Strona 1 z 1

Numeracja elementów

: 21 sie 2019, 09:38
autor: Deleted User 10275
Witam, chciałem zapytać, z której opcji numerowania korzystacie najczęściej i dlaczego? Chodzi dokładnie o Proces po numeracji. Pytam ponieważ nie podoba mi się jedna rzecz podczas numeracji. Mam prostą konstrukcję, dosłownie kilkanaście elementów. Po puszczeniu numeracji pozycje przyjmują dziwne numery. Nie są po kolei. Jest np. 2,3,5,10 itd. Czemu nie ma numeracji po kolei jak Bóg przykazał? Ewentualnie czy można jakoś nad tym zapanować lub zrobić żeby było po kolei?
Przyznam, że kiepsko to wygląda jak na rysunku jest kilka elementów a numery pozycji są wybiórcze. Jest też inna kwestia. Niektóre elementy przyjmują np nazwę 5 czyli numer a inne mimo, że identyczne np. B-1. Trochę jest to zgubne.

Proszę o pomoc. Każda wskazówka się przyda.

Re: Numeracja elementów

: 21 sie 2019, 14:24
autor: pawel1991
Ja najpierw dziele sobie wszystko na jakieś główne elementy (grupy) po profilach, np słupy, które są np z HEB-ów, potem dźwigary, tez po profilach. i potem kolejno numeruje po kolei główne elementy, bez żadnych prefiksów. Prefiksy nadaje sam, w okienku numeracji. Po numeracji głównych elementów nadaje numery drobnym elementom, np blaszki pod śruby, lub blachy łączące.

Re: Numeracja elementów

: 21 sie 2019, 14:42
autor: Deleted User 10275
I masz model hali gdzie jest kilkanaście osi, sporo stężeń, ryglówki itp i numerujesz wszystko ręcznie? Nadajesz ręcznie prefixy każdej blasze? Czy czegoś nie rozumiem.

Można się bawić w to jak się ma kilka, kilkanaście prętów ale nie duży obiekt. Chyba, że czegoś nie rozumiem.

Re: Numeracja elementów

: 21 sie 2019, 21:49
autor: pawel1991
Ustawiasz filtry w eksploratorze projektu, np filtr względem funkcji, materiału lub przekroju. i tworzą się grupy, które można włączać i izolować. No i izolujemy same obiekty o funkcji słup, no i je wybieramy i numerujemy. Może trochę mozolne, ale mamy wtedy porządek. Na szkoleniu z AS, instruktor mówił aby zawsze używać funkcji elementów.
Spójrz na filmik, tu jest trochę o grupowaniu elementów.
https://www.youtube.com/watch?v=s6ZuIa9 ... 0uVGgQ0r9I

Re: Numeracja elementów

: 22 sie 2019, 07:16
autor: Deleted User 10275
Znam te opcje. Trochę za dużo zabawy ale zawsze jakiś sposób. Wydaje mi się, że chyba najlepiej pilnować podczas wprowadzania elementów prefixów. A wtedy jakoś to będzie. Zastanawia mnie tylko jedna sprawa. Kiedy np nadamy prefixy słupom, belkom czy ryglom po numeracji pozostaje np. S-1,S-2, B-1, B-2, B-3, R-1. Natomiast jeśli występują jakieś blachy np podstawa słupa zrobiona z makra ona w numeracji wystąpi jako 4. I teraz jeśli masz setki różnych blach to je też filtrujesz i nadajesz prefixy?

Re: Numeracja elementów

: 22 sie 2019, 08:56
autor: pawel1991
Ale Tobie chodzi o numerację pojedyńczych części czy elementów wysyłkowych? Ja dla elementów pojedyńczych nadaje zazwyczaj prefiks Poz. xxx.
A elementy wysyłkowe tak jak wcześniej pisałem.

Re: Numeracja elementów

: 22 sie 2019, 09:29
autor: Deleted User 10275
Może źle napisałem na początku. Ale chodzi mi o to aby były poprawnie nadane pozycje i EW. Tak żeby była spójność. Masz jakiś słup S-1, na który składają się pozycje.

Re: Numeracja elementów

: 27 sie 2019, 23:04
autor: werron
thomas126 pisze: 21 sie 2019, 09:38 Po puszczeniu numeracji pozycje przyjmują dziwne numery. Nie są po kolei. Jest np. 2,3,5,10 itd. Czemu nie ma numeracji po kolei jak Bóg przykazał? Ewentualnie czy można jakoś nad tym zapanować lub zrobić żeby było po kolei?
A tworzysz model od podstaw (każdą belkę słup itd.) czy może wklejasz coś po skopiowaniu z innego?

Re: Numeracja elementów

: 28 sie 2019, 07:26
autor: Deleted User 10275
Wszystko idzie zawsze od podstaw. Od nowego pliku.

Re: Numeracja elementów

: 30 paź 2019, 10:57
autor: Yalapeno
W opcjach numeracji masz opcje:
- użyj niestosowanych numerów
- zachowaj istniejące numery
pobaw się nimi.

Poza tym jak masz problem z numeracją, coś nie wyjdzie i chcesz na nowo numerować, żeby uporządkować to nie używaj opcji "usuń numery pozycji"
tylko użyj: "usuń prefiksy i rozgrupuj identyczne części". Oczywiście stracisz całą numerację i prefiksy. Ale pozwoli to na podejście do numeracji na czysto, jak na dziewiczym modelu, bez żadnych pozostałości po starych modelach.

Ponadto zawsze zostaje jeden myk. Usuwasz numerację. Zaznaczasz wszystko - najlepiej opcją "zaznacz elementy wysyłkowe" i kopiujesz to do caąłkiem nowego pliku. Wtedy na nowo robisz numerację.
Oczywiście jeśli w modelu miałeś popodpinane jakieś xrefy to teraz jest trochę pracy na nowo to popodpinać, ale nie ma innej rady.