Błędna analiza powierzchni

Na tym forum dyskusyjnym rozmawiamy o wszystkim co jest związane z programem Autodesk Civil 3D.

Moderator: Radosław Wiśniewski

ODPOWIEDZ
dare.k
Posty: 4
Rejestracja: 06 paź 2016, 18:31

Błędna analiza powierzchni

Post autor: dare.k »

Cześć.
Mam problem z powierzchnią i dodatkowymi nieplanowanymi spadkami, których nie powinno być KOLOR ZIELONY.
Zaprojektowałem powierzchnię, daszek odwrócony 6% (te 6% dla pokazania skali). Po obu stronach placu krawężnik ma swój profil i zgodnie z pochyleniem nawierzchni wznosi się po 6% i opada po 6% KOLOR CZERWONY.
Dla czego powierzchnia załamuje się w nieplanowany sposób, niezgodnie z profilem krawężnika?

Na profilu widać że schodzi po 6% do osi placu, ale w analizie powierzchni jest to co na zielono zaznaczyłem – odwrotny spadek.
Zespoły są dwa: jeden dla lewej i prawej strony nawierzchni 6% daszek odwrotny. Drugi w osi jako linia ścieku markpoint.
Pozdrawiam.
Załączniki
parking2.png
dare.k
Posty: 4
Rejestracja: 06 paź 2016, 18:31

Re: Błędna analiza powierzchni

Post autor: dare.k »

Zrobiłem prosty przykład powierzchni ograniczonej krawężnikiem o spadku podłużnym 1% i poprzecznym 2,5%.
Powierzchnia dziwnie zakrzywia się po dodaniu krawężnika i analiza spływu wody pokazuje, że omijane jest miejsce w osi na końcu niwelety.
A jeszcze dziwniej jest na początku, gdzie spływ wody jest w drugą stronę.

Czy ktoś może zrobić u siebie taki przykład ?
Korytarz mam zrobiony na podstawie linii charakterystycznej.
Załączniki
plac.png
dare.k
Posty: 4
Rejestracja: 06 paź 2016, 18:31

Re: Błędna analiza powierzchni

Post autor: dare.k »

.... to może panowie z Procad coś podpowiedzą. Mam jeszcze kilka prostych sytuacji, które nie powinny mieć miejsca. Wg tego programu, to kratkę ściekową musiałbym projektować w górnej części niwelety :)
gosc
Posty: 122
Rejestracja: 20 wrz 2006, 08:20
Kontaktowanie:

Re: Błędna analiza powierzchni

Post autor: gosc »

dare.k pisze:Zrobiłem prosty przykład powierzchni ograniczonej krawężnikiem o spadku podłużnym 1% i poprzecznym 2,5%.
Powierzchnia dziwnie zakrzywia się po dodaniu krawężnika i analiza spływu wody pokazuje, że omijane jest miejsce w osi na końcu niwelety.
A jeszcze dziwniej jest na początku, gdzie spływ wody jest w drugą stronę.

Czy ktoś może zrobić u siebie taki przykład ?
Korytarz mam zrobiony na podstawie linii charakterystycznej.

Może to jakieś ustawienia w powierzchni korytarza? Próbowałeś dodawać linie nieciągłości? Załącz przykładowy plik DWG na forum, to będzie można go sprawdzić i zobaczyć ustawienia.
dare.k
Posty: 4
Rejestracja: 06 paź 2016, 18:31

Re: Błędna analiza powierzchni

Post autor: dare.k »

Załączam plik. Zmień rozszerzenie ma DWG.
Próbowałem dodać linie nieciągłości, ale je dodaje się do pow. TIN a nie nawierzchni. Wyskakiwały błędy.
Załączniki
Parking.pdf
(1.49 MiB) Pobrany 297 razy
doradora
Posty: 105
Rejestracja: 15 lut 2012, 14:09

Re: Błędna analiza powierzchni

Post autor: doradora »

poodwracaj trójkąty powierzchni, tak aby przebiegały wg schematu jak na środku, to ograniczy zakres błędów do minimum
czy można w ogóle wyeliminować taki błąd? chyba nie.... ja to traktuję jako ograniczenie programu i przyjmuję do wiadomości "z dobrodziejstwem inwentarza"
to tylko model
ODPOWIEDZ