Belka o przekroju zmiennym po łuku (belka ze spadkiem łukowym)

Na tym forum dyskusyjnym rozmawiamy o wszystkim co jest związane z programem Revit Structure.

Moderatorzy: Artur Owczarek, Slavco, Andrzejj, Arkadiusz Mackiewicz

ODPOWIEDZ
Jęczmień94
Posty: 3
Rejestracja: 31 lip 2017, 07:17

Belka o przekroju zmiennym po łuku (belka ze spadkiem łukowym)

Post autor: Jęczmień94 »

Dzień dobry,

Niedawno zacząłem moją pracę z Revitem, dlatego napotykam jeszcze wiele trudności. Większość udaje się jakoś rozwiązać (czy to "kombinując", czy to szukając na forum lub poradnikach), ale jedna rzecz mnie pokonała.

W jaki sposób można stworzyć belkę, w której część górna ma biec po ścieżce łukowej, natomiast dolna "normalnie" - poziomo? W przypadku tym, pas górny biegnący po łuku ma mieć stałą wysokość, natomiast środnik zmienną, z podstawą na stałym poziomie.
Próbowałem wyciągania ze zmienną wysokością, jednak to nie pozwalało na uzyskanie poziomej podstawy - również i dolna część zmieniała się wtedy po łuku. Nie chciałbym też na przykład dopasowywać prostej dolnej belki do łukowej górnej, ze względu na poprawność przy tworzeniu modelu analitycznego oraz tworzenia zbrojenia.

Czy może ktoś spotkał się z podobnym problemem? Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc. ;)
Załączniki
belka łukowa.jpg
Awatar użytkownika
Marek K
Posty: 206
Rejestracja: 05 wrz 2009, 16:43
Lokalizacja: wieś Polna
Kontaktowanie:

Re: Belka o przekroju zmiennym po łuku (belka ze spadkiem łukowym)

Post autor: Marek K »

A spróbuj wyciągnąć po linii-łuku takim profilem a potem bryłą obetnij do żądanych wymiarów dół i boki. Geometria wyjdzie ale czy będzie to idealny model analityczny tegi nie wiem, czy uda się zazbroić tego też nie wiem. Tak czy inaczej bryła będzie. Może belką tą zastąpić belką i zmiennej sztywności? Dawniej nie było metod obliczeniowych dzisiejszych a budynki wymyślne też stawiali,też jakoś policzyli. Poszukaj liratury starej np z połowy ubiegłego wieku. W literaturze takiej widziałem rysunki zarysowań płyt np kwadratowych dołem i górą. Te zarysowania stworzone w czasach gdy nie było komputerów, MES na komputerze liczonych. Inżynier winien belkę, konstrukcje zaprojetować a nie wyliczyć tylko. Ślepe wyliczenie to mogą być błędy. Trzeba konstrukcje przeanalizować i przyjąć pewne wielkości statyczne. A to, że trzeba je wyliczyć to oczywiste.
Marek_K
ODPOWIEDZ