Niweleta dla poczatkujacych

Na tym forum dyskusyjnym rozmawiamy o wszystkim co jest związane z programem Autodesk Civil 3D.

Moderator: Radosław Wiśniewski

kristobal1
Posty: 4
Rejestracja: 30 gru 2010, 17:03

Niweleta dla poczatkujacych

Post autor: kristobal1 »

Witam
Mam kilka pytan dotyczacych niwelety. Otoz;

1. Narysowalem niwelete zlozona z 2 np. prostych. Wpisalem (Samemu) w nie luk kolowy i teraz kwestia, jak to zrobic aby program zobaczyl ten luk zamiast prostych? Nie moge go tam "wkleic" ani uciac prostych!
2. Czy w pasmach, mozna przy opisie lukow poziomych i pionowych otrzymac info o parametrach (wiecie B, T, K, alfa itd.)tych lukow, czy program tylko podaje standartowo ich L?
3. Czy w widoku profilu, moge dodawac skrzyzowania, oznaczone symbolem choragiewki, czy tylko jako linia?
4. Czy istnieje mozliwosc przestawiania pasm tak, abym mial od gory w kolejnosci np. rzedne niwelety, terenu istn., luki itd.?
czy musi to tak byc jak jest? chodzi mo o kolejnosc pasm
5. Jak wywalic z pasma np Profile Data odleglosci, tak by tylko sama rzedna byla pokazywana?
6. Czy moge stworzyc pasmo swoje. np hektometraz z moimi symbolami?
7. Jak moge zachowac stworzone juz ustawienia dla wszystkich profili pasm itd? tak by w nastepnym projekcie na nich jechac?
8. Jak np narysowac niwelete o okreslonym luku pionowym wkleslym pomiedzy okreslonymi punktami?
Czy musze to robic zostawiajac sobie plik z aktualnymi ustawieniami i robic w nim caly czas?
pozdrawiam
Happy New Year!
Tomasz Królikowski
Posty: 29
Rejestracja: 21 cze 2009, 20:40
Lokalizacja: Katowice

Re: Niweleta dla poczatkujacych

Post autor: Tomasz Królikowski »

Poszukaj na necie jakiegoś samouczka z PROCADa albo APLIKOMu i poczytaj o profilach - właściwościach, stylach pasm i etykietach - wszystko Ci się rozjaśni. Za dużo pytań naraz zadałeś ;-).
Poza tym popracowałbym nad formą zadawanych pytań, tak żeby inni rozumieli o co pytasz ;-)

Pozdrawiam i Happy new year ;-)
chicken_rasta
Posty: 9
Rejestracja: 18 gru 2012, 08:56

Re: Niweleta dla poczatkujacych

Post autor: chicken_rasta »

Witam, mam pytanie odnośnie profilu.
Potrzebuję w łukach pionowych podac "strzałkę(z)" mam resztę która mnie interesuję(R, L)
pomożecie?
chicken_rasta
Posty: 9
Rejestracja: 18 gru 2012, 08:56

Re: Niweleta dla poczatkujacych

Post autor: chicken_rasta »

Prosze mi jescze powiedzięc jesli wiecie jak dodac do planu np. drogę gruntową, linie kolejową,
aby wszystko było widoczne w profilu?

jest taka mozliwość?
doradora
Posty: 105
Rejestracja: 15 lut 2012, 14:09

Re: Niweleta dla poczatkujacych

Post autor: doradora »

chicken_rasta pisze:Witam, mam pytanie odnośnie profilu.
Potrzebuję w łukach pionowych podac "strzałkę(z)" mam resztę która mnie interesuję(R, L)
pomożecie?
cześć, pogmeraj w ustawieniach opisu niwelety, to się nazywa T: <[Tangent Offset at PVI(Um|P3|RN|AP|Sn|OF)]>
chicken_rasta pisze:Prosze mi jescze powiedzięc jesli wiecie jak dodac do planu np. drogę gruntową, linie kolejową,
aby wszystko było widoczne w profilu?

jest taka mozliwość?
a tego nie rozumiem, co chciałbyś dodać do profilu? chorągiewki czy widok innej niwelety, czy widok drogi poprzecznej "w przekroju"
chicken_rasta
Posty: 9
Rejestracja: 18 gru 2012, 08:56

Re: Niweleta dla poczatkujacych

Post autor: chicken_rasta »

Z tym "z" poddałem się :( zrobię bez tego - próbowałem nawet przenieść komendę <[Strzałka(P2|RT|AP|GC|UN|Sn|OF)]> z łuku poziomego do łuku pionowego ale się nie udaje powstają "???" 3 znaki zapytania.

odnośnie tego drugiego pytania, chodzi mi o wstawienie w planie etykiety ( np. dokładnie chodzi o skrzyżowanie z drogą gminną) i żebym mógł to dodać do profilu komendą „rzutuj obiekty na widok profilu".

potrafię zrobić to za pomocą punktów wstawianych ręcznie, ale napotykam potem problem tj. nie pokazuje mi na pasmach rzędnych terenu i niwelety w miejscu wstawienia tych punktów ani odległości.

Mam jeszcze jedno pytanie bo nie mogę sobie poradzić z edycja pasma odległości. nie mogę wykombinować jak zrobić żeby pokazywało 55.55
na 155.55 odcinku. dalej pokazuje podobnie 255.55 itd. 1255.55 a chciałbym żeby pokazywało mi po prostu 55.55

pokaże na rysunku.
link:
http://jpghost.pl/1_1355922191/
doradora
Posty: 105
Rejestracja: 15 lut 2012, 14:09

Re: Niweleta dla poczatkujacych

Post autor: doradora »

tak jak pisałam, strzałka jest w opisie niwelety (profilu) czyli tam gdzie spadki na niwelecie

co do drugiego punktu, to sama mam z tym problem, obchodzę go trochę na około, ale chętnie bym poznała inne rozwiązania
ja we właściwościach linii Alignment (nie pamiętam jak to po polsku) wstawiam dodatkowy znacznik na zakładce "Station Control" i wyświetlam na pasmach te rzędne

trzecie pytanie jest w miarę łatwe, musisz zmienić format wyświetlania

ale...
najlepiej ściągnij sobie polskiego country kita, tam są podstawowe ustawienia pod polskich projektantów, łatwiej się zmienia jak już jest częściowo dobrze :)
chicken_rasta
Posty: 9
Rejestracja: 18 gru 2012, 08:56

Re: Niweleta dla poczatkujacych

Post autor: chicken_rasta »

Dzięki Wielkie za podpowiedzi, udało mi się zrobić dwie rzeczy :)
te długości oraz strzałkę w profilu.
pozostaje mi tylko wrysowanie w profilu informacji o przecinających drogach, próbuję od rana coś wykombinować ale na razie doszedłem tylko do tego jak dodać punkty zgodnie z tym filmikiem:
http://www.youtube.com/watch?v=1dYpBpf8588
Niestety nie potrafię opisać jeszcze rzędnych wstawianych opisów dróg.
możesz cos więcej napisać o tym polskim country kit?
jak i skąd to ściągnąć?
chicken_rasta
Posty: 9
Rejestracja: 18 gru 2012, 08:56

Re: Niweleta dla poczatkujacych

Post autor: chicken_rasta »

Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie nanoszenia rowów na profil.
Znasz jakis sposób?
nie mam rysowanych przekrojów, mam tylko plan i profil chcę narysowac rów obustronny na profilu
pozdrawiam
doradora
Posty: 105
Rejestracja: 15 lut 2012, 14:09

Re: Niweleta dla poczatkujacych

Post autor: doradora »

country kit - to zestaw ustawień regionalnych, jednocześnie posiada zestawienie normowych ustawień i "ostrzega" jeśli projektujesz niezgodnie z polskimi wytycznymi (np. promień łuku kołowego za mały dla danej prędkości projektowej), oczywiście ostrzeżenia można wyłączyć
co do rowów - ja je rysuję osobnymi liniami i robię im osobne profile, a potem "wrzucam" na profil drogi funkcją Profile->Create Superimposed Profile (przedostatnia funkcja w zakładce Profil)
macierzanka
Posty: 37
Rejestracja: 17 gru 2010, 15:27
Lokalizacja: Białystok

Re: Niweleta dla poczatkujacych

Post autor: macierzanka »

Można też zaprojektować niwelety rowów na widoku profilu trasy drogi za pomocą "Profil->Narzędzia tworzenia profilu". W ten sposób można zaprojektować nieskończoną ilość niwelet na danym widoku profilu bez rysowania ich linii trasowania, które są niepotrzebne moim zdaniem. Później tworzysz odpowiedni zespół i za pomocą podzespołu "Połącz nachylenie z rzędną" prowadzisz prostą z nachyleniem skarpy do niwelety rowu.

pozdr.
Justyna
doradora
Posty: 105
Rejestracja: 15 lut 2012, 14:09

Re: Niweleta dla poczatkujacych

Post autor: doradora »

no racja
ja w sumie bardzo dawno nie projektowałam stricte drogi o przekroju drogowym, to mogę bredzić :)
ostatnio jak projektowałam rów, to przez pola i wtedy wymagał linii trasowania
chicken_rasta
Posty: 9
Rejestracja: 18 gru 2012, 08:56

Re: Niweleta dla poczatkujacych

Post autor: chicken_rasta »

Dzięki za podpowiedzi w sprawie rowów :)

Teraz co do punktów z planu do profilu:
Prawie rozwiązałem problem związany z nanoszeniem punktów (w moim przypadku skrzyżowań) z planu na profil.
Robię to za pomocą sieci rurociągów(dokładnie struktury) wstawiałem je w planie i dawałem żeby „rysował części w profilu”.
Na początku nie miałem zrobionej powierzchni korytarza i ustawiałem jako Nazwę powierzchni: zdefiniowany na początku(teren) i struktury na profilu „przyczepiane” były do terenu. Próbowałem zrobić powierzchnię korytarza, aby „przyczepić” się do niwelety, niestety po długich próbach(całe popołudnie) nie udało mi się zdefiniować. Powierzchnia korytarza nie przecinała mi powierzchni zdefiniowanej na samym początku(teren), foto.1( http://jpghost.pl/1_1356008528/ )
- stworzyłem zespół i na podstawie niwelety, linii trasowania i zespołu stworzyłem korytarz. Kombinowałem z obwiednia ale nie wyszło mi wcięcie korytarza w teren. - wiecie co zrobiłem żle? Albo czego jeszcze nie zrobiłem
Tak wykombinowałem coś dziwnego że teraz jak wstawiam struktury do plany i rysuję je w profilu foto2 ( http://jpghost.pl/2_1356011310/ ) i ustawiam powierzchnie jako teren to mi w profilu wpisuje strukturę na poziomie 0. - wiecie może co namieszałem? Bo niby starą powierzchnię(teren) a i tak struktura idzie na poziom 0 w profilu.
Jeśli potraficie ustawić powierzchnię korytarza(a na pewno potraficie) to macie po problemie :) ustawcie w Nazwie powierzchni: powierzchnie korytarza to struktura będzie wyświetlała się przy niwelecie a wtedy tylko edycja etykiet i problem rozwiązany.
Mi wyszło tak ( http://jpghost.pl/3_1356009760/ )
Pozdrawiam
chicken_rasta
Posty: 9
Rejestracja: 18 gru 2012, 08:56

Re: Niweleta dla poczatkujacych

Post autor: chicken_rasta »

Witam,

pisze ponieważ poradziełem sobie w kwesti nanoszenia punktów charakterystycznych(np. skrzyżowania , przepusty) z planu na profil.
Robię to tak:
Własciwości lini trasowaniaa->równania pikietarzu (dodaje pikiety skrzyzowań i przepustów)
Następnie w tych pikietach wstawiam struktury z odpowiednimi teykietami skrzyżowań lub przepustów lub innych rzeczy.
W pasmach profilu (dane profilu(np rzędne, różniece rzędnych, odległości)) edytuję "równania pikietarzu"
i wszystko w profilu ładnie wygląda.
Dla tych dla których ameryki nie odkryłem na pewno się przyda, ja długo do tego nie mogłem dojśc.

mam jeden problem z korytarzem :/ może ktoś mi napisze co robię żle?
robię tak:
1. zaczynam od powierzchni terenu
2. linia trasowani
3. profil podłuzny
4. zespół (zwykły pas drogowy + PodstawowyRówWykopuSkarpyBocznej-ustawiam sobie pochylenia skarp np 2:1 i szerokości)
5. tworzę korytarz na podstawie lini trasownia profilu i zespołu oraz dodaje powierzchnię docelową - powierzchnię terenu.

Daje następnie aby przebudował mi korytarz i efekt wychodzi taki:
- widok nasypu jest taki jakby nie rysował kresek rowów - pokaże na rysunku pózniej ciezko opisać
- widok przekopu - odnosze wrażenie że korytarz biegnie jakby od poziomu 0 i nie może przebić się poziomu terenu - równiez cięzkie do opisania więc załączam rysunek.

Prosze powiedzcie mi co ja robie nie tak, na zajęciach miałem ładnie wymodelowane skarpe wewnętrzną, rów, skarpę zewnętrzną a teraz jest coś nie tak. Robię wszystko od nowa po kilka razy i jest bez zmian.
Pomocy proszę

Efekt moich prób:
<a href=http://zapodaj.net/6a96568ba35dd.jpg.html>PDF.jpg</a>
http://zapodaj.net/6a96568ba35dd.jpg.html
macierzanka
Posty: 37
Rejestracja: 17 gru 2010, 15:27
Lokalizacja: Białystok

Re: Niweleta dla poczatkujacych

Post autor: macierzanka »

Wygląda na to że wsio okej robisz.. a na tym wcześniejszym odcinku masz inny zespół czy po całości ten sam? Trochę to wygląda jakby nie widział tego terenu do którego rzutujesz, jakby go pomijał. Może coś z nim nie tak?
ODPOWIEDZ