Rama rowerowa

Moderator: Maciej Śliwiński

ODPOWIEDZ
PanSamolicik
Posty: 3
Rejestracja: 03 lip 2011, 12:14

Rama rowerowa

Post autor: PanSamolicik »

Witam.

Czy istnieje jakiś tutorial pokazujący jak tworzyć ramę rowerową?

Chodzi mi głównie o sposób łączenia poszczególnych elementów w zespół. Mam rozrysowane wszystkie w osobnych plikach (rury i inne krzywki), jednak jak wiadomo są one z lekkim naddatkiem materiału, główne rury wychodzą poza oś elementu z którym się łączą, chciałbym przyciąć rurę "dochodzącą" tak aby przybrała na krawędzi profil rury którą "dotyka". Może mało techniczny żargon, ale najprościej jak mogłem to ująłem.

A może jest inny sposób na rozwiązanie mojego problemu? Uczę się dopiero inventora, a z racji tego że jestem samoukiem, nie jestem w stanie "wymyślić" sobie jakiegoś sposobu, dlatego pytam o możliwe ewentualności.

W projekcie chodzi o odwzorowanie rzeczywistości, ale tylko do wizualizacji, ramę będę wykonywać na prawdę.

Przy prostych rurach nie jest trudne ucięcie tego nadmiaru, prosta operacja, jednak w momencie kiedy rury nabierają różnych kształtów, i pod różnymi kątami, staje się to problematyczne. Niby jest "utnij do ramy" ale nie działa w żaden sposób.

Przykładowe screeny mojego problemu:
Łączenie rur:
Obrazek
Problem naddatku:
Obrazek

Dziękuję za pomoc.
Ms.Airplane
Awatar użytkownika
el_joseppo
Posty: 97
Rejestracja: 18 paź 2006, 12:32
Lokalizacja: W-wa

Re: Rama rowerowa

Post autor: el_joseppo »

Generalnie służy do tego generator ram ale skoro już masz części, to rozważ czy jest sens zaczynać od początku.

W obecnej sytuacji musisz skorzystać z adaptacyjności, choćby na krótko. Wchodzisz w edycję dłuższej rury i budujesz nowy szkic na płaszczyźnie końca krótszej rury (albo najlepiej na płaszczyźnie bazowej równoległej do tego końca).

potem rzutujesz średnicę rury i robisz wyciągnięcie na wylot. nie moge tera zrobić screenshota, mam nadzieje ze rozumiesz.

na koniec kiedy kształt ramy jest już skończony, dobrze jest usunąć adaptacyjność (dostosowanie) bo kiedyś zawsze nadejdzie moment kiedy to się posypie.

powodzenia
pzdrwm
Henryk Tadych
Posty: 6
Rejestracja: 16 gru 2008, 06:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Rama rowerowa

Post autor: Henryk Tadych »

W zestawieniu edytuj pierwsza rurę i utwórz szkic na widoku poprzecznym drugiej rury, następnie rzutuj większą średnicę drugiej rury, wyjdź ze szkicu o wytnij powierzchnie kołową. powinno wyjść. Musisz przedtem dobrze powiązać obie rury.
pozdrawiam
PanSamolicik
Posty: 3
Rejestracja: 03 lip 2011, 12:14

Re: Rama rowerowa

Post autor: PanSamolicik »

Hej, dzięki za podpowiedzi, jednak nie o to chodzi, zdjęcie ze screen'a jest tylko przykładem z czym mam problem, przy tak prostych operacjach nie mam problemu z jego rozwiązaniem. Problem pojawia się kiedy obie rury mają różne przekroje, do tego mają różne kształty (wchodzą w stożek, bądź w ogóle przybierają różne kształty w różnych miejscach).

Opcja tworzenia konst. ramowych też raczej się nie przyda, niestety ramę chcę skonstruować z profili które nie są normowane, z racji tego że sam będę wytwarzać profile z blachy.

Dlatego myślałem że może jest opcja łączenia, brył (de facto moje elementy można podpiąć włąśnie pod bryły skonstruowane samodzielnie) i usunąć niepotrzebną część.

Coś musi się dać zrobić, na chłopski rozum jest to proste, dwie bryły nachodzą na siebie, i trzeba z jednej odjąć tyle ile dotyka się z tą drugą. Kurcze, już nie mam pojęcia co wykombinować, jak już wspomniałem z inventorem mam mało praktyki, i raczej w częściach, nie zespołach. Początkujący człek jestem :D

Dziękuję, pozdrawiam
Mr.Airplane
Awatar użytkownika
el_joseppo
Posty: 97
Rejestracja: 18 paź 2006, 12:32
Lokalizacja: W-wa

Re: Rama rowerowa

Post autor: el_joseppo »

Po pierwsze można zdefiniować własne profile i dodać je do Content Center ale jest trochę zabawy.

Po drugie jeśli chcesz odejmować bryły od siebie to tak jak mówiłem musisz korzystać z adaptacyjności ale możesz to zrobić z wyższego poziomu (nie ze szkicu).
Tutaj jest przykład jak odejmować od siebie bryły.
pzdrwm
PanSamolicik
Posty: 3
Rejestracja: 03 lip 2011, 12:14

Re: Rama rowerowa

Post autor: PanSamolicik »

el_joseppo Ha ! Dziękuję Ci :) Właśnie o to mi chodziło, takie proste, a sam bym na to nie wpadł :)

Wielkie dzięki wszystkim! Pozdrawiam.
Mr.Airplane
ODPOWIEDZ