodesk Inventor.

Moderator: Maciej Śliwiński

ODPOWIEDZ
irek d
Posty: 1
Rejestracja: 19 cze 2009, 08:29
Lokalizacja: mikołów

problem z gieciem blach

Post autor: irek d »

Witam
od kilku dni uczę się obsługi inv.10 i mam problem z gięciem blach
Byłbym wdzięczny za podpowiedź ja wykonać gięcie kopertowe jak na zał.rys.
Pozdro.
I.D
Załączniki
Dokument1.pdf
(9.75 KiB) Pobrany 677 razy
irek d
Michał Wójcicki
Posty: 4
Rejestracja: 17 cze 2008, 08:01

Post autor: Michał Wójcicki »

Należy wykożystać Kołnierz z profilu i następnie 2 kołnierze

W załączniku wykonany model w Inv 2010
Załączniki
blacha.rar
Blacha z gięciem kopertowym
(150.47 KiB) Pobrany 499 razy
dukeenen
Posty: 2
Rejestracja: 16 lip 2009, 08:57
Lokalizacja: WLKP

giecie kopertowe

Post autor: dukeenen »

Witam, zaciekawił mnie problem rozpatrywany przez Panów. Pierwsze kroki(drobne) w Inventorze mam za sobą i stawiając sobie powyższe zadanie do wykonania nie mogłem w łatwy sposób poradzić sobie z uzyskaniem gięć ściętych w narożnikach(koperta). Czy przy wyborze funkcji "Kołnierz"(ang.Flange) istnieje możliwość szybkiego zmodyfikowania ściany gięcia w taki sposób, aby uzyskać to ścięcie?Czy narzędzie "Kontur kołnierza"(ang.Contour flange) może być w jakimś stopniu pomocne? Wreszcie, jak najszybciej wykonać zadanie przy minimalnym wykorzystaniu narzędzi programu i maksymalnej kontroli parametrów gięcia? Ja poradziłem sobie z tym problemem (zabrało mi to trochę czasu ;)) tworząc bazę elementu przy użyciu funkcji:"Kontur kołnierza", następnie dodałem gięcia przy pomocy funkcji "Kołnierz". niestety w tym momencie obydwie ścianki nachodziły na siebie w narożniku. Dorysowałem więc dodatkowy szkic na łączeniu, odcinający(wycinający przerwę) niepotrzebne trójkątne kawałki i tak dobrnąłem do finału. Niestety przerwa ta nie wynika z obliczeń programu(wolałbym, aby program sam narzucił rozwiązanie automatyczne) a z przyjęcia wymiaru z grubsza rzecz biorąc "na oko"(nie wiadomo w którym miejscu przeciąć aby pozbyć się niechcianego materiału i aby element zszedł się "ładnie" podczas np. fizycznego gięcia materiału). Używam Inventora 2008 Pro niestety w ang. wersji, jednak funkcje widoczne są na załączonym zdjęciu-proszę jeśli to możliwe podać "bardziej profesjonalne" rozwiązanie(mile widziane zrzuty ekranu lub pliki, które czyta Inventor 2008 Pro).
Załączniki
giecie_kopertowe.jpg
dukeenen
Awatar użytkownika
el_joseppo
Posty: 97
Rejestracja: 18 paź 2006, 12:32
Lokalizacja: W-wa

Post autor: el_joseppo »

Inventor 2010 podczas tworzenia kołnierza sam rozwiązuje połączenie narożnikowe (w jednym ruchu robi dwa kołnierze i narożnik).

W 2008 należy zmienić typ kołnierze a "Krawędź" na "Odsunięcie" i zostawić puste miejsce na narożnik (nie da się wtedy zaznaczyć obu krawędzi trzeba robić na raty). Potem "połączenie narożnika" (nie wiem jak jest po angielsku..) i Inv sam "zalepi" wolą przestrzeń.
Załączniki
kopertove.PNG
kopertove.zip
Tu plik w INV2008 oraz prt Scr jak to zrobić.
(140.9 KiB) Pobrany 318 razy
ODPOWIEDZ