nauka civila

Na tym forum dyskusyjnym rozmawiamy o wszystkim co jest związane z programem Autodesk Civil 3D.

Moderator: Radosław Wiśniewski

ODPOWIEDZ
janmurat
Posty: 6
Rejestracja: 05 mar 2011, 09:34

nauka civila

Post autor: janmurat »

Witam
Potrzebuję od inżyniera trochę pomocy w civilu 2011. Zaznaczam "inżyniera" a nie informatyka czy programisty znającego civila a nie projektującego dróg.
Nie chodzi mi o wiedzę - chodzi mi raczej o oderwanie od rzeczywistości tych ostatnich (w większości granatami wg mnie - nie mogę się z teotetykami dogadać)

Potrzebowałbym nauczenie mnie (wystarczy bardzo dokładne pokazanie) w civilu 2011 dla dróg lokalnych
1. Zasad tworzenia zespołów: przykładowo jak wygląda zespół, gdzie pobocze lub zjazdy mogą być TYLKO do granicy działki, albo innej linii (przykładowo ogrodzenie) i mam mają się dostosować wysokością do istniejącego terenu
2. Edycja przechyłek, przenoszenie przechyłek na pzt
2. Jak zahaczować pole między krawędziami jezdni, ale część będzie KR1, a część dajmy na ro KR2, żeby wydruk była ładny
3. Pokazać jak się projektuje proste skrzyżowania - przykładowo włączenie do istniejącej drogi, którą pozostawiam bez zmian, i mam się powiązać poboczami, albo chodnikami. Jak wykonać plan warstwicowy skrzyżowania
4. Tworzenie TRZ, wyliczenia powierzchni dla kosztorysanta...
5. Proste parkingi - plany warstwicowe, przenoszenie wpustów - profile - plan etc
6. Może podstawy sieci kanalizacyjnych, ale nie wydaje mi się żeby civil był w stanie pobić intuicyjność, możliwości i wygodę choćby arkadii.

Płatność
1. gotówka do ręki
2. inne do ustalenia

miejsce:
mam akurat wolne dwa tygodnie i plączę się z plecakiem po górach
na weekend 25-27.05 będe koło suchej beskidzkiej albo zakopanego
na weekend 1-3.06 jestem w krakowie

ewentualne oferty na priv, albo janmurat@gazeta.pl
doradora
Posty: 105
Rejestracja: 15 lut 2012, 14:09

Re: nauka civila

Post autor: doradora »

ja niestety jestem z Gliwic, co prawda na weekend w Rabce, ale w celach czysto rekreacyjnych
ale mam kilka uwag do Twoich punktów (i szczerą nadzieję na wywołanie dyskusji) z perspektywy dwuletniej praktyki przy projektowaniu zjazdów, dróg dojazdowych, parkingów przy sklepach i dróg miejskich do 2,5km
ad.1 po wielu doświadczeniach z zespołami używam tylko jednego zespołu Subassembly.GenericPavementStructure, do tego dodatkowo Subassembly.MarkPoint (tutaj potrzeba dłuższego tłumaczenia po co te MarkPointy) plus do skarp: skarpa wewnętrzna Subassembly.LinkSlopeAndVerticalDeflection, dno Subassembly.LinkWidthAndSlope (lub zwykły Generic), przeciwskarpa Subassembly.LinkSlopeToSurface
ad. 2 nigdy nie miałam dość czasu, żeby wyedytować przechyłki w civilu (etykiety) tak, żeby mi pasowały, rysuję trójkąciki ręcznie
ad. 3 no da się, nawet stworzyłam taki styl w którym są odpowiednie kreskowania, ale to się sprawdza tylko przy liniowych elementach, tam gdzie jest dużo zmian przekrojów najłatwiej i najszybciej narysować sytuację tradycyjnie kreskami
ad. 4 to jest bajer za który kocham civila :)
ad. 5 to też jest fajne, ale nie wiem czy moja metoda jest najprostsza z możliwych
ad. 6 jedynym plusem robienia sieci w civilu jest to, że masz wszystko razem i widzisz, czy rura mieści się pod konstrukcją, ale używałam rurek tylko do zrobienia przepustu pod drogą, czyli w zasadzie nie umiem :)

jakbyś był zainteresowany Gliwicami służę pomocą :)
ODPOWIEDZ