Import współrzędnych "na żywo" przez RS232

Na tym forum dyskusyjnym rozmawiamy o wszystkim co jest związane z programem Autodesk Civil 3D.

Moderator: Radosław Wiśniewski

ODPOWIEDZ
kartgeo
Posty: 2
Rejestracja: 03 lut 2014, 10:01

Import współrzędnych "na żywo" przez RS232

Post autor: kartgeo »

Witam wszystkich serdecznie.

Mam prośbę o pomoc, gdyż do tej pory nie miałem styczności z tym tematem, a być może ktoś z Was będzie w stanie mi pomóc.

Czy istnieje możliwość pobierania przez programy Autodeskowe współrzędnych z urządzeń zewnętrznych np. przez kabel RS232?

Chodzi mi dokładnie o to, że chciałbym podłączyć instrument geodezyjny do laptopa, który w momencie wykonania pomiaru wysyłałby współrzędne przez kabel RS232 do komputera. Chciałbym aby takie współrzędne wędrowały od razu do AutoCADa, zastępując wpisywanie współrzędnych z ręki. Od razu zaznaczę, że nie mają być wczytywane jako odrębne punkty, ale jako współrzędne np rysowanej linii lub innych obiektów.

Będę wdzięczny za pomoc.
Pozdrawiam
Bartek
gosc
Posty: 122
Rejestracja: 20 wrz 2006, 08:20
Kontaktowanie:

Re: Import współrzędnych "na żywo" przez RS232

Post autor: gosc »

Civil potrafi wczytać punkty z pomiaru. Wczytuje się po prostu plik TXT z punktami, nie trzeba współrzędnych wpisywać z ręki. Można wczytywać też pomiar zapisany w formacie XML, lub FBK - wówczas wczytują się wszystkie pomierzone i zapisane podczas pomiaru linie. W Civilu nie ma funkcji wczytywania punktów "na żywo" w trakcie pomiaru.
Przy okazji - kabel RS232 to chyba jakiś zabytek? Współczesne laptopy chyba już nie mają takich portów :-)
kartgeo
Posty: 2
Rejestracja: 03 lut 2014, 10:01

Re: Import współrzędnych "na żywo" przez RS232

Post autor: kartgeo »

Jeśli chodzi o laptopy to owszem RS232 jest już lekkim przeżytkiem, ale tu z pomocą przychodzą odpowiednie przejściówki i RS nawet najnowszym laptopom nie jest straszny. Natomiast problem jest po drugiej stronie tego kabla :)
Wszystko rozbija się o to że instrumenty pomiarowe są w stanie wysłać dane (czy to w formie obserwacji czy współrzędnych) tylko przez połączenia szeregowe.
Rozwiązaniem tego problemu byłby program/nakładka/formuła, która dane z pomiaru z portu zaciągnie do CADa i przeformatuje je dane odczytywane przez oprogramowanie(czyli np w formie x,y,z).

O formatach w jakich Civil jest w stanie przyjąć współrzędne oczywiście wiem, a rozbija się wszytko o to jak sobie poradzić z tą konkretną zagwozdką. Niestety tu już moja wiedza nie sięga, a jest mi to potrzebne pod konkretną robotę.
ODPOWIEDZ