Jaki sprzęt do civila 2010 3d

Na tym forum dyskusyjnym rozmawiamy o wszystkim co jest związane z programem Autodesk Civil 3D.

Moderator: Radosław Wiśniewski

ODPOWIEDZ
radziej
Posty: 3
Rejestracja: 08 paź 2008, 06:01
Lokalizacja: Gdańsk

Jaki sprzęt do civila 2010 3d

Post autor: radziej »

Witam!

Mam zamiar kupić jednostkę pod civila 2010, zwracam się więc z zapytaniem jakie powinna mieć parametry.

- procesor / zegar
- ram
- karta graficzna (słyszałem że zwykłe do gier kiepsko się spisują :/)

Przewiduję na ten cel ok 2500 - 3000 zł.

Pozdrawiam
BarteK
Posty: 34
Rejestracja: 09 sty 2006, 19:27

Post autor: BarteK »

Witam
Moja maszyna to:
- Intel Core 2 Quad Q9650
- 4 GB ramu (winda widzi 3)
- NVidia Quadro FX 3500 (na dwa monitory)
- Win XP (32bit)
- dyski 250 w Raid 0

Wszystkie podzespoły firmowe. Stabilność to podstawa.


Co do komfortu pracy:
Ogólnie Civil 2010, pomijając zabójczo długie uruchamianie chodzi szybciej. Ostatnio przeglądałem jakiś projekt z Civila 2008 w Civilu 2008 i powiem Wam, że nie ma porównania. Przeliczanie przekrojów 450m drogi trwało dłużej niż 3km w Civilu 2010.

Co do grafy to nie polecam. Nie warto. Nie widzę różnicy w porównaniu z kartą typową do gier. Dla mnie to wszystkie gadanie o profesjonalności tych kart i szczególnym ich znaczeniu w Autocadzie i spółce to tylko chwyt marketingowy. Może w innych branżach tak, ale w Civilu nie.
Jedyne co mi sie do tej pory podobało to wygładzenie linii w widoku 3D, ale od wer. 2010 tego już nie ma.
Poza tym, mimo najnowszych sterów (od autodesku), potrafi mieć problemy z wyświetlaniem na dwóch monitorach. Szczególnie pdfów. Nie wiem o co chodzi. Jedynie zauważyłem, że kombinacja włączonych Civilów z firefoxem, wordem, excelem, OE daje takie rezultaty. Szczególnie firefox i OE się nie lubią z civilami, a połączenie Civila 2009 z 2010 to już murowane problemy. Te dwa programy się wręcz nienawidzą.

Niestety 2010 jest bardziej zawodne niż 2009. Zwis wer 2009 praktycznie zdarzył mi się parę razy i to na własne życzenie. Natomiast 2010 potrafi wyłożyć się w momentach do tej pory bezpiecznych (np dodawanie opisów linii trasowania). Ale i tak jest o niebo lepiej niz np w wer 2006 czy 2007. Zauważyłem, że dużo zależy od samego kompa i od tego z czego jest złożony.
Na szczęście awaryjne zapisywanie w 2010 działa bez zarzutów, z czym w poprzednich wersjach bywało różnie.

Co do procesora to mam wrażenie, że się nudzi. Wielowątkowość w Civilu sprowadza się tylko do regenerowania obrazu, na co i tak nie trzeba super mocy obliczeniowych. Owszem przy włączonych wielu programach i z muzą w tle mam komfort pracy ale jak zaglądam do użycia CPU to max jest 25%. Tylko raz przy renderowaniu jakiegoś obrazu było 100%, ale kto renderuje drogi ;)

pozdrawiam
________
_barteK_
edit
Posty: 102
Rejestracja: 02 gru 2006, 12:17

Post autor: edit »

Ja mam:
- intel Core 2 Duo (chyba 8600)
- 4 Gb Ram
- Nvidia fx1500 (2 monitory)

Śmiga to całkiem fajnie.

Procesor.
No i niestety podstawowa wada, to, że możesz mieć 10 rdzeni, a Civil i tak pojedzie na jednym.

RAM
minimum 4 gb, i z niezapchanymi wszystkimi bankami, by móc dołożyć coś w przyszłości.

Co do grafiki:
Koniecznie wyjście na 2 monitory. Pracuję na 2 motorach 19". Na jednym mam pole pracy, a na drugim wszelkie pierdy okienkowe, konieczne do pracy.
Nawet jeśli kupię monitor 25 cali, to i tak pewnie 2 monitor stanie, gdyż jest to takie fizyczne oddzielenie sfer pracy: graficznej od danych wpisywanych.
Powoduje fajny komfort pracy.

Wracając do grafiki, to rzeczywiście jestem zainteresowany oceną innych grafik niż niby dedykowane Nvidie. Ważne jest do dla mnie pod kątem zbliżającego się zakupu laptopa. Nvidi na laptopa jest trochę mniej no i są droższe niż inne.
Jakie są wasze spostrzeżenia pod tym kątem?
andzinsan
Posty: 28
Rejestracja: 24 lip 2008, 17:15

KONFIGURACJA dla CIVIL3D

Post autor: andzinsan »

Witam,
Procesor: byle większa częstotliwość (podkręcony jak najbardziej)
4 rdzenie - niekoniecznie
Pamięć: minimum 4GB (8GB jeżeli masz system 64 bit)
Grafika: w CIVILU - QUADRO coś sobie nie radzą - więc im lesza w grach tym lepsza w CIVILU.
MOJA KONFIGURACJA
AMD PHENOM II 550 @4000MHz
GF 8800 GT 512MB
RAM 4GB (będe zwiększał do 6 lub 8 )
WINDOWS 7 64bit
do tego dyski w RAID i naprawde dostajesz wydajny komp za przyzwoitą cene.
Jeszcze jedno - wybór systemu - XP 32bit dobry ale obsłuży tylko 3,2GB ramu
XP 64 obsłuży więcej niż 4GB ramu ale za to kiepsko ze sterownikami
VISTA 32,64 bit - tylko jeżeli musisz
Windows 7 w/g mnie bardzo dobrze radzi sobie z CIVILEM - polecam oczywiście wersję 64 bit( obsługa ramu >4GB).
POZDRAWIAM
Czyny NIEZAISTNIAŁE powodują katastrofalny brak następstw!
BarteK
Posty: 34
Rejestracja: 09 sty 2006, 19:27

Re: KONFIGURACJA dla CIVIL3D

Post autor: BarteK »

andzinsan pisze: ....
Windows 7 w/g mnie bardzo dobrze radzi sobie z CIVILEM - polecam oczywiście wersję 64 bit( obsługa ramu >4GB).
I to jest ważne info.
Zastanawiałem się właśnie nad zmianą systemu. Szkoda tylko, że Civil jako jeden z nielicznych w rodzinie, pozostaje 32bitowy.
Rozumiem, że mimo tej ułomności radzi sobie w 64bit. nieźle?
Warto przesiadać się z XP32bit ?

Odpowiem sobie sam:
Warto bez 2 zdań. Civil na Win 7 64bit jakby odrodził się na nowo. Wręcz nie poznaje tego programu. Z resztą wielu innych też nie poznaję. ;)

pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 01 lis 2009, 22:52 przez BarteK, łącznie zmieniany 1 raz.
________
_barteK_
radziej
Posty: 3
Rejestracja: 08 paź 2008, 06:01
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: radziej »

Dzięki za pomocne informacje! Teraz się tyko cenowo muszę rozeznać.

Słyszałem że karta quadro nie jest niezbędna i porządne karty "zwykłe" też sobie świetnie rade dają.
Zastanawia mnie też łączenie dysków w raid, czy naprawdę dużo wzrasta wydajność (szybkość odczytu - zapisu) i ile to kosztuje?? Domyślam się że najlepiej dwa dyski równolegle w raid 0 jak coś.
Jakie macie doświadczenia z procesorami? Czy lepiej kupić intel czy amd, nie orientuje się zupełnie jak wydajności teraz wyglądają. Tańszy jest chyba amd, ale głośniejszy i bardziej się grzeje z tego co słyszałem.
A jeśli chodzi o Windows to jestem jakoś sceptycznie nastawiony do tej 7ki. Zawsze jak nową wersję wypuszczaja to jest masa bugów. Chociaż może z nowszą wersją Civil będzie lepiej chodzić. No i kwestia ramu :) Tylko co nam da to że windows obsłuży 8 GB jak Civil jest 32 bit i obsłuży 3GB. Poprawcie mnie jeśli jestem w błędzie.

Pozdrawiam
R.
LORD-M
Posty: 50
Rejestracja: 04 maja 2006, 10:31

Post autor: LORD-M »

Różnica jaką zauważyłem pomiędzy zwykłą kartą a nvidia Quadro to szybkość wczytywania rastrów i późniejsza praca z nimi.
W grafice wektorowej praktycznie nie było różnicy.
LORD
andzinsan
Posty: 28
Rejestracja: 24 lip 2008, 17:15

Post autor: andzinsan »

Witam!
Mam przetestowane takie konfiguracje
ZESTAW 1 (dalej Z1)
Płyta Gigabyte (model - niestety nie pamietam)
Intel Q9400 @2600Mhz - chłodzenie standardowe
GeFrce 9800 - chłodzenie standardowe
RAM 8 GB Kingston 800Mhz
Windows Vista 64bit SP2

Zestaw 2 (dalej Z2)
Gigabyte ma790fx DQ6
AMD PhenomII 550 @3950 Mhz - z bardzo dobrym chłodzeniem powietrznym
GeForce 8800GT SPARKLE z pasywnym chłodzeniem
Ram 4 GB OCZ 800Mhz
Windows 7 64bit
Jakie macie doświadczenia z procesorami? Czy lepiej kupić intel czy amd, nie orientuje się zupełnie jak wydajności teraz wyglądają. Tańszy jest chyba amd, ale głośniejszy i bardziej się grzeje z tego co słyszałem.
W szrankach pomiedzy Z2 (AMD ) a Z1 z dobrym procesorem (INTEL Q9400) wygrywa. Myślę, że dzieje się tak dlatego,że sam procesor nie zalatwia sprawy:
primo - pamięci(nie koniecznie ilość Z1 - 8GB, Z2-4GB),
duo - przede wszystkim PŁYTA GŁÓWNA nie może być wąskim gardłem.
Do tego dochodzi system operacyjny - Win7 w porównaniu z Vistą dużo lepiej radzi sobie z C3D 2010.

TEMP Z2
CPU - <30 w stresie do 40
GPU około 45 w stresie dochodzi do 60
płyta główna w okolicach 40 +-2.
GŁOŚNOŚĆ Z2
NIe mam żadnego użądzenia pomiarowego ale najgłośniejsze są dyski oraz CD. Wolno obrotowe (około 1000obr/min) wentylatory są bardzo słabo słyszalne. Dodam że zmieniłem wentylator zasilacza.

TEMPi Głośność Z1
Ponieważ nie mam konkretnych danych jak dla Z2 musze inaczej odpowiedzieć.
Komputer nie wyłaczył się nigdy z powodu przegrzania ale za to jest BARDZO słyszalny.

Oczywiście Z2 sam stworzyłem. Dlaczego oparty na AMD?
Kompletując Z2 w marcu 2008 - wyglądał nieco inaczej (CPU - AMD X2 5200) reszta ta sama. 2 miesiące temu zamieniłem na PhenomII 550 BE (bardzo fajny procek za 300PLN). AMD planuje jeszcze pare procesorów, które będą pasowały do mojego zestawu. Konkluzja nasuwa się sama.

CENY - myslę że zainteresowani szybko znajdą ceny w "NECIE"

Pozdrawiam
Czyny NIEZAISTNIAŁE powodują katastrofalny brak następstw!
scooter
Posty: 1
Rejestracja: 06 gru 2009, 01:18

Post autor: scooter »

Czy można jakoś przyśpieszyć civila 3d 2010??
Czy to normalne, że przy zmianie skali modelu trwa to wieki ??
Czy zapis projektu (plik około 15MB) może trwać około 15 sekund ??
Sprzęt to C2Q 9450 8 GB RAM, 4 dyski w RAID 5, Windows 7 64bit.
BarteK
Posty: 34
Rejestracja: 09 sty 2006, 19:27

Post autor: BarteK »

Czy w tym 15MB pliku masz wszystko? Teren, linie trasowania, profile, sieci itd. Jeśli tak, to to może być powodem wolnej pracy Civila.
Ja wszystkie elementy mam w oddzielnych plikach powiązanych ze sobą skrótami danych. W sumie same pliki z danymi civila zajmują ponad 15MB ale da się na tym pracować i to w miarę płynnie, na porównywalnym sprzęcie.
Wiele ciekawych i co najważniejsze skutecznych pomysłów, jak przyspieszyć prace, znajduje się we Wzorcach postępowania zawartych w helpie. Jakby były pytania to proszę pytać, chętnie podzielę się swoimi doświadczeniami.
________
_barteK_
barts
Posty: 3
Rejestracja: 29 paź 2008, 22:02

Post autor: barts »

BarteK pisze:Czy w tym 15MB pliku masz wszystko? Teren, linie trasowania, profile, sieci itd. Jeśli tak, to to może być powodem wolnej pracy Civila.
Ja wszystkie elementy mam w oddzielnych plikach powiązanych ze sobą skrótami danych. W sumie same pliki z danymi civila zajmują ponad 15MB ale da się na tym pracować i to w miarę płynnie, na porównywalnym sprzęcie.
Wiele ciekawych i co najważniejsze skutecznych pomysłów, jak przyspieszyć prace, znajduje się we Wzorcach postępowania zawartych w helpie. Jakby były pytania to proszę pytać, chętnie podzielę się swoimi doświadczeniami.
hej mam pytanko czy dobrze rozumiem ze da sie w jednym pliku zrobic model terenu np na 30km drogi a później w innym pliku zrobic linie trasowania powiedzmy na fragment 6km - i odwoływać się do powierzchni z innego pliku??
i czy idąc dalej tym śladem jest możliwość później zrobienia oddzielnego pliku gdzie będą np poprzeczki które odwoływać będą się do pliku z korytarzem

Co do konfiguracji pod civila
potwierdzam iż civil jest średniowiecznym programem - korzysta tylko z jednego rdzenia
wiec im więcej wyciśniesz z proca tym lepiej
u mnie core2duo z 3.14 na 3.8 lekko kręcony
4gb ramu - tak jak wszyscy piszą musisz mieć 64bitowy system
o 32 bitowym możesz zapomnieć - mając nawet te 4gb ramu nie pozwala otworzyć bardziej rozwiniętych plików tzn korytarze niwelety poprzeczki dla 8km drogi

ewentualnie można sie zastanowić nad i7 - mam w domu ale jeszcze nie zdarzyłem przetestować - nie ma praktycznie różnicy w cenie
tam proc jest 2.8gh ale ma technologie turbo... ze podkręca rdzenie do 3.4 automatycznie pod obciążeniem

co do grafy nie widzę różnicy miedzy karta dedykowana za 1000 a grafa do gier za 700
civil obciąża proca i pamięć oraz dysk a grafa to jedynie służy do wyświetlania - fakt pod 2 monitor ki 22 to tak grafa za min 700 się przyda
natomiast 2x 24cale w full HD to oczywiście proponuje coś mocniejszego

co do działania Civila i Firefox - kurde ostatnio mam zawsze włączonego civila i Firefox i nie zauważyłem jakiś tam komplikacji - civil 2009 dalej średnio 1 krytyk na dzień jak był tak jest ;)

zastanawiałem sie czy 2 dyski coś by mogły tu przyspieszyć - może ktoś ma je w raidzie i moze cos napisac wiecej
- ale tu tez słyszałem ze wtedy częściej są awarie a na to pozowlic sobie nie mogę

i jeszce jedno pytanko ma ktoś może system i civila na dysku ssd zainstalowane??
BarteK
Posty: 34
Rejestracja: 09 sty 2006, 19:27

Post autor: BarteK »

Dobrze zrozumiałeś barts. Wszystko w oddzielnych plikach połączonych ze sobą skrótami. Znajdziesz je na dole palety narzędzi. Jeden plik: linia trasowania; drugi teren istniejący (najlepiej oparty na pliku txt z punktami niż punktami importowanymi z pliku; chodzi szybciej), W plikach tych robi się skrót do danych czyli do trasy i do terenu. W kolejnym pliku robimy odnośniki do tych danych (wszystko w obszarze narzędzi) W wyniku tego mamy trasę i teren (z malymi strzałkami skrótów w nazwach) Robimy profil.
I tu mała uwaga. Jeżeli chcemy w kolejnych plikach robić odnośniki to trasy to najlepiej zrobić odnośnik do jej profilu. Trasa i tak sama się wczyta i będzie dostępna, a my będziemy mieli od razu połączenie z profilem. W przypadku gdy mamy już skrót do danej trasy i później chcemy wczytać profil, to niestety trasa ta załaduje się jeszcze raz jako kolejna linia trasowania (w nazwie z dodaną (1) ).
W miarę konkretnie info jest w helpie.
________
_barteK_
ODPOWIEDZ