Etykiety pomieszczeń - miejsce wstawienia

Na tym forum dyskusyjnym rozmawiamy o wszystkim co jest związane z programem Autodesk Revit Building.

Moderatorzy: pies, marcinm, Artur Owczarek, Slavco, slaw, Andrzejj

ODPOWIEDZ
Krawiec
Posty: 9
Rejestracja: 13 kwie 2017, 10:16
Lokalizacja: Szczecin

Etykiety pomieszczeń - miejsce wstawienia

Post autor: Krawiec »

Witam forumowiczów!
Chciałbym przesunąć etykietę pomieszczenia bliżej prawej krawędzi.
Obrazek

Niestety krzyż do przenoszenia znajduje się wtedy poza pomieszczeniem i Revit odmawia współpracy
Obrazek

Próbowałem zmienić miejsce odniesienia w edycji Rodziny, ale chyba nie potrafię lub nie wiem czy jest taka opcja?
Z góry dziękuję za pomoc.
Revit Architecture 2011
Awatar użytkownika
pies
Posty: 1113
Rejestracja: 14 paź 2005, 08:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Etykiety pomieszczeń - miejsce wstawienia

Post autor: pies »

Otwórz familię do edycji i sprawdź czy etykieta jest na przecięciu płaszczyzn referencyjnych oraz czy płaszczyzny te mają zaptaszkowaną opcję Defines Origin
Załączniki
Krzyż.png
Krzyż.png (24.12 KiB) Przejrzano 8766 razy
Pozdrawiam
Był Kudłaty
AndrzejZ
Posty: 169
Rejestracja: 22 kwie 2009, 17:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Etykiety pomieszczeń - miejsce wstawienia

Post autor: AndrzejZ »

Witam,
Ładnie zadane (zilustrowane) pytanie :-) że aż chce się odpowiedzieć.
0. Sprawdź poradę Psa
1. Nie bardzo rozumiem problem, etykiety można przesuwać niezależnie od "krzyża" pomieszczenia oczywiście w zakresie jego obrysu.
2. Jeśli "krzyż" pomieszczenia jest przesunięty zbyt blisko obrysu (a na to wygląda) można go przesunąć na środek pomieszczenia lub środek etykiety czyli tam gdzie logicznie (wg mnie :-)) powinien się znajdować.
3. Jeśli chcesz skojarzyć etykietę z "krzyżem" to: zaznacz etykietę, włącz linię odniesienia, wyłącz linię odniesienia. Po tej operacji etykieta przeskoczy w domyślne miejsce względem "krzyża".
Krawiec
Posty: 9
Rejestracja: 13 kwie 2017, 10:16
Lokalizacja: Szczecin

Re: Etykiety pomieszczeń - miejsce wstawienia

Post autor: Krawiec »

:arrow: pies
Niestety nie pomaga. Załączam zrzut edycji mojej Rodziny:
etykiety pom 3.jpg
:arrow: AndrzejZ
1. Etykiet nie można przesuwać niezależnie od "krzyża", są połączone, przynajmniej u mnie :)
2....
3....
Właśnie dotarło do mnie że chyba rozumiemy co innego pod pojęciem "krzyża". Wydaje mi się, że Ty Andrzeju myślisz o tym wielkim "X" które definiuje nam pomieszczenie.
etykiety pom 4.jpg
Mnie natomiast chodzi o "krzyż" wielkości kursora który służy do przesuwania elementów. Jeśli ten "krzyż" znajdzie się poza obrysem pomieszczenia, to etykieta pomieszczenia zamienia się w pytajnik (?). Mnie chodzi o to żeby ten "krzyż" przemieścić na środek etykiety.
etykiety pom 2.jpg
Revit Architecture 2011
Awatar użytkownika
pies
Posty: 1113
Rejestracja: 14 paź 2005, 08:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Etykiety pomieszczeń - miejsce wstawienia

Post autor: pies »

Załącz familię to zobaczę jak u mnie działa
Pozdrawiam
Był Kudłaty
Krawiec
Posty: 9
Rejestracja: 13 kwie 2017, 10:16
Lokalizacja: Szczecin

Re: Etykiety pomieszczeń - miejsce wstawienia

Post autor: Krawiec »

Załączam rodzinę
Załączniki
ETYKIETA POM_BARDZOMAŁA.rfa
(156 KiB) Pobrany 271 razy
Revit Architecture 2011
AndrzejZ
Posty: 169
Rejestracja: 22 kwie 2009, 17:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Etykiety pomieszczeń - miejsce wstawienia

Post autor: AndrzejZ »

Jasne.
Z rodziną etykiety wszystko ok.
Dopiero teraz zwróciłem na skalę w której pracujesz.
Środek rodziny etykiety musi znajdować się w obrysie pomieszczenia. W twojej rodzinie znajduje się on w okolicy przecięcie linii które wyłączyłeś. Jeśli chcesz użyć tej rodziny przy tej skali i koniecznie musisz przesunąć tekst powierzchni to przesuń go w rodzinie w kierunku środka rodziny. Mam nadzieją że nie za bardzo namotałem. :-)
Krawiec
Posty: 9
Rejestracja: 13 kwie 2017, 10:16
Lokalizacja: Szczecin

Re: Etykiety pomieszczeń - miejsce wstawienia

Post autor: Krawiec »

:arrow: AndrzejZ
Przesunięcie tekstu w edycji Rodziny niestety nie działa. Wtedy "krzyż" do przesuwania etykiety pojawia się u dołu. Wciąż nie jest na środku tekstu.
Revit Architecture 2011
AndrzejZ
Posty: 169
Rejestracja: 22 kwie 2009, 17:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Etykiety pomieszczeń - miejsce wstawienia

Post autor: AndrzejZ »

Działa,
Krzyż to nie jest środek etykiety, to tylko "przesuwadełko" (jeśli się nie mylę) :-). Środek etykiety (który musi być w obrysie pomieszczenia) wyznacza koniec zielonej linii która pojawia się w trakcie przesuwania etykiety (łączy środek pomieszczenia ze środkiem etykiety).
Z okazji Świąt Wielkanocnych przesunięta etykieta w załączniku.
Widzę inny problem, jak ją nadpiszesz przesunie się wszędzie, nie tylko w jednym kibelku.
Załączniki
ETYKIETA POM_BARDZOMAŁA.rfa
(208 KiB) Pobrany 258 razy
Krawiec
Posty: 9
Rejestracja: 13 kwie 2017, 10:16
Lokalizacja: Szczecin

Re: Etykiety pomieszczeń - miejsce wstawienia

Post autor: Krawiec »

:arrow: AndrzejZ
Dzięki za załącznik, niestety nie mogę wykorzystać pliku zapisanego w wyższej wersji Revita :( W pracowni dysponujemy Revitem 2011 :oops: Czy mógłbyś opisać bądź załączyć zrzut ekranu jak edytować plik Rodziny żeby przesunąć środek etykiety w pożądane miejsce?

By the way, rzeczywiście "przesuwadełko" tutaj nie ma nic do rzeczy i może znajdować się poza obrysem pomieszczenia. Tak jak piszesz, problem tkwi w "środku etykiety". Jak określić środek etykiety?
Revit Architecture 2011
AndrzejZ
Posty: 169
Rejestracja: 22 kwie 2009, 17:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Etykiety pomieszczeń - miejsce wstawienia

Post autor: AndrzejZ »

O je je jej, no wszystko ma napisane - ZIELONA LINIA. Sprawa jest bardzo prosta.
Na zrzutach ekranu które załączyłeś widać zieloną linię.
Co łączy ta linia napisałem.
Widać również że wartość powierzchni zamienia się w znak zapytania gdy jeden jej koniec znajdzie się poza obrysem pomieszczenia. Ten koniec zielonej linii wskazuje środek rodziny etykiety.
Trzeba zapamiętać położenie jej końca w relacji do tekstu etykiety powierzchni (dla ułatwienia włącz sobie ukryte elementy etykiety).
Środek rodziny jest w okolicy przecięcia linii poziomej i pionowej.
Trzeba otworzyć rodzinę etykiety i przesunąć "na oko" wszystkie jej elementy tak by tekst etykiety powierzchni znalazł się nad środkiem rodziny etykiety
Potem trzeba wczytać rodzinę do projektu, nadpisać i gotowe.
Krawiec
Posty: 9
Rejestracja: 13 kwie 2017, 10:16
Lokalizacja: Szczecin

Re: Etykiety pomieszczeń - miejsce wstawienia

Post autor: Krawiec »

:arrow: AndrzejZ
Andrzeju, dziękuję, bardzo doceniam twoje zaangażowanie :)

Niestety nawet gdy w edycji rodziny wszystko wrzucam do środka i wczytuję do projektu:
etykiety pom 5.jpg
To efekt wciąż jest ten sam, i zielona linia nie zmienia swojego położenia:
etykiety pom 6.jpg
Revit Architecture 2011
AndrzejZ
Posty: 169
Rejestracja: 22 kwie 2009, 17:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Etykiety pomieszczeń - miejsce wstawienia

Post autor: AndrzejZ »

Jeśli WSZYSTKO robisz zgodnie z opisem powinieneś mieć tak jak w załączniku. Jak nie masz, to ... nic nie poradzę.
Załączniki
Zrzut ekranu 2017-04-21 14.09.43.jpg
ODPOWIEDZ