Instalacja kanalizacyjna

Na tym forum dyskusyjnym rozmawiamy o wszystkim co jest związane z programem Revit MEP.

Moderatorzy: Artur Owczarek, Slavco, Andrzejj

Awatar użytkownika
pies
Posty: 1113
Rejestracja: 14 paź 2005, 08:14
Lokalizacja: Warszawa

Instalacja kanalizacyjna

Post autor: pies »

Czy ktoś z Was robił w MEPie instalację kanalizacyjną?
Czy macie np. trójnik który miałby odejście mniejszej średnicy niż główna rura?
Może wiecie skąd go wziąć, albo jak zrobić.
Pozdrawiam
Był Kudłaty
Awatar użytkownika
zubrzyk
Posty: 146
Rejestracja: 05 lis 2008, 16:30
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontaktowanie:

Re: Instalacja kanalizacyjna

Post autor: zubrzyk »

Czy o takie coś chodzi?

https://www.mepcontent.eu/Product/Detai ... M_xb2iG-PY

Pozdrawiam
Maciek
Awatar użytkownika
pies
Posty: 1113
Rejestracja: 14 paź 2005, 08:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Instalacja kanalizacyjna

Post autor: pies »

Dzięki Zybrzyku,
ciekawy link :-)

Kolega tdkmk podrzucił mi trójnik, o jaki mi chodziło. Korzystając z jego (kolegi oczywiście, a nie trójnika) uprzejmości udało mi się wykrzesać z MEPa model instalacji kanalizacyjnej i uniknąć paru kolizji :-)
Załączniki
kanalizacja.jpg
Pozdrawiam
Był Kudłaty
Kajtek
Posty: 5
Rejestracja: 12 kwie 2016, 07:13
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Instalacja kanalizacyjna

Post autor: Kajtek »

Dzień dobry
Jestem projektantem z wieloletnim doświadczeniem projektowym i wykonawczym. Czynię pierwsze podejścia do projektowania w Revicie. Przeglądam efekty prac innych projektantów i generalnie widzę całą masę pięknie wyglądających trójwymiarowych, kolorowych rysunków instalacji - jak ten powyższy. Zastanawia mnie jednak co przekazywane jest realnie na budowę - co przysłowiowy Pan Kazio dostaje do ręki aby wykonać przykładowo rozbudowaną instalację kanalizacji sanitarnej w hali garażowej dużego budynku mieszkalnego. Zdaję sobie sprawę, że takie rysunki 3D są pomocne ale gdzie są informacje o rzędnych włączeń, załamań trasy, średnice, długości odcinków. Zwykle dla takiej instalacje wykonuje się rysunek rozwinięcia kanalizacji na którym wszystkie te dane mamy pokazane. Przeglądając Internet w poszukiwaniu efektów prac w Revicie MEP nie natknąłem się na rysunki dla wykonawcy, zwykle są to wizualizacje 3D. Czy któryś z kolegów mógłby pochwalić się efektami swoich prac lub zapodał jakiś ciekawy link?
Pozdrawiam
Kajtek
Awatar użytkownika
pies
Posty: 1113
Rejestracja: 14 paź 2005, 08:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Instalacja kanalizacyjna

Post autor: pies »

Nie wiem, czy efekty są ciekawe, ale w przypadku mojej pracowni to co idzie na budowę wygląda tak jak na przykładzie poniżej.
Jest to przedszkole w budynku usługowo-mieszkaniowym.
Wybrałem rysunki wentylacji oraz koordynacyjne.
Załączniki
LuC1w.jpg
LuC1c2.jpg
LuC1c1.jpg
Pozdrawiam
Był Kudłaty
Awatar użytkownika
pies
Posty: 1113
Rejestracja: 14 paź 2005, 08:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Instalacja kanalizacyjna

Post autor: pies »

... może jeszcze jeden przykład :wink:
Przebudowa instalacji wentylacyjnej kuchni i jadalni w szkole.
Dokumentacja jest w fazie opracowania, więc ma jeszcze sporo braków.
Rzecz w tym, że dostaliśmy koncepcję wentylatorowni, która zajmowała 70 m2 piwnic. Po starannym wymodelowaniu okazało się, że można to spokojnie zmieścić na 30m2
... i mieć dostęp obsługowy do obu central, czego mi osobiście brakowało :lol:
Załączniki
Mrg2.jpg
Mrg1.jpg
Pozdrawiam
Był Kudłaty
Awatar użytkownika
pies
Posty: 1113
Rejestracja: 14 paź 2005, 08:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Instalacja kanalizacyjna

Post autor: pies »

Prowadzę dialog sam ze sobą ... monodram :wink:
Przeglądając Internet w poszukiwaniu efektów prac w Revicie MEP nie natknąłem się na rysunki dla wykonawcy, zwykle są to wizualizacje 3D.
Mam ten sam problem, a przejrzałem tego sporo.
To co prezentuję, to wynik żmudnego dłubania, tworzenia własnych familii, "rozkminiania jak to działa"
Przypominają mi się pionierskie czasy z Revit Architecture.
To już ponad 10 lat :-)
... łza się w oku kręci
Pozdrawiam
Był Kudłaty
Kajtek
Posty: 5
Rejestracja: 12 kwie 2016, 07:13
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Instalacja kanalizacyjna

Post autor: Kajtek »

Dziękuję za rysunki.
Czy dla potrzeb modelowania kanalizacji korzystasz z jakiś extra rodzin czy to co dostajemy w Revicie w standardzie? Czy byłaby szansa otrzymania od Ciebie jakiegoś dobrze zrobionego projektu instalacyjnego lub fragmentu do analizy i nauki? Chodzi mi o projekt w przygotowany w realiach polskich, dla polskich Inwestorów i Wykonawców. Będę wdzięczny za pomoc.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
pies
Posty: 1113
Rejestracja: 14 paź 2005, 08:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Instalacja kanalizacyjna

Post autor: pies »

Korzystam z tego co dostaję w komplecie i sam zrobię.
Trójnik do kanalizacji, jak wcześniej pisałem, podarował mi kiedyś kolega tdkmk.
Swoich modeli nie udostępniam, ale jak ktoś chce się ode mnie uczyć to zapraszam na korepetycje :wink:
Pozdrawiam
Był Kudłaty
Kajtek
Posty: 5
Rejestracja: 12 kwie 2016, 07:13
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Instalacja kanalizacyjna

Post autor: Kajtek »

Chętnie bym się wybrał na korepetycje jednak odległość do Ciebie zbyt duża :D
Wracając jeszcze do rysunków którymi się pochwaliłeś. Przykładowo na ostatnim rysunku na dole mamy czerwoną kanalizację. Nie jest ona opisana wysokościowo - nie ma rzędnych, nie ma opisu średnic, spadków. Jak z takiego rysunku ma zostać wykonana ta instalacja? Nie obraź się, nie czepiam się :D Czy "na budowę" opracowujesz jakieś rozwinięcia instalacji, przekroje itp? Czy bardziej szczegółowo opisujesz rzuty?
Bardzo chętnie przygarnę jeszcze jakieś inne PDFy instalacyjne jeśli masz siłę je przygotować.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
pies
Posty: 1113
Rejestracja: 14 paź 2005, 08:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Instalacja kanalizacyjna

Post autor: pies »

No co Ty! Daleko z Gdańska do Warszawy? Ludzie byli już na księżycu!
... podobno :lol:

A tak poważnie, rysunek o którym wspomniałeś, to koordynacja, tam są jedynie instalacje z kotami wysokościowymi w miejscach kolizyjnych.
Instalatorzy dostali taki rysunek jak poniżej (to fragment wydanego na budowę arkusza)
... i dali radę zmontować :wink:

Na różowo pokazana jest otulina kanalizacji deszczowej.
Kanalizacja ściekowa na brązowo.
Rozwinięcia i przekroje robimy tam, gdzie jest to niezbędne.
Załączniki
kanalizacja.jpg
Pozdrawiam
Był Kudłaty
Awatar użytkownika
pies
Posty: 1113
Rejestracja: 14 paź 2005, 08:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Instalacja kanalizacyjna

Post autor: pies »

Ostatnio wyhodowałem w Revicie nowy gatunek koty wysokościowej. Sczytuje jednocześnie 2 wartości: wierzch i spód rury.
Załączniki
kanalizacja_garaż.jpg
Pozdrawiam
Był Kudłaty
Kajtek
Posty: 5
Rejestracja: 12 kwie 2016, 07:13
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Instalacja kanalizacyjna

Post autor: Kajtek »

Witam
Mam kolejne kilka pytań do speców od kanalizy :D
1. Wstawiam kształtkę - trójnik na narysowanym wcześniej rurociągu. Po wstawieniu mogę obrócić go wokół osi rurociągu jedynie o 90 stopni. Jak obrócić go o dowolny kąt lub przynajmniej 45 stopni?
2. Utworzyłem sobie do testów nowy projekt z szablonem mechanicznym. Narysowałem kilka rurociągów jednak za diabła nie mogę ustawić system typu kanalizacyjnego. Są wszystkie systemy wodne, pożarowe, wentylacyjne ale nie ma kanalizy?
3. Czy można ustawić tak preferencje przebiegu aby NIE były używane kolana 90 stopni? W preferencji przebiegu/segmenty i rozmiary/kąty są faktycznie do wyboru różne jednak 90 stopni jest wyszarzone i nie możliwe do odznaczenia.
Pozdrawiam
Kajtek
Posty: 5
Rejestracja: 12 kwie 2016, 07:13
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Instalacja kanalizacyjna

Post autor: Kajtek »

Witam
Firma Wavin w maju wydała ciekawą dopracowaną paczkę rodzin kanalizacyjnych. Polecam http://pl.wavin.com/web/bimrevit.htm
Pozdrawiam
kszyho
Posty: 1
Rejestracja: 13 cze 2016, 14:42

Re: Instalacja kanalizacyjna

Post autor: kszyho »

Witam

Zastanawiam się jakie obliczenia hydrauliczne jesteście w stanie zrobić w gołym Revicie? Czy możecie polecić jakieś nakładki (w rozsądnych cenach) do obliczeń c.o. i c.w.u w Revicie. Czy rozwinięcia instalacji zaprojektowanych w Revicie robicie w Autocadzie? Czy takich rysunków na budowę nie przekazujecie?

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ