Przekrój podłużny na podstawie linii trasowania

Na tym forum dyskusyjnym rozmawiamy o wszystkim co jest związane z programem Autodesk Civil 3D.

Moderator: Radosław Wiśniewski

ODPOWIEDZ
gejzer
Posty: 10
Rejestracja: 24 sty 2012, 23:05

Przekrój podłużny na podstawie linii trasowania

Post autor: gejzer »

Witam. Własnie zaczynam testować program Civil 3d. Niestety nie mogę dojść do kilku rzeczy, a samouczki niewiele mi pomagają. Chodzi mi o to, że na mapie sytuacyjnej wrysowałem sobie oś drogi za pomocą polilinii i udało mi się to zamienić na linię trasowania. Teraz na podstawie tego chciałbym stworzyć profil podłużny istniejącej drogi (na początek w osi drogi). Nie mam pojęcia jak się do tego zabrać. Jak mam nadać rzędne punktów na osi? Co zrobić aby już po wprowadzeniu rzędnych odwzorować tę oś na profilu podłużnym a potem jak zrobić projektowaną niweletę? I jeszcze jedno w tej chwili na linii trasowania mam kilometrację w takim dziwnym układzie np. 2+20,00 oznacza że jestem na 220 metrze drogi, jak to zrobić żeby pokazywał km 0+220? Z góry dziękuję
gosc
Posty: 122
Rejestracja: 20 wrz 2006, 08:20
Kontaktowanie:

Re: Przekrój podłużny na podstawie linii trasowania

Post autor: gosc »

Program automatycznie potrafi wygenerować profil wzdłuż wskazanej linii trasowania, ale potrzebny jest model powierzchni terenu. Aby zbudować teren będziesz potrzebował np. punktów z nadaną rzędną. Generalnie nie da się tego łatwo opisać w jednej wiadomości na forum - napisałeś, że masz samouczek, a tam wszystko jest opisane krok po kroku. Dodatkowo polecam filmy instruktażowe:
http://docs.autodesk.com/CIV3D/2012/ENU ... 0CA4-3.htm

Pytanie 2 - opis pikiet na linii trasowania zależy od wybranego szablonu rysunkowego oraz wybranego zestawu etykiet. Skorzystaj z polskiego szablonu np. "AutoCAD Civil 3D (Drogi-Sieci)_PL.dwt" i będziesz miał opisy w postaci 0+000,00.
gejzer
Posty: 10
Rejestracja: 24 sty 2012, 23:05

Re: Przekrój podłużny na podstawie linii trasowania

Post autor: gejzer »

Dzięki, zaraz będę próbował
gejzer
Posty: 10
Rejestracja: 24 sty 2012, 23:05

Re: Przekrój podłużny na podstawie linii trasowania

Post autor: gejzer »

Już mniej więcej wiem o co chodzi. Jednak uszczegółowię o co mi chodzi. Zawsze dostaję od geodety mapy (wydruk) z naniesionymi punktami i wysokościami. Zazwyczaj do dla moich potrzeb są to wysokości w osi drogi, na krawędzi jezdni oraz na poboczu, czasami w rowie. Pomiary takie dostaję co 10 m. I teraz jak mam to zrobić, żeby stworzyć model terenu tak abym mógł to wprowadzić na przekrój podłużny a następnie na przekroje poprzeczne. Coś czytałem, że klika się na punkt i nadaje się wysokość, ale nie wiem jak to zrobić. Pozdrawiam
gosc
Posty: 122
Rejestracja: 20 wrz 2006, 08:20
Kontaktowanie:

Re: Przekrój podłużny na podstawie linii trasowania

Post autor: gosc »

gejzer pisze:Już mniej więcej wiem o co chodzi. Jednak uszczegółowię o co mi chodzi. Zawsze dostaję od geodety mapy (wydruk) z naniesionymi punktami i wysokościami. Zazwyczaj do dla moich potrzeb są to wysokości w osi drogi, na krawędzi jezdni oraz na poboczu, czasami w rowie. Pomiary takie dostaję co 10 m. I teraz jak mam to zrobić, żeby stworzyć model terenu tak abym mógł to wprowadzić na przekrój podłużny a następnie na przekroje poprzeczne. Coś czytałem, że klika się na punkt i nadaje się wysokość, ale nie wiem jak to zrobić. Pozdrawiam
Podpinasz refenencyjnie zeskanowaną mapę, klikasz na każdy punkt, nadajesz rzędną i w ten sposób przygotujesz sobie grupę punktów. Potem jak stworzysz model terenu to możesz dodać utworzone punkty do definicji modelu powierzchni. Powstanie model 3D, z którego można utworzyć profil. Na obrazku polecenie to wstawiania punktów - w wierszu poleceń program będzie prosił o podanie odpowiednich rzędnych dla każdego punktu.
Załączniki
punkty.png
gejzer
Posty: 10
Rejestracja: 24 sty 2012, 23:05

Re: Przekrój podłużny na podstawie linii trasowania

Post autor: gejzer »

Na razie dziękuję.
gejzer
Posty: 10
Rejestracja: 24 sty 2012, 23:05

Re: Przekrój podłużny na podstawie linii trasowania

Post autor: gejzer »

Witam. Udało mi się dzisiaj usiąść do programu. Wszystko robię tak jak mi powiedziałeś. Punkty naniosłem "na pieszo". Jednak w momencie gdy tworzę sobie profil terenu wg linii trasowania program nie widzi tych wysokości. Na gotowym profilu podłużnym nie ma żadnych wysokości. Co ja robię źle. Czy po ręcznym wpisaniu tych punktów muszę jeszcze coś z tym zrobić?
gosc
Posty: 122
Rejestracja: 20 wrz 2006, 08:20
Kontaktowanie:

Re: Przekrój podłużny na podstawie linii trasowania

Post autor: gosc »

Nie wiem, co zostało pominięte. Przypuszczam, że po utworzeniu punktów, nie dodałeś punktów do modelu terenu. Tak jak pisałem wcześniej:
klikasz na każdy punkt, nadajesz rzędną i w ten sposób przygotujesz sobie grupę punktów. Potem jak stworzysz model terenu to możesz dodać utworzone punkty do definicji modelu powierzchni.
Punkty trzeba dodać do modelu terenu, żeby zobaczyć rzędne powierzchni i profil powierzchni. Polecam samouczek,
http://docs.autodesk.com/CIV3D/2012/PLK ... 611A-0.htm
polecam filmy instruktażowe:
http://docs.autodesk.com/CIV3D/2012/PLK ... 0CA4-3.htm,
No i polecam udział w szkoleniu. Przez forum bardzo ciężko będzie się nauczyć programu.
gejzer
Posty: 10
Rejestracja: 24 sty 2012, 23:05

Re: Przekrój podłużny na podstawie linii trasowania

Post autor: gejzer »

Ja rzeczywiście tylko nadałem punktom rzędne i nic z tym potem nie robiłem. Pewnie dlatego nie widzi tej powierzchni.
gejzer
Posty: 10
Rejestracja: 24 sty 2012, 23:05

Re: Przekrój podłużny na podstawie linii trasowania

Post autor: gejzer »

Mam prośbę. Mogę prosić o maila to bym podesłał plik z nadanymi wysokościami, ponieważ nie mogę sobie poradzić. Nie wiem jak zrobić, żeby dane wysokościowe które wprowadziłem z ręki stworzyły mi powierzchnię.
gejzer
Posty: 10
Rejestracja: 24 sty 2012, 23:05

Re: Przekrój podłużny na podstawie linii trasowania

Post autor: gejzer »

Chodzi mi o to, że na podkładzie geodezyjnym (na skanie) naniosłem punkty tak jak mi poprzednio pisałeś. I są one na rysunku widoczne. Jednak nie rozumiem jak je teraz wprowadzić żeby stworzyły powierzchnie. Może jestem ciemny ale proszę o podanie krok po kroku jak to zrobić. Piszesz bowiem żeby dodać do definicji terenu ale ja nie mogę tego zrobić. Poza tym nie wiem o co chodzi z tymi liniami nieciągłości. Do czego to służy? A na kurs pewnie pójdę ale najpierw muszę się przekonać, że jest to program który jestem w stanie wykorzystać. A i jeszcze jedno próbowałem "Pierwszy projekt w Civil 3d - taki samouczek z lekcjami. I właśnie tam jest coś takiego. W jednym pliku o nazwie "teren 1" są punkty (i wtedy nie mogę stworzyć profilu powierzchni) natomiast w drugim pliku "teren 2" punkty te są już połączone (nie wiem jak zostało to zrobione - stworzone są warstwice - chyba) i tutaj już mogę stworzyć profil powierzchni. Proszę o informację.
gosc
Posty: 122
Rejestracja: 20 wrz 2006, 08:20
Kontaktowanie:

Re: Przekrój podłużny na podstawie linii trasowania

Post autor: gosc »

A na kurs pewnie pójdę ale najpierw muszę się przekonać, że jest to program który jestem w stanie wykorzystać
- myślę, że właśnie bez udziału w szkoleniu przekonasz się, że nie będziesz w stanie wykorzystać możliwości programu. Civil ma duże możliwości, a co za tym idzie - dużo opcji, ustawień, itp. Zresztą sam to chyba widzisz, że napotykasz na problemy z podstawowymi elementami, jak profil powierzchni i model terenu.


Opis linii nieciągłości:
http://docs.autodesk.com/CIV3D/2012/PLK ... 55-850.htm

Na obrazku pokazane jest, gdzie dodaje się grupę punktów do modelu powierzchni. Najpierw trzeba stworzyć model terenu - Powierzchnie -> Utwórz Powierzchnię (podajesz nazwę swojego modelu). Potem w nawigatorze będziesz mógł wejść do definicji modelu i dodać grupę punktów.
Załączniki
civil - model.png
ODPOWIEDZ