Łuki koszowe z krzywymi przejściowymi

Na tym forum dyskusyjnym rozmawiamy o wszystkim co jest związane z programem Autodesk Civil 3D.

Moderator: Radosław Wiśniewski

ODPOWIEDZ
rwi
Posty: 4
Rejestracja: 14 lis 2013, 11:37

Łuki koszowe z krzywymi przejściowymi

Post autor: rwi »

Witam,

Czy w Civilu 3D 2013 można wpisać w linię trasowania łuk koszowy z krzywymi przejściowymi w postaci paraboli 3 stopnia. W narzędziach tworzenia linii trasowania jest opcja: Dowolna krzywa złożona - łuk - krzywa przejściowa - łuk - krzywa przejściowa. Wszystko działa do momentu wpisania kąta leżącego naprzeciwko - za każdym razem występuje błąd krytyczny. Wiem że przy tych danych można zbudować łuk koszowy. Czy może ktoś zna rozwiązanie tego problemu ?

Z góry dziękuję za pomoc
kwielin
Posty: 9
Rejestracja: 21 kwie 2010, 17:13

Re: Łuki koszowe z krzywymi przejściowymi

Post autor: kwielin »

teoretycznie nie ma przeciwwskazań,
w praktyce nie da się dodać paraboli 3 stopnia pomiędzy dwa łuki; da się natomiast klotoidę - różnica zaniedbywalna przy realizacji (różnica nie do przejścia dla przepisów i pkp)
rwi
Posty: 4
Rejestracja: 14 lis 2013, 11:37

Re: Łuki koszowe z krzywymi przejściowymi

Post autor: rwi »

Dziękuję za odpowiedź. Będę stosować klotoidę. Właściwie, kurczowe trzymanie się przez kolej paraboli 3 stopnia nie ma większego sensu. Przepisy PLK dopuszczają stosowanie klotoidy, czasami wydaje mi się, że to jest wynik przyzwyczajenia projektantów i wykonawców.
kwielin
Posty: 9
Rejestracja: 21 kwie 2010, 17:13

Re: Łuki koszowe z krzywymi przejściowymi

Post autor: kwielin »

Nie ma za co, a mógłbyś mi podrzucić przepis, o którym piszesz?
rwi
Posty: 4
Rejestracja: 14 lis 2013, 11:37

Re: Łuki koszowe z krzywymi przejściowymi

Post autor: rwi »

Warunki techniczne utrzymania nawierzchni na liniach kolejowych Id-1. Paragraf 24 - krzywe przejściowe punkt 3.2. W Rozporządzeniu (Dz.U. 151) jest mowa o krzywoliniowych rampach przechyłkowych paragraf 35.
ODPOWIEDZ