Instrukcja wykonania modelu 3D na przykładzie bidetu HALL

Masz jakis ciekawy pomysl lub rozwiazanie problemu w Revit. Opisz to krok po kroku i opublikuj.

Moderatorzy: pies, Artur Owczarek, Slavco, slaw, Andrzejj

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ada_mowska
Posty: 938
Rejestracja: 12 sty 2006, 07:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Instrukcja wykonania modelu 3D na przykładzie bidetu HALL

Post autor: ada_mowska »

Ja powolutku kończę w wnętrzami, ale może komuś to sie przyda..


1. New Family, Plumbing Fixture, RZUT
2. import plik dwg-bidet ze strony producenta np. roca.pl
3. obracamy ustawiając jak na rys. 01.jpg
4. ustawiamy Visibility –zostawiając jedyne widok 3D - 02.jpg
5. sprawdzamy poprawność wstawiając bidet do projektu otwartego równolegle (warto, wychodzi wówczas mnóstwo błędów) – 03.jpg
6. w pliku bidetu włączamy rzut, wyłączmy model bidetu 3D
7. wstawiamy rzut bidetu-uproszczony rysunek cadowski ze strony producenta-import dwg z zaznaczonym Current View Only
8. jeśli rysunek uprzednio nie był wyskalowany, skalujemy go po wstawieniu
9. wyrównujemy ustawienie w stosunku do Ref Planes
10. wstawiamy próbnie do projektu - 04.jpg
11. widząc, że przebija gres - wracamy do pliku i wstawiamy Masking Region, co nie jest łatwe i szybkie - 05.jpg , chyba że wcześniej, w autocadzie, wykorzystaliśmy funkcję BOUNDARY wówczas jest o niebo łatwiej..
12. widać, ze już nie ma problemu z gresem - 06.jpg
13. przełączamy się na widok FRONT
14. importujemy symbol bidetu w dwg - w widoku z przodu; aby go w tym widoku wyskalować, wstępnie eksplodujemy go -Partial Explode; skalujemy już bez przeszkód
15. w widoku FRONT wstawiamy Ref Plane na wysokości 42 cm - 07.jpg i dosuwamy „na oko” nasz symbol bidetu; na oko, ponieważ sprzęty te zazwyczaj mają krzywizny; Ref Plane pozwala na bardzo dokładne zwymiarowanie położenia bidetu na ścianie, co dla wnętrzarzy nie jest bez znaczenia - 08.jpg
16. czasami w widoku tym wychodzi, że sprzęt jest ustawiony na złej wysokości-pora to skorygować – 09.jpg
17. powtarzamy procedurę maskowania płytek za bidetem
18. powtarzamy wyżej opisane kroki w widoku z boku - 10.jpg
19. zdecydowanie lepiej opracować podrysy w autocadzie, wyskalować je oraz wykorzystać BOUNDARY
20. oczywiście można dorysować np. baterię w widokach liniami symbolic 11.jpg, 12.jpg, 13.jpg

miłego mycia..nóg!
Załączniki
05.jpg
04.jpg
03.jpg
02.jpg
01.jpg
Ostatnio zmieniony 20 lis 2007, 15:20 przez ada_mowska, łącznie zmieniany 2 razy.
pozdrawiam
revitująca Ada
www.arttu.pl
Awatar użytkownika
ada_mowska
Posty: 938
Rejestracja: 12 sty 2006, 07:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: ada_mowska »

cd rysunków
Załączniki
10.jpg
09.jpg
08.jpg
07.jpg
06.jpg
pozdrawiam
revitująca Ada
www.arttu.pl
Awatar użytkownika
ada_mowska
Posty: 938
Rejestracja: 12 sty 2006, 07:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: ada_mowska »

cd dalszego ciągu :P
Załączniki
13.jpg
12.jpg
11.jpg
pozdrawiam
revitująca Ada
www.arttu.pl
Awatar użytkownika
ada_mowska
Posty: 938
Rejestracja: 12 sty 2006, 07:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: ada_mowska »

i bohater wieczoru :wink:
Załączniki
bidet_hall.rfa
(704 KiB) Pobrany 814 razy
pozdrawiam
revitująca Ada
www.arttu.pl
Katarzyna
Posty: 16
Rejestracja: 14 lut 2012, 09:47

Re: Instrukcja wykonania modelu 3D na przykładzie bidetu HAL

Post autor: Katarzyna »

tylko czy w tak zrobionym modelu 3D można ustawić materiał, z jakiego jest wykonany model? bo domyślnie ustawia się na taki szary i tak jest renderowany, a chciałabym, żeby był biały
Awatar użytkownika
pies
Posty: 1113
Rejestracja: 14 paź 2005, 08:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Instrukcja wykonania modelu 3D na przykładzie bidetu HAL

Post autor: pies »

Niestety z modelami siatkowymi importowanymi do Revita, jest kłopot z przypisaniem materiałów. Pół biedy, jeżeli autor modelu był tak miły, że poszczególne elementy umieścił na osobnych warstwach. Na przykładzie bidetu pokażę jak można sobie poradzić.

1. Otwieramy familię bidetu.
2. Zaznaczamy model siatkowy
3. Poleceniem Query badamy na jakich warstwach umieszczone są poszczególne elementy modelu
4. W Obiect Styles otwieramy zakładkę Imported Categories i do poszczególnych warstw przypisujemy materiały. Musimy je ponazywać tak, żeby potem w projekcie można było w miarę łatwo odnaleźć.
5. Wczytujemy familię do projektu i poszczególnym materiałom przypisujemy właściwości Appearance jakie chcemy

To z grubsza wszystko :)
Załączniki
bidet.jpg
bidet.rvt
projekt z wstawionym bidetem
(2.96 MiB) Pobrany 450 razy
bidet_hall.rfa
familia z przypisanymi materiałami
(764 KiB) Pobrany 493 razy
Pozdrawiam
Był Kudłaty
Katarzyna
Posty: 16
Rejestracja: 14 lut 2012, 09:47

Re: Instrukcja wykonania modelu 3D na przykładzie bidetu HAL

Post autor: Katarzyna »

dzięki wielkie, idę sprawdzać familie, których potrzebuję, czy to się da tak ustawić
bo już rozważałam rzeźbienie armatury od podstaw...
Katarzyna
Posty: 16
Rejestracja: 14 lut 2012, 09:47

Re: Instrukcja wykonania modelu 3D na przykładzie bidetu HAL

Post autor: Katarzyna »

Działa, wielkie dzięki, no nawet nie wiesz, jak mi to życie uprościło :D a projekt na pewno
Katarzyna
Posty: 16
Rejestracja: 14 lut 2012, 09:47

Re: Instrukcja wykonania modelu 3D na przykładzie bidetu HAL

Post autor: Katarzyna »

Dobra, to działa, ale mam jeszcze jedno pytanie. Zaimportowany plik Cada 3D wyświetla się w perspektywach"siatkowo", a nie "bryłowo". Problem znika po zrederowaniu, ale nie zawsze mam czas (i nie zawsze jest sens, np. przy wersjach roboczych) na renderowanie, a chciałabym to jednak pokazać w trójwymiarze. Jest na to jakiś sposób? Oczywiście oprócz modelowania od podstaw w Revicie danego WC, wanny czy innego obiektu.
Awatar użytkownika
PijPiwo
Posty: 212
Rejestracja: 17 maja 2011, 22:31
Lokalizacja: Gdansk/Chicago

Re: Instrukcja wykonania modelu 3D na przykładzie bidetu HAL

Post autor: PijPiwo »

A dlaczego nie poszukac rodzin revita na necie (albo na ich bazie zrobic wlasna, jesli jest taka potrzeba) zamiast zasmiecac revit academ? Biblioteki revita rosna z dnia na dzien – na pewno cos znajdziesz. Poza tym, revit nie lubi plikow cada, a juz na pewno nie powinno sie robic explode. Z tego co wiem, acad i revit uzywaja roznych jezykow matematycznych, ktore nie dzialaja ze soba zbyt dobrze.
Pozdrawiam!
Katarzyna
Posty: 16
Rejestracja: 14 lut 2012, 09:47

Re: Instrukcja wykonania modelu 3D na przykładzie bidetu HAL

Post autor: Katarzyna »

Bo mam wersję Revit2008 i owszem, jest dużo fajnych rodzin dla Revita, ale dla najnowszej wersji, których ja nie mogę otworzyć... A zależy mi na wstawieniu konkretnego modelu armatury, wybrany przez Inwestora. Na RevitCity jest fajna opcja wyszukiwania po wersji, w której zostało zapisane, ale nie znalazłam tam tego, czego szukałam
NastkaPo4
Posty: 3
Rejestracja: 08 wrz 2014, 09:46

Re: Instrukcja wykonania modelu 3D na przykładzie bidetu HAL

Post autor: NastkaPo4 »

Też miałem podobny problem, ale dzięki waszym radom udało się. Dziękuję.
ODPOWIEDZ