BIM

Na tym forum dyskusyjnym rozmawiamy o wszystkim co jest związane z programem Autodesk Civil 3D.

Moderator: Radosław Wiśniewski

ODPOWIEDZ
sid
Posty: 5
Rejestracja: 20 paź 2015, 09:04

BIM

Post autor: sid »

Szukałem w internecie materiałów o zastosowaniu Civila w technologii BIM i, mimo że materiałów jest dużo, nie znalazłem niczego specjalnie konkretnego. Czy ktoś może zna jakiś dobry sposób do poznania szczegółów współpracy z innymi programami, pracy w chmurze, gdzie jest to jeszcze zwykłe modelowanie 3D a kiedy zaczyna się już BIM itd?
Awatar użytkownika
pies
Posty: 1113
Rejestracja: 14 paź 2005, 08:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: BIM

Post autor: pies »

Temat rzeka :wink:

BIM jak sama nazwa wskazuje to modelowanie informacji. Gdzie jest początek BIM?
Ano właśnie gdzieś między rysowaniem 2D a modelem 3D. W technologii 2D projektant model przestrzenny musiał mieć w głowie, przekładał to na płaskie rysunki zgodnie z konwencją wymyśloną w Renesansie. Ktoś to oglądał i musiał przeprowadzić w wyobraźni proces odwrotny, złożyć model 3D w swojej głowie.
Jak to jest z wyobraźnią?
Wiadomo! Rzadko kto ją ma :-)

W stajni Autodesku stoi program Navisvorks, który służy właśnie do integracji modeli pochodzących z różnych aplikacji. Po prostu linkuje się modele i można np. kontrolować kolizje. To jest BIM na najniższym poziomie.
Najwyższego raczej nie ma.

a dalej...
pogadaj z wujkiem Google. Zapytaj "BIM 4d 5d..."
Pozdrawiam
Był Kudłaty
doradora
Posty: 105
Rejestracja: 15 lut 2012, 14:09

Re: BIM

Post autor: doradora »

powyższa odpowiedź tak bardzo nic nie wnosi, że aż mi witki opadły :shock:

Sid, nie bardzo wiem po co Ci BIM do projektowania drogowego?
ja współpracuję z architektami i podsyłam im do modelu BIM swoje warstwice, oni je mogą podczytać i zobaczyć ja to wygląda, ale to jest w celach poglądowych, bo moje kilka cm pochyleń w zasadzie nie ma znaczenia dla nich.

Drogę zaprojektować łącznie z sieciami w BIM nie bardzo jest sens, bo wg mnie służy on głównie do lokalizowania kolizji, a tych w drodze za dużo nie ma, a jak są to zazwyczaj z elementami odkrywanymi dopiero w czasie realizacji.
Awatar użytkownika
pies
Posty: 1113
Rejestracja: 14 paź 2005, 08:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: BIM

Post autor: pies »

Oj doradora !
:(
Drogę zaprojektować łącznie z sieciami w BIM nie bardzo jest sens, bo wg mnie służy on głównie do lokalizowania kolizji, a tych w drodze za dużo nie ma, a jak są to zazwyczaj z elementami odkrywanymi dopiero w czasie realizacji.
Pozdrawiam
Był Kudłaty
ODPOWIEDZ