Doswiadczenia w projektowaniu rowow

Na tym forum dyskusyjnym rozmawiamy o wszystkim co jest związane z programem Autodesk Civil 3D.

Moderator: Radosław Wiśniewski

ODPOWIEDZ
piskorski
Posty: 10
Rejestracja: 09 sty 2006, 15:35

Doswiadczenia w projektowaniu rowow

Post autor: piskorski »

Witam

W tej chwili prowadze pierwszy projekt przy uzyciu, ktorego uzywam Civila.
Dochodze do momentu gdzie istotne bedzie projektowanie rowow i mam sporo watpliwosci z tym zwiazanych.
W jaki sposob Wy radzicie sobie z prawidlowym zaprojektowaniem rowow ?
Do tej pory pracowalem w programach z serii MX (dawniej Moss) i tam radzilem sobie w nastepujacy sposob :
1. Projektowalem skarpe do terenu. Zostawiala ona slad (dayligt) na przecieciu z terenem.
2. Tenze trojwymiarowy slad odbijalem w poziomie tworzac "korytarz" o powiedzmy 3 metry w lewo i prawo.
3. Tak utworzony korytarz obnizalem o 50 cm (minimalna) glebokos rowu. Tworzylem z niego teren.
4. Projektowalem profil rowu ponizej powierzchni z punktu 3 uzywajac osi trasy.
5. Zaprojektowany profil w punkcie 4 uzywalem do stworzenia nowej powierzchni jaka byla dnem mojego rowu.
6. Projektowalem skarpe do powierzchni z p-ktu 5, pozniel odbijalem ja w poziomie o 40cm (szerokosc rowu) i projektowalem kontrskarpe do powierzchni terenu.

W wyniku tego mialem zaprojektowany row o zadanym profilu a w planie wychodzil niejako "sam".

Projektujac w Civilu jestem lekko w kropce. Nie wiem jak powiazac podzespoly rowow z profilem, ogolny zespolu rowu zaklada jego wystepowanie jedynie w wykopie.
Wszelkie uwagi i konkretne pomysly bylyby bardzo pomocne.

Pozdrawiam

ps. gdzie mozna znalezc rozwiazane CALE projekty w civilu ? Na www.civil3d.com sa rozwiazania konkretnych problemow ale nie calosciowe projekty.
wysoka izbo, ojcze dyrektorze
ciaper
Posty: 23
Rejestracja: 22 cze 2007, 14:30

Post autor: ciaper »

Dokładnie...
Czyżby ten program nie wykonywał rowów w nasypie?
Byłoby to kolejne niedociągnięcie. Jak narazie to widzę, że jedyną rzeczą wyróżniającą Civila spośród programów typu MXRoads, CARD, Vestra jest miły interfejs i dynamiczne korekty w projekcie.

Chciałem coś pogrzebać w podzespołach - tzn. stworzyć swoje za pomocą skryptów VBA, ale nie mogę ich wogóle znaleźć.
A tworzenie podzespołów z polilinii to jakies nieporozumienie.

No chyba, że nie mogę to tego dojść - jeśli tak jest, proszę o jakies wskazówki.

Pozdrawiam
piskorski
Posty: 10
Rejestracja: 09 sty 2006, 15:35

Post autor: piskorski »

ciaper pisze:Dokładnie...
Czyżby ten program nie wykonywał rowów w nasypie?
Byłoby to kolejne niedociągnięcie. Jak narazie to widzę, że jedyną rzeczą wyróżniającą Civila spośród programów typu MXRoads, CARD, Vestra jest miły interfejs i dynamiczne korekty w projekcie.

Chciałem coś pogrzebać w podzespołach - tzn. stworzyć swoje za pomocą skryptów VBA, ale nie mogę ich wogóle znaleźć.
A tworzenie podzespołów z polilinii to jakies nieporozumienie.

No chyba, że nie mogę to tego dojść - jeśli tak jest, proszę o jakies wskazówki.

Pozdrawiam
Nie wydaje mi sie zeby jakikolwiek automat nadawal sie do projektowania rowow. Bo jak automat moze wiedziec gdzie bedzie przepust i jak uksztalotowac spadki ?
Stad az tak bardzo brak automatu dla rowow w nasypie mi nie przeszkadza.
Ale bardzo chetnie zobaczylbym jakis gotowy, skonczony projekt z rowami albo posluchal o doswiadczeniach w projektowaniu.
Ostatecznie zastosuje moj sposob z MXa - choc to bardzo na okraglo.

Pozdrawiam
wysoka izbo, ojcze dyrektorze
ciaper
Posty: 23
Rejestracja: 22 cze 2007, 14:30

Post autor: ciaper »

Nie no, oczywiście że całkowity automat do rowów nie istnieje ...
Ale żeby wykonywał rowy w nasypie na każdym przekroju, tak samo jak w wykopie - nie widzę problemu.
Natomiast później, wiadomo, niweletę rowów należy wykonać ręcznie.
I na podstawie tej niwelety - zmiany na przekrojach automatycznie są robione.
piskorski
Posty: 10
Rejestracja: 09 sty 2006, 15:35

Post autor: piskorski »

ciaper pisze:Nie no, oczywiście że całkowity automat do rowów nie istnieje ...
Ale żeby wykonywał rowy w nasypie na każdym przekroju, tak samo jak w wykopie - nie widzę problemu.
Natomiast później, wiadomo, niweletę rowów należy wykonać ręcznie.
I na podstawie tej niwelety - zmiany na przekrojach automatycznie są robione.
A troszke wiecej konkretow ?
W jaki sposob projektujesz niwelete rowu ?
Rozumiem, zeby zaprojektowac niwelete nalezy zalozyc os w planie. Ale z kolei niweleta i spadek skarpy rowu 1:1.5 warunkuje polozenie tejze osi w planie...

Pozdrawiam
wysoka izbo, ojcze dyrektorze
piskorski
Posty: 10
Rejestracja: 09 sty 2006, 15:35

Post autor: piskorski »

Odpowiem sobie troche sam :-)
Do projektowania rowow zarowno w nasypie jak i wykopie sluzy subassembly DaylightBasin (w polskiej wersji ZlewiskoRzutowanie).
Tam mozna powiazac glebokosc rowu z dowolnym profilem (w ustawieniach korytarza gdzie wybiera sie set all targets) jako profil docelowy ustawiajac po prostu profil rowu zrobiony po dowolnej osi.
Row w planie ksztaltuje sie zgodnie z profilem i spadkami skarp okreslonymi w ustawieniach podzespolu.
Jest jedno "ale", ktorego nie moge poki co obejsc. Nie moge pozbyc sie rysowania lawy ziemnej gdy row jest w nasypie.
Lawa widoczna po prawej stronie rowu.
Załączniki
korytarz.jpg
wysoka izbo, ojcze dyrektorze
ciaper
Posty: 23
Rejestracja: 22 cze 2007, 14:30

Post autor: ciaper »

Gdyby był zespół robiący rów, bez względu na to czy jest nasyp czy wykop... No i bez tej bezsensownej ławy ziemnej :-)
Ale takich opcji ten program chyba nie ma ...

No i widzę że n atym forum raczej nikt nic nie podpowie... "konkurencja"... pytania bez odpowiedzi ...
burdziaa

Post autor: burdziaa »

witam, czy ktos sobie poradzil w koncu z tym problemem??

pozdrawiam
gosc
Posty: 122
Rejestracja: 20 wrz 2006, 08:20
Kontaktowanie:

Post autor: gosc »

ciaper pisze:Gdyby był zespół robiący rów, bez względu na to czy jest nasyp czy wykop... No i bez tej bezsensownej ławy ziemnej :-)
Ale takich opcji ten program chyba nie ma ...
faktycznie nie ma gotowego elementu, ale przecież można stworzyć własny! to nie jest wielki problem - przecież można budować własne podzespoły z polilinii albo używać wiązań "ogólnych".
w załączniku przykład
Załączniki
000.jpg
burdziaa

Post autor: burdziaa »

dzieki... w sumie to juz doszedlem do tego..
pozdrawiam
bartdevil1984
Posty: 3
Rejestracja: 06 cze 2013, 17:15

Re: Doswiadczenia w projektowaniu rowow

Post autor: bartdevil1984 »

Podzespoły do Civil 3D jest najlepiej robić w autodesk subassembly composer.

http://www.youtube.com/user/bartdevil1984/videos
ODPOWIEDZ