Obliczenia mas ziemnych parkingu

Na tym forum dyskusyjnym rozmawiamy o wszystkim co jest związane z programem Autodesk Civil 3D.

Moderator: Radosław Wiśniewski

ODPOWIEDZ
sopel02@wp.pl
Posty: 1
Rejestracja: 03 lut 2017, 15:35

Obliczenia mas ziemnych parkingu

Post autor: sopel02@wp.pl »

Witam wszystkich.

od jakiegoś czasu zajmuję się obliczaniem mas ziemnych w civil 3d hal itp obiektów. Dostałem nowe zadanie z którym mam problem. Szukałem wszędzie i nie mogę znaleźć prostego rozwiązania a mianowicie obliczenie mas ziemnych parkingów. Poniżej opisze jak ja to robię i z czym nie mogę sobie poradzić.

Mój sposób który wg mnie jest bardzo szybki oraz dokładny.
Obrobione pkt-y z tachimetru importuje do civila. Po dołączeniu rysunku i przeskalowaniu widzę gdzie jest jaka wysokość.
Tworze 2 powierzchnię pkt-ów tachimetru oraz powierzchni projektowanej. Dodaję obwiednie do powierzchni. Obniżam powierzchnie i mam wynik humusu i gr. konstrukcji. itd. ( wiem ile jest m3 humusu ( czy jest wywóz czy nasyp ) ile m2 powierzchni.

A jak obliczyć masy ziemne parkingu?
Gdzie muszę wziąć pod uwagę gr konstrukcji. Różne rzędne wysokości miejsc parkingowych.

Jak najprościej to obliczyć?

np. parking - 100 miejsc parkingowych po 20 w jednym rzędzie rozdzielony drogą.

Gr. konstrukcji parkingu jest inna niż ma droga. Różne grubości humusu.

Czy idzie zrobić to na zasadzie porównania powierzchni?
Tworzę powierzchnię 5 osobnych miejsc parkingowych jako jedną powierzchnię którą mogę następnie porównywać z aktualnymi rzędnymi terenu.
Jeden parking mogę obniżyć o daną gr. konstrukcji oraz humusu.
Bo nie chciał bym tworzyć tyle powierzchni ile jest miejsc parkingowych oraz dróg.


Proszę was o pomoc

Mam nadzieję że w miarę jasno opisałem swój problem.
doradora
Posty: 105
Rejestracja: 15 lut 2012, 14:09

Re: Obliczenia mas ziemnych parkingu

Post autor: doradora »

Rozumiem, że masz plan z określonymi rzędnymi na krawędziach drogi i krawędziach miejsc postojowych?
Zazwyczaj takie tereny robię za pomocą korytarza, ponieważ i tak generuję sobie niwelety dróg (profile podłużne) i obliczam roboty ziemne z przekrojów poprzecznych.

Nie wiem czy potrafisz robić korytarze oraz czy dostałeś od drogowca profile dróg, jeśli nie, to pozostaje robić "placki" powierzchni:
- Na każde podane w przykładzie 20 miejsc postojowych osobna powierzchnia (jak przylegają do siebie to 40 miejsc) oraz na każdą drogę też jedna powierzchnia. Powierzchnie muszą być połamane tak jak "mówią" rzędne.
- Wszystkie te powierzchnie obniżasz o odpowiednią grubość konstrukcji.
- Powierzchnię terenu z tachimetru obniżasz o humus.
- Porównujesz.

Ewentualnie wszystkie utworzone powierzchnie parkingów i dróg możesz połączyć w jedną nową, ale różnice głębokości parkingów i dróg mogą powodować niedokładności.

Wydaje mi się, że powyższa metoda nie będzie zbyt dokładna, ale bez niwelety parkingu nie za bardzo jest inne wyjście.
Nie wiem czy napisałam zrozumiale?
ODPOWIEDZ