Jak stworzyć "elipsoidę", o różnej głębokości i szerokości?

Na tym forum dyskusyjnym rozmawiamy o wszystkim co jest związane z programem Autodesk Inventor.

Moderator: Maciej Śliwiński

ODPOWIEDZ
kamzieli
Posty: 4
Rejestracja: 25 gru 2012, 02:15

Jak stworzyć "elipsoidę", o różnej głębokości i szerokości?

Post autor: kamzieli »

Witam,

nie mam jeszcze właściwie żadnego doświadczenia z Inventorem i zdaję sobie sprawę, że pytanie które zadaję może być pytaniem laika, ale liczę na wyrozumiałość.

Otóż bawię się w rysowanie części i wymyśliłem sobie, że chciałbym stworzyć coś na kształt elipsoidy, której wymiary szerokości i głębokości będą różne. Jako, że oczywiście nie da się tego stworzyć przez obrót, to mam zagwozdkę jak się w ogóle za to zabrać. Nie wiem nawet gdzie szukać takiej informacji.

Byłbym wdzięczny za pomoc (może być to zarówno ryba, co i wędka - tj. trop, podążając którym powinno mi się udać).

Rysunek poglądowy w "paint cadzie"

Pozdrawiam i przepraszam, jeżeli zadałem tak łatwe pytanie, że aż głupio na nie odpowiadać.
Wesołych świąt :)
Tomasz85
Posty: 55
Rejestracja: 12 sty 2012, 14:59

Re: Jak stworzyć "elipsoidę", o różnej głębokości i szerokoś

Post autor: Tomasz85 »

Narzędzie, które rozwiąże Twoje problemy to wyciągnięcie złożone. Tworzysz kilka profili zamkniętych i w odpowiednich odległościach od siebie i odpowiedniej orientacji względem siebie i tworzysz wyciągnięcie przez te profile.To wszystko.
Pamiętaj tylko żeby stworzyć kilka profili więc zacznij od np. trzech płaszczyzn równoległych o jakiś odległościach między nimi następnie na każdej z nich jeden szkic, który zawiera profil zamknięty (w twoim przypadku elipsa) jak będziesz miał szkice wyciągnięcie złożone i to cała filozofia.
kamzieli
Posty: 4
Rejestracja: 25 gru 2012, 02:15

Re: Jak stworzyć "elipsoidę", o różnej głębokości i szerokoś

Post autor: kamzieli »

No rzeczywiście. Jakoś to wyszło. Szkoda tylko, że z końcami są problemy. Jeżeli ktoś znajdzie ten temat w googlu, to postuję rozwiązanie. Najlepiej chyba zacząć od dwóch szkiców na płaszczyznach prostopadłych, na których narysujemy obwiednię naszego "jaja". Potem tworzymy dużo płaszczyzn prostopadłych do obu poprzednich, w których będziemy rysować przekroje poprzeczne. Najlepiej przy brzegach zwiększyć znacznie zagęszczenie, wtedy końcówki nie wychodzą tak płasko. Potem na każdą tę płaszczyznę rzutujemy punkty przecięcia z obwiedniami, które stworzyliśmy. I dzięki temu będziemy znać wymiary przekroju poprzecznego w każdej płaszczyźnie.

W efekcie wygląda to tak: Obrazek
Tomasz85
Posty: 55
Rejestracja: 12 sty 2012, 14:59

Re: Jak stworzyć "elipsoidę", o różnej głębokości i szerokoś

Post autor: Tomasz85 »

Witam
Jeżeli chodzi o końce to zacznij od punktów. Wtedy w warunkach wyciągnięcia będziesz w stanie określić warunek styczności z odpowiednią wagą.
1.JPG
1.JPG
Załączniki
2.JPG
kamzieli
Posty: 4
Rejestracja: 25 gru 2012, 02:15

Re: Jak stworzyć "elipsoidę", o różnej głębokości i szerokoś

Post autor: kamzieli »

O, wielkie dzięki. Rzeczywiście, dużo lepiej to wygląda.
ODPOWIEDZ