Powierzchnia robót ziemnych na przekrojach

Na tym forum dyskusyjnym rozmawiamy o wszystkim co jest związane z programem Autodesk Civil 3D.

Moderator: Radosław Wiśniewski

ODPOWIEDZ
irti6
Posty: 26
Rejestracja: 23 sty 2013, 15:21

Powierzchnia robót ziemnych na przekrojach

Post autor: irti6 »

Witam, mój problem dotyczy zaznaczania powierzchni robót ziemnych na przekrojach charakterystycznych. w cele łatwiejszego zrozumienia o co mi chodzi załączam print screen-a.
civil.png
czemu krawędzie robót ziemnych nie przebiegają równo ze spodem konstrukcji? Dodam że obwiednie są dobrane raczej prawidłowo góra- KJ odniesienie- rzutowanie.
doradora
Posty: 105
Rejestracja: 15 lut 2012, 14:09

Re: Powierzchnia robót ziemnych na przekrojach

Post autor: doradora »

obwiednię góra masz ok, problem jest z obwiednią dolną
po prostu civilowi wydaje się, że łapie te punkty, co trzeba, ale tak nie jest, gdzieś w definicji ścieku przykrawężnikowego masz jakiś błąd
ja pracuję na punktach, z których powierzchnię robi się po liniach charakterystycznych i sama definiuję kody dla podzespołów "generic", więc niestety nie powiem Ci gdzie dokładnie leży błąd (w którym podzespole i w którym kodzie)
macierzanka
Posty: 37
Rejestracja: 17 gru 2010, 15:27
Lokalizacja: Białystok

Re: Powierzchnia robót ziemnych na przekrojach

Post autor: macierzanka »

No niestety civil ma problemy z łapaniem kodów, generalnie nie przepada za pionowymi liniami, jak kody są jeden nad drugim to civil troche sie gubi. Z kodami trzeba opracować swój sposób, możesz dodać kody punktów po dole konstrukcji i w powierzchni wybrać jako linie charakterystyczne.
irti6
Posty: 26
Rejestracja: 23 sty 2013, 15:21

Re: Powierzchnia robót ziemnych na przekrojach

Post autor: irti6 »

czyli stworzyć jakaś powierzchnie pomocniczą względem której bedzie łapał punkty? a Czy wtedy uwzględni mi czy to nasyp czy to wykop? bo w niektórych miejscach pod konstrukcją chodnika nie uwzględnia mi nasypów.
doradora
Posty: 105
Rejestracja: 15 lut 2012, 14:09

Re: Powierzchnia robót ziemnych na przekrojach

Post autor: doradora »

nie, nie, zupełnie nie to :)
w zespole można dodać taki mały podzespolik MarkPoint, któremu można samodzielnie nadać kody - w moim przypadku jest to "KORYTO", należy wszystkie zespoły używane w danym korytarzu "przestukać" takimi MarkPoint'ami i utworzyć powierzchnię z korytarza po liniach charakterystycznych łapanych po tych kodach "KORYTO"
(uwaga techniczna: po naciśnięciu MARKPoint'a we właściwościach - tych zwykłych - trzeba mu nadać kod i potem "stukać" po zespołach - wtedy wszystkie będą miały nadany ten sam kod)
ale...
jeżeli umieścisz dwa punkty jeden nad drugim, to civil znowu się pogubi, musi być przesunięcie poziome o min 0,001m

czy napisałam zrozumiale?
macierzanka
Posty: 37
Rejestracja: 17 gru 2010, 15:27
Lokalizacja: Białystok

Re: Powierzchnia robót ziemnych na przekrojach

Post autor: macierzanka »

Uzupełniając Dorę: mniej więcej wygląda to tak jak na screenie :) u Ciebue musisz uważać bo jeśli dodasz punkty przy ścieku takie "cofnięte" to też civil może połączyć nie tak jak chcesz. Punktom możesz nadać styl wyświetlania, tak żebyś je widział, bo początkową wyświetlają się jako białe kółeczko.
Załączniki
kody.jpg
irti6
Posty: 26
Rejestracja: 23 sty 2013, 15:21

Re: Powierzchnia robót ziemnych na przekrojach

Post autor: irti6 »

zdaje sie sensowne :D zaraz to sprawdzę, oby tylko czegoś nie pomieszał ;p
irti6
Posty: 26
Rejestracja: 23 sty 2013, 15:21

Re: Powierzchnia robót ziemnych na przekrojach

Post autor: irti6 »

Mialaś rację macierzanka, niestety Civil wariuje z tymi cofniętymi punktami. A jak by zrobił dwie powierzchnie? czy to by coś dało? czy za bardzo by krzaczyło ;p?
macierzanka
Posty: 37
Rejestracja: 17 gru 2010, 15:27
Lokalizacja: Białystok

Re: Powierzchnia robót ziemnych na przekrojach

Post autor: macierzanka »

Hmm, ale jakie 2 powierzchnie? Do robot ziemnych ja bym pominela to male zaglebienie przy scieku, ewentualnie policzyla zgrubnie recznie ile tam wyjdzie tych mas i dodala tak po prostu. Nie wiem czy taka dokladnosc jest Ci koniecznie potrzebna.
doradora
Posty: 105
Rejestracja: 15 lut 2012, 14:09

Re: Powierzchnia robót ziemnych na przekrojach

Post autor: doradora »

biorąc pod uwagę, że to jest wykop trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie: jak oni to wykonają? klif zrobią i będą tam podtykać półsuchy beton na ławę?
jak odpowiesz sobie na pytanie jak oni będą korytować ten teren to linia wykopu znacznie Ci się uprości :)
doradora
Posty: 105
Rejestracja: 15 lut 2012, 14:09

Re: Powierzchnia robót ziemnych na przekrojach

Post autor: doradora »

jeszcze zaznaczyłam na Twoim rysunku miejsca, gdzie ja bym dołożyła do zespołu MarkPoints i linię jaką civil powinien poprowadzić powierzchnię wykopu, oczywiście przesunięcia punktów w pionie są przerysowane - ja stosuję 0.001m
jak już chcesz mieć taką dokładność, to brakuje Ci ławy przy obrzeżu ;P
Załączniki
o, zauważyłam błąd, po prawej stronie brakuje jednego punktu :)
o, zauważyłam błąd, po prawej stronie brakuje jednego punktu :)
irti6
Posty: 26
Rejestracja: 23 sty 2013, 15:21

Re: Powierzchnia robót ziemnych na przekrojach

Post autor: irti6 »

Wczoraj doszedłem do tego samego wniosku co Ty, że przecież przy wykonywaniu i tak zdejmą całą ziemię, żęby wykonać tę ławę pod ściekiem, lecz te rysunki wykonuje do pracy dyplomowej, a jak znacie wykładowców lubią się czepiać :]. Musze dogadać do z moim promotorem, czy takie rozwiązanie go satysfakcjonuje ;). Dzięki za pomoc, Pozdrawiam :)
Daniels
Posty: 18
Rejestracja: 10 cze 2010, 09:48
Lokalizacja: Gdynia

Re: Powierzchnia robót ziemnych na przekrojach

Post autor: Daniels »

A sprwadźcie również we właściwościach korytarza ->powierzchnie -> korekcja nadwieszenia przy powierzchni odniesienia -> połączenia dolne
Załączniki
Przechwytywanie.JPG
macierzanka
Posty: 37
Rejestracja: 17 gru 2010, 15:27
Lokalizacja: Białystok

Re: Powierzchnia robót ziemnych na przekrojach

Post autor: macierzanka »

Daniels pisze:A sprwadźcie również we właściwościach korytarza ->powierzchnie -> korekcja nadwieszenia przy powierzchni odniesienia -> połączenia dolne
mamy mamy ;)
ODPOWIEDZ