Projektowanie ramy z blachownicy (z przekroju parametrycznego o zbieżnym środniku)

Na tym forum dyskusyjnym rozmawiamy o wszystkim co jest związane z programem Autodesk Robot Structural Analysis.

Moderatorzy: Artur Owczarek, Slavco, Arkadiusz Mackiewicz

ODPOWIEDZ
tureckibasza
Posty: 4
Rejestracja: 01 lut 2017, 13:53

Projektowanie ramy z blachownicy (z przekroju parametrycznego o zbieżnym środniku)

Post autor: tureckibasza »

Witam,

Stoję przed zadaniem zaprojektowania ramy prostej ze słupami i ryglami z blachownicy. Jak wiadomo, przy pomocy narzędzia "optymalizacja" program dobierze przekrój, który jest najlżejszy i jednocześnie spełnia wymagania SGU i SGN. Blachownica sama w sobie ma racje bytu jeśli jest w 4 klasie przekroju, wtedy zalety skorzystania z blachownicy rzeczywiście przekładają się na ilość zaoszczędzonej stali.
No i tu pojawia się moje pytanie. Jak program ROBOT oblicza 4 klasę przekroju? Po włączeniu obliczeń program wyszukuje przekrój który spełnia warunki SGU i SGN, ale wyświetla notkę o przejściu do "ANALIZY SZCZEGÓŁOWEJ". Tam sprawdzamy stateczność środnika, stateczność ściskanej półki i stateczność żeberek usztywniających.
Rozumiem, że nie ma możliwości sprawdzenia czy przekrój efektywny (Blachownicy klasy 4 bez żeberek) spełnia warunki SGU i SGN pomimo lokalnej utraty stateczności?
tureckibasza
Posty: 4
Rejestracja: 01 lut 2017, 13:53

Re: Projektowanie ramy z blachownicy (z przekroju parametrycznego o zbieżnym środniku)

Post autor: tureckibasza »

Znalazłem ciekawy przykład na stronie Polskiej Izby Konstrukcji Stalowych co do obliczania ramy prostej na słupach i ryglach z blachownicy.

http://www.piks.com.pl/wp-content/uploa ... -PL-EU.pdf

Po wprowadzeniu tamtejszego przykładu do robota wyniki wychodzą mi niemal identyczne we wszystkich kolejnych punktach obliczeniowych. Co dowodzi, że robot potrafi obliczyć profile w klasie 4 przekroju. Jest informacja o przekroju współpracującym, sprawdzenie stateczności lokalnych wg normy 1-5 i wszystko pasuje.


UWAGA!!!:
Natknąłem się jednak na bardzo poważny błąd w programie ROBOT !!! Przechodząc do zakładki "wymiarowanie stali" i definiując w swoim przykładzie dwie grupy przekrojów (rygle i słupy), możemy określić jakie przekroje czy rodziny przekrojów mają być uwzględniane w optymalizacji. Podchodząc do projektowania blachownicy należy skorzystać z opcji "Przekroje parametryczne". Przechodzimy w zakładkę przekrój zmienny (auto) i określamy szerokość półki, jej grubość, grubość środnika (wszystkie te parametry są niezmienne) oraz wysokość środnika, maksymalną możliwą wysokość środnika i wielkość "dh" która określa o ile program ma zwiększać wysokość środnika w poszukiwaniu optymalnego przekroju spełniającego warunki SGU i SGN. No i tutaj pojawia się problem, bo program robot nie uwzględnia ciężaru własnego tak dobranego przekroju! To jest niedopuszczalne, aby mógł być taki błąd.
Dla sprawdzenia wprowadziłem później zoptymalizowany profil parametryczny ręcznie (zamiast tego wygenerowanego w drodze optymalizacji) zamieniłem na ramie profile, czyli nadałem im właściwości tego wprowadzonego ręcznie i dopiero wtedy otrzymałem reakcje w węzłach od ciężaru własnego. Dodam, że wytężenie elementów wzrosło o nawet 7%. Tak duży przyrost wytężenia może mieć wpływ na zachowanie konstrukcji. Uważajcie wszyscy na to!
Porównanie.pdf
zestawienie wyników
(441.9 KiB) Pobrany 498 razy
ODPOWIEDZ