Wzmocnienia w profilach stalowych

Na tym forum dyskusyjnym rozmawiamy o wszystkim co jest związane z programem Autodesk Robot Structural Analysis.

Moderatorzy: Artur Owczarek, Slavco, Arkadiusz Mackiewicz

ODPOWIEDZ
tureckibasza
Posty: 4
Rejestracja: 01 lut 2017, 13:53

Wzmocnienia w profilach stalowych

Post autor: tureckibasza »

Witam wszystkich forumowiczów,

Dostałem do przeliczenia ramę jak na screen’ie poniżej:

Obrazek

Jest to rama o słupach i ryglach z profilu IPE270 ze wzmocnieniem w obszarze węzła rygiel-słup. Zastosowałem więc w modelu w Robocie „Geometra > Cechy dodatkowe > wzmocnienia” i zamodelowałem tak wyglądające wzmocnienia jak w przekroju z CAD’a.

Obrazek

Niestety przy „Wymiarowaniu stali” i weryfikacji prętów pojawia się komunikat:

Obrazek

A rygle nie wychodzą mi właśnie ze względu na warunek zginania na moment, który jest największy w węźle rygiel-słup. Rozumiem, że program bierze do obliczeń charakterystykę przekroju środkowego rygla – a więc IPE270 bez wzmocnienia.
Czy mogę gdzieś zmienić ustawienia obliczeń aby program liczył rzeczywisty przekrój w każdym miejscu belki i słupa?
kayser
Posty: 186
Rejestracja: 19 wrz 2014, 08:04

Re: Wzmocnienia w profilach stalowych

Post autor: kayser »

Może spróbuj podzielić pręty, tak żeby na odcinku gdzie są wzmocnienia były osobne pręty. Jak to nie wystarczy, to może odcinki wzmocnione na jeszcze krótsze pręty.

To tylko pomysł. Nie testowałem.
tureckibasza
Posty: 4
Rejestracja: 01 lut 2017, 13:53

Re: Wzmocnienia w profilach stalowych

Post autor: tureckibasza »

Hej dzięki za odpowiedź ;) z całą pewnością mogłoby to pomóc. To byłaby taka mała dyskretyzacja układu. Jak wrócę do tego projektu to przetestuję ten sposób i zrobię porównanie. Dam znać jak poszło.
Dzięki za pomysł tak sobie myślałem żeby zrobić to z dwóch prętów ale nie pomyślałem żeby faktycznei zrobić to z więcej i tak uzyskać jakby wzmocnienie "schodkowe".
Czy przy ustawianiu offsetów należy pamiętać o czymś przy obliczeniach i obciążaniu?
ODPOWIEDZ