[Inv 2013] Wymiarowanie parametryczne złożenia

Na tym forum dyskusyjnym rozmawiamy o wszystkim co jest związane z programem Autodesk Inventor.

Moderator: Maciej Śliwiński

ODPOWIEDZ
dziabong
Posty: 7
Rejestracja: 16 mar 2013, 21:16

[Inv 2013] Wymiarowanie parametryczne złożenia

Post autor: dziabong »

Witam wszystkich.

Ostatnio napotkałem problem, którego w żaden sposób nie umiem sam rozwiązać, a wydaje mi się oczywiste, że rozwiązanie musi być proste.

Chodzi oto żeby utworzyć wymiar jednej części w złożeniu, tak by był zależny od wymiaru innej.


Przykładowo: Powiedzmy, że z jakiejś przyczyny chciałbym, aby promień zaokrąglenia części czerwonej i zielonej był zawsze taki sam. Gdyby to był jeden part - żaden problem. Ale nie jest, a będąc w jednym parcie nie mam dostępu do parametrów z tego drugiego.
Obrazek
Tomasz85
Posty: 55
Rejestracja: 12 sty 2012, 14:59

Re: [Inv 2013] Wymiarowanie parametryczne złożenia

Post autor: Tomasz85 »

Witaj
Rozwiązań jest kilka może zrób tak:
Projektując pierwszą część wymiar, który określa promień zaokrąglenia ustaw jako eksportowalny w menadzerze parametrów.
a.JPG
Następnie projektując drugi element skorzystaj z narzędzia "Wyprowadź" (komponent pochodny) i podłącz parametr z pierwszej części.
b.JPG
c.JPG
Wtedy zmieniając wymiar promienia w części pierwszej zmieni się i w drugiej.

Alternatywami może być sterowanie parametrami przez Excel'a lub reguły iLogic.
dziabong
Posty: 7
Rejestracja: 16 mar 2013, 21:16

Re: [Inv 2013] Wymiarowanie parametryczne złożenia

Post autor: dziabong »

Bardzo dziękuję! Przepraszam, że tak późno, ale wyskoczyły inne rzeczy do zrobienia i dopiero teraz wróciłem do pracy z Inventorem. Jestem zaskoczony jak wygodnie jest zrobiona komunikacja Excel - Inventor. Wszystkie moje problemy dało się dzięki temu rozwiązać :)
ODPOWIEDZ