Tabele łuków na planie sytuacyjnym

Na tym forum dyskusyjnym rozmawiamy o wszystkim co jest związane z programem Autodesk Civil 3D.

Moderator: Radosław Wiśniewski

ODPOWIEDZ
jendrek.gd
Posty: 20
Rejestracja: 09 lis 2006, 08:03

Tabele łuków na planie sytuacyjnym

Post autor: jendrek.gd »

Czy ktoś może ma szablon tabel łuków oby wygladał bardziej ludzko czyli opisywał niezbedne parametry dla drogowców
Mateusz Miecznikowski

Post autor: Mateusz Miecznikowski »

Witam,
proszę spróbować ściągnąć Country Kita ze strony Autodesku. Country Kit jest zbiorem szablonów, styli, raportów, plików standardów projektowych i innych elementów przewidzianych dla branży drogowej oraz geodezyjnej. Możliwe, że tam znajdzie Pan potrzebne style czy szablony. Country Kita należy sciągnąć dla odpowiedniej wersji Civila (2007, 2008, itd.)

Poniżej link to strony:
http://usa.autodesk.com/adsk/servlet/in ... ID=9240698

Pozdrawiam,
BarteK
Posty: 34
Rejestracja: 09 sty 2006, 19:27

Post autor: BarteK »

Witam
Trzeba jednak uważać bo program źle opisuje łuki przy krzywych przejściowych. Zamiast kąta zmiany tasy opisuje, przy łuku, kąt zmiany stycznych tego łuku. Przy samym łuku gra, ale przy krzywych przejściowych łuk jest już inny i ten inny łuk jest opisywany a nie powinien.
Ja to rozwiązałem w ten sposób, że mam dodatkowy styl na opisywanie kąta załamania trasy.
Przy okazji jest metoda aby w danych dotyczących klotoidy uzyskać kąt zwrotu trasy? Tak aby móc podać w danych klotoidy T0.

pozdrawiam
________
_barteK_
Tomasz Królikowski
Posty: 29
Rejestracja: 21 cze 2009, 20:40
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Tomasz Królikowski »

Witam,

Co do piewszego pytania to szablony czyli style tabeli parametrów linii trasowania można łatwo edytować:

Właściwości tabeli --> [na górze styl tabeli -> znaczek edycji] i można edytować i tworzyć własny styl wyświetlania parametrów i współrzędnych układu.

W moich projektach torowych podajemy współrzędne punktów załomu trasy W1, W2 itd (w drogowych też, ale ostatnio ze względu na civila widziałem inne wytyczenia...). Podajemy parametry łuków w załomach:
Współrzędne punktu załomu, Promień, dł krzywej przejściowej (w drogach parametr A), Styczną (długą styczną - czyli od początku krzywej przejściowej do punktu załomu trasy), strzałkę (podobnie jak styczną - od punktu załomu do łuku) oraz kąt zwrotu trasy.

Niestety nie znalazłem (a szukałem długo) w opcjach tworzenia tabeli elementów geometrycznych możliwości pokazania stycznej i strzałki dla całego układu wraz z krzywą przejściową, a nie dla samego łuku jak jest teraz. Jest to dosyć irytujące kiedy trzeba całą tabelę przerabiać ręcznie.

Czy ktoś to jakoś przeszedł?
Przydałaby się taka informacja.
ODPOWIEDZ