przekroje poprzeczne dla korytarz z dwoma liniami bazowymi?

Na tym forum dyskusyjnym rozmawiamy o wszystkim co jest związane z programem Autodesk Civil 3D.

Moderator: Radosław Wiśniewski

ODPOWIEDZ
Tomasz Leman
Posty: 2
Rejestracja: 25 lut 2009, 08:24

przekroje poprzeczne dla korytarz z dwoma liniami bazowymi?

Post autor: Tomasz Leman »

Hej. Jak utworzyć przekroje poprzeczne dla korytarz z dwoma liniami bazowymi? Tak aby elementy z obydwu linii bazowych były na przekrojach poprzecznych.
Z góry dzięki
Mateusz Miecznikowski

Post autor: Mateusz Miecznikowski »

Witam,
nie można wykonać takiej operacji. Wstawiając linie próbkowania one odnoszą się do danej linii bazowej i tylko te elementy będą wyświetlane na przekroju. Natomiast na przekroju może być wyświetlanych kilka powierzchni. Zatem można pokazać korytarz dla 1 linii bazowej + jej elementy, a innej linii bazowej wyświetlić możemy powierzchnie, aby mieć porównanie. Natomiast nie zostanie pokazany kolejny korytarz dla tej "drugiej" linii bazowej.
Mam nadzieję, że wszystko jest jasne.

Pozdrawiam,
BarteK
Posty: 34
Rejestracja: 09 sty 2006, 19:27

Post autor: BarteK »

Witam
I to jest dla mnie jedno z największych niedociągnięć w Civilu. Szczególnie odczuwalne w wer. 2010 gdzie pojawiło się trasowanie odsunięć, wyłukowań itp. Można zrobić całkiem przyzwoity korytarz tylko po co? Dla rozwiązania warstwicowego i robót ziemnych ok. Ale przy przekrojach poprzecznych trzeba już kombinować.
Zamiast psuć program jakimiś idiotycznymi wstążkami mogli by panowie z Kalifornii popracować nad jego prawdziwą funkcjonalnością.
Fakt robią małe i średnie kroczki do przodu. Jak np pokazywanie dowolnej linii trasowania w przekrojach poprzecznych, czy opisywanie elementów z sytuacji na profilu. Ale ciągle mam wrażenie ze robią za mało.
No i się rozpisałem a robota czeka
:)
pozdrawiam
________
_barteK_
urlich_82
Posty: 14
Rejestracja: 06 lis 2009, 15:14

Post autor: urlich_82 »

Czyli w Civilu można zapomnieć o drodze z jezdniami serwisowymi? Czy można to jakoś zrobić?
andzinsan
Posty: 28
Rejestracja: 24 lip 2008, 17:15

PRZEKRÓJ Z DROGAMI SERWISOWYMI

Post autor: andzinsan »

Przekroje z Drogami serwisowymi.
Patrz załącznik

Pozdrawiam
Załączniki
PRZEKRÓJ z serwisowymi.JPG
Czyny NIEZAISTNIAŁE powodują katastrofalny brak następstw!
urlich_82
Posty: 14
Rejestracja: 06 lis 2009, 15:14

Post autor: urlich_82 »

W jakim Civilu jest to robione? Pytam z ciekawości bo widzę odsadzki nawierzchni, a w 2008 nie mogę tego zrobić.
Wracajac do tematu - na przekrojach wyświetlony jest korytarz czy powierzchnia? Jeśli korytarz to odrazu pytam jak kolega to zrobił?
Moim zdaniem brakuje połaczenia krawędzi przeciwskarpy rowu z skarpą dróg serwisowych, (własnie tego połączenia brakuje w Civilu). Dla przykładu: co się bedzie działo z wodą z drogi serwisowej prawej jeśli teren bedzie spadał w kierunku "prawym"- woda nie dopłynie do rowu.
andzinsan
Posty: 28
Rejestracja: 24 lip 2008, 17:15

Post autor: andzinsan »

Witam,
Poprawiłem niedociągnięcia (świeta racja z drogi serwisowej woda musi trafić do rowu).
Wszystko na załączonym obrazku jest generowane automatycznie (oprócz żółtego okręgu).
W miejsce spdku proporcjonalnego (w okręgu) zamierzam stworzyć etykietę, która automatycznie w zależności od wielkości spadku będzie procentową lub proporcjonalną.

Zrobione jest to w Civilu 2010 ale 2008 (o ile dobrze pamietam-mój początek "zabaw" w CIVILU) także posiada wszystkie potrzebne podzespoły.
MIŁEGO GŁÓWKOWANIA
Pozdrawiam
Załączniki
Odsuniecie drogi serwisowej.jpg
Czyny NIEZAISTNIAŁE powodują katastrofalny brak następstw!
urlich_82
Posty: 14
Rejestracja: 06 lis 2009, 15:14

Post autor: urlich_82 »

Kolego Andzinsan - w jaki sposób jest zrobiony przez Ciebie korytarz? Zwykly zespół, zespół z odsunięciem czy może korytarz z dwoma liniami bazowymi- pytam bo w Civilu 2008 dwa ostatnie sposoby są nie możliwe, jak napisał wyżej Mateusz Miecznikowski.
Odnośnie zmodyfikowanego przekroju: Wysokość przeciwskarpy rowu jest stała czy jest do czegoś podpieta? Rozumiem że pochylenie półki (w okręgu) jest zmiennne i zależy od niwelety rowu.
Właśnie brak jest w Civilu przynajmniej w 2008 takiego podzespołu któryby łączył dwa pkt w przekroju elementami wychodzącymi z tych pkt o zadanym spadku ( czyli wychodzi z dna rowu pochyleniem 1:1.5 i łączy się (w miejscu przecięcia) z półka o pochylemiu 1:20 wychodzącą z pobocza drogi serwisowej).
Ja taki efekt uzyskuję tworząc osobny korytrza dróg serwisowych a nastepnie w korytarzu drogi głównej dociągam przeciwskarpe rowu do powierzchni z korytarza drogi serwisowej. Wtedy mam wszędzie takie same pochylenie półki (tej w żóltym okregu)
andzinsan
Posty: 28
Rejestracja: 24 lip 2008, 17:15

Post autor: andzinsan »

Witam!
Korytarz oparty na zespole z odsunięciem.
Nachylenie (w okręgu) zmienia się ale "NIE JEST ZMIENNE" taki paradoks.
Wynika to z tego, że linie próbkowania (przekroje) głównej osi są oczywiście prostopadłe do niej ,ale nie zawsze do osi odsunięcia, w tym przypadku osi drogi serwisowej. Dlatego na przekrojach może pojawić się inne nachylenie niż zadane.
brak jest w Civilu przynajmniej w 2008 takiego podzespołu któryby łączył dwa pkt w przekroju elementami wychodzącymi z tych pkt o zadanym spadku ( czyli wychodzi z dna rowu pochyleniem 1:1.5 i łączy się (w miejscu przecięcia) z półka o pochylemiu 1:20 wychodzącą z pobocza drogi serwisowej).
Nie pamietam już jak to jest w C2008 ale w C2010 używam POŁĄCZ NACHYLENIA MĘDZY PUNKTAMI (LINK SLOPES BETWEEN POINTS).
Pozdrawiam
Czyny NIEZAISTNIAŁE powodują katastrofalny brak następstw!
ODPOWIEDZ