zamodelowanie korytek w płycie betonowej

Na tym forum dyskusyjnym rozmawiamy o wszystkim co jest związane z programem Autodesk Civil 3D.

Moderator: Radosław Wiśniewski

ODPOWIEDZ
aksal01
Posty: 6
Rejestracja: 21 kwie 2010, 09:22

zamodelowanie korytek w płycie betonowej

Post autor: aksal01 »

Witam mam mały problem z za modelowaniem korytek w płycie betonowej. Mam krawędzie w polilini 3d i nie wiem jak stworzyć w powierzchni takie wycięcia. Załączam zdjęcie i niebieskie linie są dnem korytka a zielone górnymi krawędziami. A z boku mały szkic jak chciałbym żeby to wyglądało. Jeżeli wie ktoś jak to zrobić to będę bardzo wdzięczny za pomoc!
Załączniki
korytka.jpg
kwielin
Posty: 9
Rejestracja: 21 kwie 2010, 17:13

Re: zamodelowanie korytek w płycie betonowej

Post autor: kwielin »

witam,
1) jeśli krawędzie końca płyty mają być ostre (jak to pewnie w przypadku płyty betonowej) to musi pan jeszcze dorysować linie łączące końce korytek (zielone z zielonymi, niebieski z niebieskimi)
2) w definicji powierzchni musi pan dodać narysowane polilinie jako linie nieciągłości (powierzchnie>powierzchnia do której linie mają być dołączone>definicja>linie nieciągłości>(prawy przycisk myszy)>dodaj

UWAGA!
dolne i górne plinie nie mogą się ze sobą pokrywać patrząc z góry, muszą być przesunięte w bok względem siebie przynajmniej o 1cm,
wynika to z tego ze definicja powierzchni nie może zawierać dwóch punktów o takich samych współrzędnych x,y a różnej rzędnej

proszę pisać jeśli jeszcze będzie miał pan problem
pozdrawiam
aksal01
Posty: 6
Rejestracja: 21 kwie 2010, 09:22

Re: zamodelowanie korytek w płycie betonowej

Post autor: aksal01 »

nie łączy punktów w płaszczyźnie dwóch sąsiednich lini nieciagłości tylko opisuje trójkąty w środku korytka. juz nie wiem jak to zdobić. punkty sie nie pokrywają w płaszczyżnie
Tomasz Królikowski
Posty: 29
Rejestracja: 21 cze 2009, 20:40
Lokalizacja: Katowice

Re: zamodelowanie korytek w płycie betonowej

Post autor: Tomasz Królikowski »

Witam,

Ja bym to zrobił troszkę inaczej.
Jeżeli korytka są stałej głębokości (wygląda mi to na płyty prefabrykowane to torowiska tramwajowego więc pewnie są stałe o głębokości 20cm), to można użyć tylko górnych polilini 3D i zdefiniować je jako linie nieciągłości typu ściana o odsunięciu -20cm, tylko trzeba uważać przy wskazywaniu odpowiedniej strony odsunięcia czyli po której stronie ma robić "ścianę" (do wewnątrz komór).

Można też żrobić inaczej. Tak jak przedmówca napisał - przesunąć dolne polilinie do wewnątrz o np 1cm potem rozbić polilinie 3D i stworzyć z nich powierzchnie a następnie spróbować wleić je do powierzchni górnej.

Mam nadzieję że się uda.

Pozdr
ODPOWIEDZ