Model analityczny więźby

Na tym forum dyskusyjnym rozmawiamy o wszystkim co jest związane z programem Revit Structure.

Moderatorzy: Artur Owczarek, Slavco, Andrzejj, Arkadiusz Mackiewicz

ODPOWIEDZ
kayser
Posty: 186
Rejestracja: 19 wrz 2014, 08:04

Model analityczny więźby

Post autor: kayser »

Chciałbym zamodelowaną w Revicie więźbę przerzucić do Robota i wykonać obliczenia.

W znanych mi rodzinach do więźby (autorstwa psa z 2007 oraz z bloga Andrzeja Samsonowicza) nie ma modelu analitycznego.
Jest sposób żeby te rodziny uzupełnić o modele prętowe?

Na forum znalazłem znalazłem wypowiedź Andrzeja, która wtedy dotyczyła rozszerzeń, ale boję się że pasuje też modelu analitycznego.
Andrzejj pisze:Pamiętaj, że obiekty nie mogą być modelowane. Extension obsługuje tylko i wyłącznie ściśle określone geometrycznie obiekty, czyli standardy z biblioteki revit. Jedyna rzecz jaką udało mi się nagiąć. to odczytanie przez EXT. stopy fundamentowej trapezowej. NIc innego nie przejdzie. Tylko belki prostokątne, ławy i stopy z rodziny Strucyural Foundation, i ściany, jeżeli zaznaczone mają we właściwościach Bering.
Awatar użytkownika
pies
Posty: 1113
Rejestracja: 14 paź 2005, 08:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Model analityczny więźby

Post autor: pies »

No cóż, familie które robiłem w 2007 odpowiadały na ówczesnym potrzebom, czyli wymodelowania więźby i zrobienia wykazu drewna :-)
Pozdrawiam
Był Kudłaty
kayser
Posty: 186
Rejestracja: 19 wrz 2014, 08:04

Re: Model analityczny więźby

Post autor: kayser »

A tak drążąc temat:
dobrze rozumiem, że model analityczny nie jest związany z rodziną i nie ma w niej swojej reprezentacji, tylko po prostu dla belki jest to pręt między jej początkiem i końcem niezależnie od profilu?
Awatar użytkownika
Andrzejj
Posty: 143
Rejestracja: 25 maja 2006, 08:03
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Model analityczny więźby

Post autor: Andrzejj »

Witam,
NIe do końca jest tak jak piszesz.
Jeśli chcesz zrobić model obliczeniowy więźby drewnianej, to nie ma problemu. Musisz jedynie używać rodzin z kategorii ramy konstrukcyjne lub stężenia.
Model analityczny jest ściśle związany z rodzajem rodziny revitowej.
Chodzi o to, że w analityce belka to pręt. Ten pręt widać w revicie. Jeśli wybierasz przekrój normowy, czy standardowy, to pręt analityczny zachowuje w sobie charakterystykę danego przekroju ( np. HEB 200, czy przekrój drewniany prostokątny krokwi). Dla ściany jest to panel pionowy, który zachowuje charakterystykę części konstrukcyjnej.
To na prawdę proste (" PS. dla konstruktorów " :)) - wystarczy troszeczkę poczytać i powysyłać model do Robota

Pozdrawiam
Andrzejj
ODPOWIEDZ