łączenie dwuch map

Na tym forum dyskusyjnym rozmawiamy o wszystkim co jest związane z programem Autodesk Civil 3D.

Moderator: Radosław Wiśniewski

ODPOWIEDZ
fioree
Posty: 63
Rejestracja: 17 gru 2006, 04:28

łączenie dwuch map

Post autor: fioree »

Czy jet możliwe połączenie dwóch map w formacie jpg , tif a jeżeli tak to w jaki sposób to zrobić proszę o wskazówki ??
KFK
Posty: 22
Rejestracja: 15 kwie 2007, 13:57
Lokalizacja: Poznań/Międzychód

Post autor: KFK »

Myślę, że najprościej jest utworzyć nowy plik (trochę większy niż łączna wielkość obu map) i wkleić te mapy do niego, dopasować krawędzie, następnie wyciąć już "całą" mapę i wkleić do pliku o wymiarach zgodnych z wielkością połączonej mapy.
fioree
Posty: 63
Rejestracja: 17 gru 2006, 04:28

Post autor: fioree »

może i najprościej ale tutaj rodzi się pytanie jak wyciąć daną mapę jak civil wodzi ja jako dwa obok przyczepione do siebie obrazy???
gosc
Posty: 122
Rejestracja: 20 wrz 2006, 08:20
Kontaktowanie:

Post autor: gosc »

Rastry w autocadzie można "przycinać" poleceniem _imageclip. Ale autocad to nie program do obróbki i sklejania rastrów. W autocadzie zrobisz tylko najprostszą edycję rastrów - skalowanie, obrót, przezroczystość itp, natomiast kalibrację, czyszczenie, łączenie i sklejanie sekcji już nie - do tego są o wiele lepsze programy (choćby w corelu można sklejać rastry).
edit
Posty: 102
Rejestracja: 02 gru 2006, 12:17

Post autor: edit »

eeeetam...
Jeśli dobrze rozumiem, to chodzi Tobie o sklejenie jednej mapy ze skanowania np formatkami A4.
Ja robie to tak:
- skanujesz (na zakład-pasek rastra wspólny dla obu skanów)
- wstawiasz obrazki "odnośnikiem do obrazu rastrowego"
- sprawdzasz, czy mają tę samą skalę (np. między krzyżami)- w tym momencie bez patrzenia na docelową skalę
- jeśli nie to skalujesz jeden z nich, by wszystko między nimi grało
- znajdujesz punkt wspólny obu rastrów
- "przesunięciem" klikasz na punkt wspólny jednego z rastrów
- wstawiasz na ten sam punkt drugiego rastra
no i masz sklejone
Teraz tylko skalujesz całość do właściwej skali i wyłączasz obramowanie rastra.
To wszystko.
m.
fizmo
Posty: 2
Rejestracja: 10 sty 2008, 14:52
Lokalizacja: Warszawa/Sopot

Post autor: fizmo »

eeeetam^2

jest sposób prostrzy sprawdzony i 100% skuteczny

załatwiamy to komendą align (skrót al)

znajdujemy 2-3 punkty wspólne rastrów i tyle, po ptakach. Potem tylko clip image i imageframe
Yeah!
fioree
Posty: 63
Rejestracja: 17 gru 2006, 04:28

Post autor: fioree »

a co robimy jeżeli to sa skany a nie rastry???
gosc
Posty: 122
Rejestracja: 20 wrz 2006, 08:20
Kontaktowanie:

Post autor: gosc »

fioree pisze:a co robimy jeżeli to sa skany a nie rastry???
hm.... no tak, to różnica w działaniu może być znacząca... ktoś może wie?
fizmo
Posty: 2
Rejestracja: 10 sty 2008, 14:52
Lokalizacja: Warszawa/Sopot

Post autor: fizmo »

Skany to to samo co rastry. Skany ladujesz do cada pod postacia rastrow.
Yeah!
edit
Posty: 102
Rejestracja: 02 gru 2006, 12:17

Post autor: edit »

Zawsze myślałem, że rastrem jest skan, no ale zrobiłem próbę wg Twojego sposobu (fizmo) i niestety nie łączy automatycznie skanów, ani też nie skaluje do obiektu docelowego.
Masz jakieś sugestie i rozwiązanie?
omega
Posty: 41
Rejestracja: 27 sty 2007, 18:53

Post autor: omega »

No wszyscy jesteście w błędzie.
Aby poprawnie wstawić raster (skan) do civil'a należy go najpierw skalibrować tzn. ustawić jednakowe doległości pomiędzy wszystkimi krzyżami. Poprawnie robi to Wiseimage lub inny. Ja zwykle oddaję tą sprawę do geodety bo nie mam Wiseimage'a. Następnie pliki wstawiam do civil'a po przez "Mapa-Obraz-Wstaw" podajemy ścieżkę dostępu do skanu i już. Od geodety dostaję pliki skanu oraz pliki kalibracji. Muszą one znajdować się w tym samym folderze. I po problemie - mam wtedy 100% pewności, że wczytany raster jest wklejony we właściwych współrzędnych oraz, że każdy jego punkt jest wklejony bez większego błędu (ok. 5cm w terenie).
Pozdrawiam
Daro
daro
edit
Posty: 102
Rejestracja: 02 gru 2006, 12:17

Post autor: edit »

Myślę, że wszyscy będący w błędzie doskonale wiedzą o kalibracji mapy.
Pytanie w temacie posta dotyczyło łączenia 2 skanów.
Oczywiście, że jeśli geodeta przeprowadzi kalibrację wszystkich arkuszy, to powinny się one ponakładać automatycznie, ale często-gęsto nie bierze się mapy kalibrowanej, o czym mowa w wątku.
Zaproponowany przez fizmo sposób u mnie nie działa.

Pytanie do fizmo: czy jeśli jeden z arkuszy masz wyskalowany i robisz dołączanie pozostałych skanów swoją metodą, to wykonywane są wszystkie czynności, tj. obracanie i skalowanie?
gieroy
Posty: 15
Rejestracja: 21 paź 2009, 09:36

Post autor: gieroy »

a w jaki sposób powyższe zrobić w civilu 2010 ? mam podkład (BMP) + pliki kalibracji (DAN) jak to wczytać do Civila?
P.S. mogę mieć plik kalibracji w innym formacie
ODPOWIEDZ