vat w pracowni architektury

Revit po godzinach...

Moderatorzy: pies, slaw, Artur Owczarek, Slavco, Andrzejj

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ada_mowska
Posty: 934
Rejestracja: 12 sty 2006, 07:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

vat w pracowni architektury

Post autor: ada_mowska » 01 paź 2016, 06:06

chyba wiekszosc pracowni to vatowcy. Ostatanio Izba rozesłala interpretację jakiegoś przepisu, ze podobno nasz vat powinien być 8%.
Wiecie cos o tym?

Koleżanki i Koledzy Architekci!

Uprzejmie informujemy, iż w bazie Ministerstwa Finansów ukazała się
interpretacja dotycząca warunków stosowania

8% stawki podatku VAT na sprzedaż dokumentacji projektowej wraz z
przeniesieniem autorskich praw, za którą Wnioskodawca będzie otrzymywał
honorarium. Zgodnie ze stanowiskiem Organu "z uwagi na nierozerwalność
powyższych czynności tj. sprzedaży dokumentacji projektowej oraz autorskich
praw, czynność ta będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i
usług według stawki 8% na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy o podatku od
towarów i usług, w związku z poz. 181 załącznika nr 3 do ustawy."

Należy wskazać na treść pouczenia zawartego w przedmiotowej interpretacji:
"niniejsza interpretacja rozstrzyga ściśle w zakresie objętym zapytaniem
Wnioskodawcy i odnosi się do okoliczności faktycznych sprawy przedstawionych
we wniosku w opisie sprawy. W przypadku zmiany któregokolwiek z elementów
opisu zdarzenia przyszłego lub zmiany stanu prawnego, interpretacja traci
ważność. "

Tekst interpretacji dostępny jest na stronie MF:

http://sip.mf.gov.pl/faces/views/szczeg ... 0984#tresc


Uwaga!

Jest to interpretacja indywidualna dla każdej sprawy. Dla pewności własnego
działania gospodarczego prosimy o potwierdzenie tej interpretacji w Izbie
Skarbowej w Warszawie.



Mazowiecka Okręgowa Izba Architektów RP
pozdrawiam
revitująca Ada
www.arttu.pl

Awatar użytkownika
pies
Posty: 1110
Rejestracja: 14 paź 2005, 08:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: vat w pracowni architektury

Post autor: pies » 03 paź 2016, 07:02

Przyjrzałem się temu z grubsza i:

1.Za komuny funkcjonowało prawo powielaczowe, więc to jakby deja vu. Nie wiem czym to leczyć.

2. Jestem pełen uznania dla kolegi, który wydobył tę interpretacje z izby skarbowej. Wykazał się doskonałą znajomością prawa i wytrwałością.

3. Jest to rozstrzygnięcie indywidualne, więc żeby stosować je w praktyce w całej rozciągłości, to, o ile dobrze rozumiem mechanizm tam opisany, każdy z branżystów, jeżeli prowadzi odrębną działalność gospodarczą, również powinien wystąpić do izby skarbowej o interpretację.

4. Dla pracowni, które żyją z domków albo zamówień publicznych, to rzecz niewątpliwie warta zachodu.

5. Regularna kontrola skarbowa murowana :wink:
Pozdrawiam
Był Kudłaty

mzafka
Posty: 67
Rejestracja: 10 gru 2015, 18:57

Re: vat w pracowni architektury

Post autor: mzafka » 08 mar 2017, 18:24

Tak z ciekawości. Jaką "moc" prawną ma taka interpretacja?
Maciek

ODPOWIEDZ