Przekroje poprzeczne

Na tym forum dyskusyjnym rozmawiamy o wszystkim co jest związane z programem Autodesk Civil 3D.

Moderator: Radosław Wiśniewski

ODPOWIEDZ
rafal8805
Posty: 2
Rejestracja: 10 cze 2013, 09:01

Przekroje poprzeczne

Post autor: rafal8805 »

Witam. W projekcie wystąpił problem z generowaniem przekroi poprzecznych. korytarz na planie sytuacyjnym wygląda dobrze, natomiast na przekrojach korytarz jest wymiarowany dalej niż połączenie skarpy rowu z terenem istniejącym. Kolor żółty to powierzchnia humusu. Proszę o pomoc. Co zrobić aby na przekrojach poprzecznych wymiarowny był obszar do łączenia skarpy rowu, bądź nasypu z terenem istniejącym, a nie szerszy? Na przekroju km 1+750 po stronie prawej poprawnie zostało wykonanie połączenie nasypu z terenem istniejącym.

Obecnie wprowadziłem obwiednie korytarza: "Granica korytarza jako obwiednia zewnętrzna". Żadna z automatycznie dodanych obwiedni nie powoduje poprawy.

W załączniku zdjęcia.

Pozdrawiam
Załączniki
obw.png
obwiednia.png
przekrój km1+750.png
przekrój.png
korytaż.png
doradora
Posty: 105
Rejestracja: 15 lut 2012, 14:09

Re: Przekroje poprzeczne

Post autor: doradora »

cześć,
nie do końca ogarniam w czym masz problem, ale skoro bawisz się obwiednią korytarza, to znaczy, że powierzchnia jest szersza niż korytarz, tak? np. na łukach zamiast trzymać się korytarza, to jest szersza, tak? stad potem na poprzeczkach widoczna jest inaczej niż powinna.
jeśli dobrze odgadłam o co chodzi, to cóż granice powierzchni nie działają tak jak byśmy sobie tego życzyli (podobnie jak wiele innych funkcji...), wyświetl sobie w powierzchni widok trójkątów i w edycji powierzchni użyj funkcji usuwania linii, usuń po prostu te trójkąty, które są niepożądane (zakładka Tin Surface na wstążce -> Edit Surface -> Delete Line), to jedyna skuteczna metoda, jeśli obwiednia nie działa :)
STING
Posty: 2
Rejestracja: 06 lis 2013, 15:55

Re: Przekroje poprzeczne

Post autor: STING »

Serwus, nie chce zakładać nowego tematu, więc zapytam tutaj.
Mam przekrój jak niżej. Licząc nasyp, gdzie konstrukcja drogi jest ponad terenem Civil uwzględnia w robotach ziemnych również konstrukcję. A w miejscu, gdzie konstrukcja jest pod terenem i w rzeczywistości powinien być wykop, program nic nie liczy. Jest możliwość zmiany takiego rozwiązania na poprawne?
http://zapodaj.net/3f94b4542d3a5.png.html
Obrazek
macierzanka
Posty: 37
Rejestracja: 17 gru 2010, 15:27
Lokalizacja: Białystok

Re: Przekroje poprzeczne

Post autor: macierzanka »

Sting na pewno źle wybierasz powierzchnię odniesienia jak definiujesz roboty ziemne. Dla tego przekroju co widzę powinieneś mieć zrobioną powierzchnię po dole konstrukcji projektowanej (DÓŁ). I wtedy:
NASYP= DÓŁ (poniżej) i TEREN (powyżej) - wypełnij
WYKOP=DÓŁ (powyżej) i TEREN (poniżej) - wytnij
Generalnie zasada jest matematyczna. Wyobraź sobie jak Civil może to policzyć, te powierzchnie się zmieniają jak wprowadzasz np. humus, istniejącą konstrukcję. Ja zawsze robię powierzchnie, góra, dół, teren+humus itd. wyświetlam je na przekrojach i zastanawiam się jak zdefiniować roboty ziemne żeby program dobrze liczył. :)
Pozdrawiam,
justyna
STING
Posty: 2
Rejestracja: 06 lis 2013, 15:55

Re: Przekroje poprzeczne

Post autor: STING »

Dziekuję Justyno za odpowiedź, problem rozwiązany:)
Pozdrawiam!
kalexi
Posty: 2
Rejestracja: 19 cze 2011, 18:35

Re: Przekroje poprzeczne

Post autor: kalexi »

Witam
żeby nie tworzyć nowego tematu odnośnie przekrojów. W jaki sposób można dodać do przekrojów powierzchnie ściąganego humusu??tzn żeby ją uwzględniała tabela nasypów i wykopów w civilu
pozdrawiam
ODPOWIEDZ