Biblioteka materiałów? a może Polski katalog componentów?

Na tym forum dyskusyjnym rozmawiamy o wszystkim co jest związane z programem Autodesk Revit Building.

Moderatorzy: pies, marcinm, Artur Owczarek, Slavco, slaw, Andrzejj

Lukaszsw
Posty: 78
Rejestracja: 16 gru 2006, 08:06

Biblioteka materiałów? a może Polski katalog componentów?

Post autor: Lukaszsw »

Hej,
Wydaje mi sie, że w Revicie była gdzieś opcja eksportu biblioteki materiałów, ale czy ludzie się wymieniają materiałami tak jak komponentami? Jeśli ktoś zna takie strony to chętnie bym zobaczył

Tak sobie pomyślałem, że byłoby fajnie gdyby powstał jakiś polski katalog. Może materiałów, a może nawet całych komponentów. Rozumiem, że wszyscy tu albo pracujemy albo studiujemy, ale większość znajduje pół godziny, żeby odpisać na pytania albo podzielić się swoimi odkryciami. Może moderatorzy mogliby porozmawiać z Procadem, żeby spróbowal opracować taką stronę? Wiem, że jest revitcity, ale ich strona jest i zawsze była jakaś kalek (np. nie mogę skasować własnych powtórzonych plików, zmienić czy dodać opisu do obiektu)

Jeśli wszystkie materiały da się zmieścić w jednym pliku, to może możnaby zacząć wątek z jednym plikiem, do którego każda nastepna osoba dodaje swoje materiały i screen jak one wyglądają. Oczywiście chodzi o niestandardowe materiały, np. dywan, półprzezroczysta tkanina, marmur, beton transparentny, cos stworzylismy w trakcie naszej pracy

Jak myslicie?

pozdrawiam
Awatar użytkownika
ada_mowska
Posty: 938
Rejestracja: 12 sty 2006, 07:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: ada_mowska »

Wydaje mi sie, ze na początek dobrze byłoby rozgryźć nową bibliotekę, bo mi jakoś nie udało się dodać do niej czegokolwiek..
A szkoda :cry: :cry: :cry: :evil: :evil: :evil:

Może Ty pracujesz na "starym" revicie?
pozdrawiam
revitująca Ada
www.arttu.pl
Awatar użytkownika
pies
Posty: 1113
Rejestracja: 14 paź 2005, 08:14
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: pies »

jakoś nie udało się dodać do niej czegokolwiek..
i mi też nie, :evil:
Podejrzewam, że nowy materiał można opracować w VIZie, albo MAXie i wczytać go do Revita.

Dla tych, którzy chcieliby zorientować się czym Mental Ray jest, polecam świetny tutorial Adama Guzowskiego http://www.forum3d.pl/f3dwork.php?md=sa&id=22&pg=32
Pozdrawiam
Był Kudłaty
Lukaszsw
Posty: 78
Rejestracja: 16 gru 2006, 08:06

Post autor: Lukaszsw »

Nie, pracuje na nowym.

Czego dokładnie nie potraficie zrobić? Jak dla mnie wszystko jest bajecznie uproszczone i intuicyjne. Tak jakby rozbudować tekstury w sketchupie

Ustawienie odpowiednich tekstury, a potem dodanie do niej odpowiedniej bump mapy może być problematyczne. Np. zrobienie takiego materiału do siatki (jak załączyłem) może zająć kilka minut, a na pewno byłoby szybciej go ściągnąć z jakiegoś miejsca.

Podlogi które są w nowej bibliotecy niby są ładne, ale trochę za bardzo się błyszczą. Drewno nie wygląda realistycznie na meblach (oprócz paneli podłogowych nie widać na nim sęków) Skóra też jakoś średnio wychodzi na renderach itd.

Największym problemem jest to zorganizować, dlatego zastanawiam się czy może procad mógłby stworzyć taki portal. To jednak jest trochę
Załączniki
fence ready.jpg
Awatar użytkownika
ada_mowska
Posty: 938
Rejestracja: 12 sty 2006, 07:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: ada_mowska »

Dziwnie odnoszę wrażenie, że ty jednak pracujesz w starym revicie.
Nowy to Revit 2009..
pozdrawiam
revitująca Ada
www.arttu.pl
mkprojekt
Posty: 236
Rejestracja: 18 paź 2005, 08:16

Post autor: mkprojekt »

właśnie przed chwilą dodałem nowy materiał do biblioteki.
settings>materials>duplicate.
nadajecie nową nazwę i ustawiacie tekstury dla wyglądu i wytłaczania.
u mnie działa?!
pozdrawiam
na stronie subskrypcji pojawił się wątek o imporcie ustawień materiału z accurendera da mental ray.
kliknijcie antenę satelitarną w prawym dolnym rogu okna revita i powinno was przekierować.
Ostatnio zmieniony 25 maja 2008, 15:04 przez mkprojekt, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ada_mowska
Posty: 938
Rejestracja: 12 sty 2006, 07:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: ada_mowska »

Chodziło o teksturę czy jak to nazywacie..
zrób teksturkę z tego drewna, które załączam..
i napisz instrukcję jak to się robi!
Załączniki
qwerttyy.jpg
pozdrawiam
revitująca Ada
www.arttu.pl
Lukaszsw
Posty: 78
Rejestracja: 16 gru 2006, 08:06

Post autor: Lukaszsw »

ada_mowska pisze:Dziwnie odnoszę wrażenie, że ty jednak pracujesz w starym revicie.
Nowy to Revit 2009..
...
popatrz na cienie, nie da się uzyskać takiego efektu w accurenderze
nie rozumiem czemu nie można mi uwierzyć na słowo, no i to nie jest nawet temat rozmowy

-kopiujesz materiał
-w zakładce 'render appearance' w polu 'color' ustawiasz image i ustawiasz mu wybraną teksturę
-w 'bump' ustawiasz custom i dodajesz tu teoretycznie dodajesz bialoczarny obraz, który reprezentuje wypukłości. Ja wkleiłem tą samą teksturę, bo to też daje jakiś efekt
-oba obrazki w teksurze powinny mieć ten sam rozmiar, żeby rysunek pokrywał się z wypukłościami
-ustawiasz 'finish' na rodzaj wykończenia błyszczący/matowy itp
i to tyle na drewno

czy mi się wydaje, czy to jest prostsze od poprzedniej procedury i zarazem bardziej przejrzyste niż biblioteka w accurenderze??

w załączniku, meble sa obite tym załączonym materiałem, na połce widać trochę jak wygląda taki bump jak opisałem
Załączniki
nowy materiał.jpg
Ostatnio zmieniony 25 maja 2008, 16:41 przez Lukaszsw, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
ada_mowska
Posty: 938
Rejestracja: 12 sty 2006, 07:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: ada_mowska »

dziękuję, zadziałało :lol:

nie wpadłam na to, aby w colorze dodawać teksturę :?
Czy da się to jakoś zapisać , aby było dostępne do innych projektów?

Pies-chyba dla nas pora na emeryturę :wink:
pozdrawiam
revitująca Ada
www.arttu.pl
Awatar użytkownika
ada_mowska
Posty: 938
Rejestracja: 12 sty 2006, 07:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: ada_mowska »

Ale jednak

jak zrobić aby ten materiał (ta tekstura) pojawił sie wśród innych wbudowanych próbek?
Bo np, w załączonym roboczym renderingu ten sam materiał pojawia się to samo drewno jako rama i skrzydło okna, materiał drzwi wejściowych, konstrukcja dachu oraz -po lekkiej modyfikacji- jako szalówka.
Docelowo pojawi się na wrotach garażowych, konstrukcji tarasu i daszku nad nim..

materiały te mają zdefiniowany materiał jako np Żaluzja-drewno, Okno-rama itd..

I najłatwiej byłoby dorzucić ten materiał do biblioteki- dawniej User.

Czy można?
Załączniki
probka.jpg
Ostatnio zmieniony 25 maja 2008, 17:08 przez ada_mowska, łącznie zmieniany 1 raz.
pozdrawiam
revitująca Ada
www.arttu.pl
Lukaszsw
Posty: 78
Rejestracja: 16 gru 2006, 08:06

Post autor: Lukaszsw »

Help mówi, że materiały przekazuje się przez transfer project standard.
Stąd moja propozycja że bibliotękę materiałów robi się w pustym projekcie. Co prawda w plikach do renderu są jakieś biblioteki o rozszerzeniu .mi ale nie nie da sie tych plików samemu stworzyć

Wydaje mi się, że naprawią to póżniej, bo w settings jest taka opcja jak "render appearance library". Można to otworzyć, wybrać materiał i.... kliknąć OK. jedyn zadaniem tego okna jest oglądanie obrazków materiałów ?! to samo okno się pojawia jak kliknę 'replace' w właściwościach materiału, ale tam rzeczywiście zmieniam materiał.

Nie ma takiej biblioteki jak user, ale to co teraz robisz jest w tym samym projekcie więc po prostu można użyć tego samego materiału który jest już użyty

Może rzeczywiście trzeba poczekać, aż będzie się dało jakoś zewnętrznie zapisywać materiały, ale co do komponentów to widziałem tutaj na forum kilka osób które się podzieliło swoimi plikami, ale pewnie trudno znaleźć konkretne rzeczy, bo to przecież jest forum
Ostatnio zmieniony 25 maja 2008, 17:19 przez Lukaszsw, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ada_mowska
Posty: 938
Rejestracja: 12 sty 2006, 07:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: ada_mowska »

Help mówi, że materiały przekazuje się przez transfer project standard.
Ale to dotyczy materiałów nie tekstur..
...chyba, słaba w tym jestem..
pozdrawiam
revitująca Ada
www.arttu.pl
Lukaszsw
Posty: 78
Rejestracja: 16 gru 2006, 08:06

Post autor: Lukaszsw »

Tak, bo tekstura, to tylko plik graficzny, który się powtarza w pionie i poziomie. To co chcesz przenieść jest w revicie nazywane "Render appearance" ale także jedyna droga, o której wiem to "trasfer project standard"
Awatar użytkownika
ada_mowska
Posty: 938
Rejestracja: 12 sty 2006, 07:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: ada_mowska »

No to mimo wszystko powiem "bleee"
Już wolałam nieco trudniejszą drogą do uzyskania swojej tekstury i możliwość zachowania jej w user w accu.
Trzeba było wówczas jedynie pamiętać, aby skopiować tę bibliotekę do nowszej wersji revita..
i miałam taką od 3, 5 roku..
ehhh..

mimo wszystko - dzięki :)
pozdrawiam
revitująca Ada
www.arttu.pl
Awatar użytkownika
pies
Posty: 1113
Rejestracja: 14 paź 2005, 08:14
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: pies »

czy mi się wydaje, czy to jest prostsze od poprzedniej procedury i zarazem bardziej przejrzyste niż biblioteka w accurenderze??
rzeczywiście proste :)
dzięki
Pozdrawiam
Był Kudłaty
ODPOWIEDZ