Odcinki referencyjne

Na tym forum dyskusyjnym rozmawiamy o wszystkim co jest związane z programem Autodesk Civil 3D.

Moderator: Radosław Wiśniewski

ODPOWIEDZ
azitoshi
Posty: 5
Rejestracja: 03 paź 2011, 11:48

Odcinki referencyjne

Post autor: azitoshi »

Witam mam pytanko odnośnie projektowania odcinka drogi na którym występują trzy odcinki referencyjne. Jak sobie radzicie z takimi odcinkami - chodzi mi oczywiście o kilometraż etykiet, poprzeczek oraz pasma profilu.
kicaj
Posty: 14
Rejestracja: 06 maja 2009, 22:52

Re: Odcinki referencyjne

Post autor: kicaj »

Rozumiem ze odcinki referencyjne masz na mysli fragmenty drogi dodane za pomoca odnosnikow...

Niestety, Civil 2011 i mlodsze nie maja mozliwosc laczenia linii trasowania a tym bardziej dodawanie profili na jeden
azitoshi
Posty: 5
Rejestracja: 03 paź 2011, 11:48

Re: Odcinki referencyjne

Post autor: azitoshi »

Chodzi o to że kiedyś na drogach funkcjonował kilometraż globalny czyli dostawałem do projektowania odcinek w km 5+300 - 6+540. Tutaj nie było problemu bo robiłem jedna linię trasowania i normalnie kilometraż rośnie. Obecnie natomiast na drogach stosuje się kilometraż referencyjny to znaczy który jest np. w postaci odc. 050 km 5+300. Droga jest podzielona na odcinki 010, 020, 030 itd... które zaczynają się i kończą z reguły na skrzyżowaniach z drogami powiatowymi. No i problem się pojawia jak do projektowania dostaje się odcinek drogi na który składa się kilka odcinków referencyjnych czyli dostajemy odcinek na przykład odc. 020 km 1+300 do odc 050 km 2+800 (bez wykazu kilometrażu i odcinków w zasadzie nie wiadomo nawet jaki jest on długi :). Jedyny sposób jaki mi przychodzi do głowy to robienie dla każdego odcinka referencyjnego osobnej lini trasowania ale to stwarza wiele problemów między innymi z niweletą itd itd...
Awatar użytkownika
CivilFF
Posty: 17
Rejestracja: 22 gru 2010, 18:24
Kontaktowanie:

Re: Odcinki referencyjne

Post autor: CivilFF »

Witam,
Możliwe jest zaprojektowanie jednej trasy o dowolnej liczbie odcinków referencyjnych.
Zaprojektowane odcinki będą miały swoje własne kilometraże rozpoczynające się i skokowo zmieniajace w punktach referencyjnych.

Obrazek


Wchodzą tutaj w grę dwie możliwości:
- odcinki referncyjne z jednej drogi kolejno po sobie następujące,
- odcinki referencyje kilku dróg wzajmnie się przenikające.

Aby utworzyć odcinki referncyjne na dowolnej linii trasowania:

1. Wybierz z Toolspace trasę, na której chcesz założyć odcinki referencyjne i prawym przyciskiem wybierz Properties,

2. Wybierz zakładkę Station Control a następnie Station equations i kliknij przycisk Add station equation,

3. Wskaż na trasie punkt referencyjny i dodaj nowy Station equation,

4. W tabeli Station equation ustaw:

- Numer odcinka np. Equation = 20 (możliwe jest też użycie numeracji liczbowo-literowej np. 20A)
- Kilometraż punktu referencyjnego np. Station Ahead=0+000.00
- Wybierz Increase/Decrease jako Increasing
- Opcjonalnie możesz dodać komentarz np. Comment = Segment 20
- Dodaj kolejne punkty referencyjne

Obrazek

5. Kliknij przycisk OK

Od teraz możliwe jest projektowanie jednej trasy z przypisanymi do niej profilami i korytarzami
tak samo jak przy kilometrażu globalnym z tą różnicą, że każdy odcinek referencyjny ma swój własny kilometraż
względem którego można go projektować i opisywać projektowane na nim elementy drogi.

Dla przejrzystości można dodać na trasie i profilu automatyczne opisy, które w przejrzysty sposób pokazują poszczególne odcinki
referencyjne oraz ich numer lub nazwę np. ODCINEK 30 km 0+000.00 itp.
Szczegółowy opis jak utworzyć i dodać takie opisy punktów referencyjnych na trasę i profil znajdziesz tutaj: http://goo.gl/0KYje

Obrazek
Załączniki
Opisy odcinków na trasie i profilu
Opisy odcinków na trasie i profilu
3. All Finished.png (92.69 KiB) Przejrzano 4360 razy
Ustawienia station equation
Ustawienia station equation
2. Station equations.png (57.45 KiB) Przejrzano 4360 razy
Odcinki referencyjne ilustracja
Odcinki referencyjne ilustracja
1. Reference station system illustration.png (141.07 KiB) Przejrzano 4360 razy
azitoshi
Posty: 5
Rejestracja: 03 paź 2011, 11:48

Re: Odcinki referencyjne

Post autor: azitoshi »

Super wielkie dzięki właśnie o to mi chodziło ! :D
Awatar użytkownika
CivilFF
Posty: 17
Rejestracja: 22 gru 2010, 18:24
Kontaktowanie:

Re: Odcinki referencyjne

Post autor: CivilFF »

Wczesniejszy link przestał działać
CivilFF pisze: Szczegółowy opis jak utworzyć i dodać takie opisy punktów referencyjnych na trasę i profil znajdziesz tutaj: http://goo.gl/0KYje
artykuł "The alignment reference station system" jest pod adresem
http://civilfastforward.com
Załączniki
The alignment reference station system
The alignment reference station system
ODPOWIEDZ