Karta graficzna do Inventora 2009/2010

Na tym forum dyskusyjnym rozmawiamy o wszystkim co jest związane z programem Autodesk Inventor.

Moderator: Maciej Śliwiński

mge.design
Posty: 35
Rejestracja: 22 lis 2008, 08:54

Karta graficzna do Inventora 2009/2010

Post autor: mge.design »

Witam.

Planuję złożyć komputer stacjonarny na którym będzie zainstalowany AIS 2009 lub 2010 na systemie 64 bitowym.

Zastanawiam się nad kartą graficzną.

Biorę pod uwagę 3 opcje:

1. QuadroFX 580 za 700 PLN
2. GeForce with CUDA 9800 GT Asus 512MB za 370 PLN
3. GeForce with CUDA GTX 260 Gainward 896MB za 700 PLN

W pierwszej chwili myślałem o Quadro, ale patrząc na parametry to
technologicznie przestarzała karta w wysokiej cenie.

GeForce'y kusza parametrami, ale nie mam pewności jak będą zachowywać się z Inventorem.

Ma ktoś z Was doświadczenia z Inventoram postawionym na takim lub podobnym configu ?

Z góry dziękuję na odpowiedzi.
Pozdrawiam
GK
dawis
Posty: 74
Rejestracja: 22 maja 2006, 09:37

Post autor: dawis »

Szkoda kasy na Quadro! Ja mam GeForce 8800GTX (+ Vista) i nie mam problemów.
mge.design
Posty: 35
Rejestracja: 22 lis 2008, 08:54

Post autor: mge.design »

dawis pisze:Szkoda kasy na Quadro! Ja mam GeForce 8800GTX (+ Vista) i nie mam problemów.
A próbowałeś pracować na Quadro ?
Pozdrawiam
GK
dawis
Posty: 74
Rejestracja: 22 maja 2006, 09:37

Post autor: dawis »

Tak. 5-6 lat temu miałem kupioną wypasioną karte firmowaną przez ELSA. Kosztowało to majątek a była to w gruncie rzeczy zwykła TNT-2 czy jakoś tak. Jak zobaczyłem jakie możliwości oferuje zwykły geforce (w sensie: jak zachowuje się ten sam model) za 1/4 ceny wyleczyłem się od razu, od tej pory mam "cywilne" karty. To są chore ceny na te Quadro i tyle. Nawet tę którą mam teraz programowo modowaliśmy na Quadro i co? Nic :).
Czytałem kiedyś o profesjonalnych kartach graficznych jakiejś firmy kosztujące naście tyś. i było powiedziane że przyrost prędkości w pewnych warunkach to ... 1%. Prawdopodobnie w pewnych zastosowaniach użycie takiego sprzętu ma uzasadnienie ale dla zwykłego "blaszaka" to szkoda kasy.
Awatar użytkownika
Malenki
Posty: 11
Rejestracja: 21 sie 2006, 14:51
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: Malenki »

5-6 lat temu do pracy w IV wystarczała zwykla ATI RagePro 8) lub NVIDIA GeForce3 i inne FX'y. Pracowały jak na tamten soft jak burza :wink: .
Dzisiaj można powiedzieć również, że praca na RADEON'ach, czy GTX'ach jest zadawalająca. Jednak, by porównywać je z kartami Quadro proponuję wpierw uważnie zapoznać się z tym artykułem, lub tym.
Jeszcze dzisiaj, nie każdy GRAPH i CAD-soft wykorzystuje właściwości tych kart, a co dopiero 5-6 lat temu...
...ale dla zwykłego "blaszaka" to szkoda kasy...
Jasne, że tak. Jak "torpeda ma popłynąć gdy zamiast do wody wrzucacie ją do... kisielu"?
dawis
Posty: 74
Rejestracja: 22 maja 2006, 09:37

Post autor: dawis »

Tak, masz rację, zwykłe RagePro i stare GeForce pracowały jak burza czego nie dało się powiedzieć o profesjonalnej ELSie za 6 razy większą kasę. Wówczas także uduwadniałem sobie i innym, że te 1600 jakie wydałem na grafe to naprawdę dobra inwestycja, niestety rzeczywistość była brutalna (dla ELSY) :)
Maleńki, wierzę, że zapoznałeś się także z komentarzami pod artykułem :)
Co do treści artykułów: gdybym sprzedawał taki sprzęt innych bym nie zamieścił :)
Odnosząc się do kilku kwestii:
1. na modele siatkowe przełączam się dość rzadko ale teraz przypatrze się czy brzegi są poszarpane, do tej pory tego nie zauważyłem,
2. mam pootwieranych kilka okien w samym programie i dodatkowo kilka innych programów na drugim monitorze, nie stwierdziłem zwisów czy "białych plam" po przesunięciu okna z jednego miejsca w inne,
3. obsługa płaszczyzn przekroju: kroję modele i nie widze spadku wydajności
Może to wszystko wynik tego, że pracuję na prostych modelach o niezbyt dużej liczbie części ;)
Jedyna ciekawa rzecz jaka pojawia sie w tych linkach to buforowanie stereo no ale nie każdy soft to potrafi a na Catie mnie nie stać.
Tak jak pisałem, ze swojego GeForca zrobiłem Quadro i nie zauważyłem różnicy, a skoro nie widać różnicy...
Awatar użytkownika
el_joseppo
Posty: 97
Rejestracja: 18 paź 2006, 12:32
Lokalizacja: W-wa

Re: Karta graficzna do Inventora 2009/2010

Post autor: el_joseppo »

mge.design pisze: 2. GeForce with CUDA 9800 GT Asus 512MB
pracuje na takiej no i mam z nia problem. czasami wyświetla gwint w otworze mimo ze nie widać otworu (gwint "prześwituje" przez cały zespół). Na stronie Autodesk nie ma jeszcze sterowników rekomendowanych pod tę kartę.

da się z tym uporać ale nie jest idealna karta pod Inventora.
Ostatnio zmieniony 08 gru 2009, 08:28 przez el_joseppo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Malenki
Posty: 11
Rejestracja: 21 sie 2006, 14:51
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: Malenki »

davis pisze:...mam pootwieranych kilka okien w samym programie i dodatkowo kilka innych programów na drugim monitorze...
Proponuję tak: Otwórz Inventora (może być pusty) i jakiekolwiek inne okno w Windowsie; może to być nawet "Mój komputer". Przesuwaj to okno na tle powiększonego okna Inventora. Nic nienormalnego nie widzisz? Quadro tego efektu nie ma. A zauważ, przy jak małym obciążeniu GRAPH'y i CPU efekt "powielania ramek" okna występuje.
Przykład dotyczy IV2010 i IV2009. Wersji wczesniejszych już nie pamiętam (od IV3 na ATI Paradise; przepraszam łezka mi poleciała).
...pracuję na prostych modelach o niezbyt dużej liczbie części ...
To jak masz zauważyć spadek wydajności?
GeForca zrobiłem Quadro...
Niegdyś byli tacy zapaleńcy, co instalowali we Fiatach turbodoładowanie... "Prawie" im się udało :lol:

(Dla jasności, nie jestem sprzedawcą sprzętu, tylko jego użytkownikiem.)
dawis
Posty: 74
Rejestracja: 22 maja 2006, 09:37

Post autor: dawis »

...pracuję na prostych modelach o niezbyt dużej liczbie części ...
To jak masz zauważyć spadek wydajności?
mrugnięcie którego nie zacytowałeś było akurat istotne (mogłem jeszcze słowo prostych ująć w cudzysłów) bo pracuje akurat na dużych zestawieniach
GeForca zrobiłem Quadro...
Niegdyś byli tacy zapaleńcy, co instalowali we Fiatach turbodoładowanie... "Prawie" im się udało :lol:
no mi się udało, system widział kartę Quadro i takie sterowniki zainstalowałem
(Dla jasności, nie jestem sprzedawcą sprzętu, tylko jego użytkownikiem.)
To tak jak ja, wszystko o czym piszę to moje doświadczenia
Awatar użytkownika
Malenki
Posty: 11
Rejestracja: 21 sie 2006, 14:51
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: Malenki »

Ech, chyba nie dojdziemy do wspólnego stanowiska. :(
Twierdzisz że praca w IV na karcie Quadro nie różni od pracy na kartach "nie Quadro", a cena tych droższych jest nieadekwatna do wątpliwej przewagi nad pozostałymi kartami. Mogę zgodzić się tylko, że są drogie (jak wszystko co jest "prof" i co potencjalnie przyniesie kasę); pewnie i za drogie jak na nasze realia.
Jednak z oceną, że karta GeForce po przeróbkach to w 100% Quadro, byłbym ostrożny. Czasami w biosie wystarczy zmienić nazwę produktu czy inny zapis i system już głupieje. Jest taka opinia, że "zwykły sprzęt" to produkty z zablokowanymi możliwosciami sprzetu profesjonalnego: to byłoby za proste. A sterowniki..., OK, nie jestem z branży IT, więc nie będę się wymadrzał. :oops:

Tym niemniej, moje doświadczenia zgoła są odmienne od Twoich. Moim zdaniem, różnice są odczuwalne podczas pracy nawet z różnymi kartami Quadro. Nie pracowałem na Quadro FX580, ale z FX1500, FX1700 miałem do czynienia. Pracuję obecnie na FX1800. Jednak by zauważyć te zmiany, sprzęt komputerowy nie może ograniczać im transferu, na co zwracam szczególną uwagę. :!:
dawis
Posty: 74
Rejestracja: 22 maja 2006, 09:37

Post autor: dawis »

Być może mge.design musiałby dookreslić na jak duzych złożeniach pracuje ale jeśli są to kilkuset elementowe czy większe nawet zespoły to moim zdaniem nie ma sensu kupować Quadro (a zwłaszcza leciwego orła którego rozważał mge.design czyli FX580) i można wydać te pieniądze dużo bardziej sensownie.
Malenki, pewna zbieżność naszych stanowisk jest: zgadzamy sie co do tego, ze Quadro są zdecydowanie za drogie :D
elano
Posty: 2
Rejestracja: 11 gru 2009, 13:54

Post autor: elano »

A ja z innej beczki. Nie korzystam nie znam sie ale potrzebuję kupić na prezent kartę która pozwoli na komfortową pracę w programie AutoDesk Inventor Suite 2008.
wobec tego proszę osoby profesjionalnie pracujące na tym sofcie o o szybką i konkretną odpowiedz.
Jeśli ceny dla w/w są kosmiczne proszę o jakieś 3 propozycje
elano
Posty: 2
Rejestracja: 11 gru 2009, 13:54

Post autor: elano »

Hmm, na tym forum brak chęci pomocy innym czy w Inventorze pracuje się bez karty graficznej/nie wiecie jakie karty graficzne macie w komputerach ?
pozdrawiam
dawis
Posty: 74
Rejestracja: 22 maja 2006, 09:37

Post autor: dawis »

Elano jakie karty graficzne posiadamy to zarówno ja jak i Malenki wiemy :) Nie wiem jakim budżetem dysponujesz ale ja wybrałbym najmocniejszą na jaką możesz sobie pozwolić za dane pieniądze ot co. Wskazywanie konkretnych modeli to troche trudna sprawa bo na jednym kompie dana konfiguracja się sprawdzi a na innym już niekoniecznie i potem będą żale do kolegów z forum ;) Nawet nie podjąłbym się rozstrzygania czy Ati czy Nvidia, pracowałem/pracuje na obydwu z dobrym skutkiem w obu przypadkach.
mge.design
Posty: 35
Rejestracja: 22 lis 2008, 08:54

Post autor: mge.design »

dawis pisze:Być może mge.design musiałby dookreslić na jak duzych złożeniach pracuje ale jeśli są to kilkuset elementowe czy większe nawet zespoły to moim zdaniem nie ma sensu kupować Quadro (a zwłaszcza leciwego orła którego rozważał mge.design czyli FX580) i można wydać te pieniądze dużo bardziej sensownie.
Malenki, pewna zbieżność naszych stanowisk jest: zgadzamy sie co do tego, ze Quadro są zdecydowanie za drogie :D
Witam.
Dopiero dzis tu zajżałem i jeste w szoku.
Tyle nowych wypowiedzi w moim wątku :-)

Pracuję na dosyć dużych złożeniach.
2000 - 3000 elementów. Głównie sa to instalacje rurowe
tworzone za pomoca ipatrów ( nie mam modułu routed systems).
Jednym słowem dużo rurek, kolan, zaworów, śrubunków i innego badziewia.

Sprawa karty juz się sama rozwiązała.
Pozostałem jednak przy laptopie.
Zmieniłem modelna takiego z Quadro FX570M i powiem że wzrost wydajności jest zauważalny ( w poprzednim miałem quadro NVS 140).

Przy dużych złożeniach da się w miare komfortowo pracować w rozdzielczości 1920x1200. Na poprzedniej karcie było to juz bardoz trudne.

I pytanie z innej beczki.
Czy ktoś z Was pracuje w module routed systems ?
Zastanawiam się czy warto inwestować w upgrade z IV series .
Pozdrawiam
GK
ODPOWIEDZ