Uziemienie i odgrom

Na tym forum dyskusyjnym rozmawiamy o wszystkim co jest związane z programem Revit MEP.

Moderatorzy: Artur Owczarek, Slavco, Andrzejj

zygimar
Posty: 3
Rejestracja: 08 sie 2018, 12:30

Uziemienie i odgrom

Post autor: zygimar »

Jak rysujecie uziemienie w 3d.
Macie może jakieś rodziny bednarek?

To samo dla odgromu. Czy rurami symulujecie drut?
Kubus
Posty: 3
Rejestracja: 21 lis 2017, 14:31
Lokalizacja: Gdańśk/Trójmiasto

Re: Uziemienie i odgrom

Post autor: Kubus »

Cześć!

Zastanawiam się po co tyle zachodu. Mi przedstawiono Revita jako narzędzie o charakterze BIMowskim. Gdzie jeśli coś ma być dostępne to musi być "sparametryzowane" aby miało to sens. I w zasadzie powinno pochodzić od producenta. Po to aby projektować na elementach rzeczywistych. Oczywiście można dodawać rodziny "od siebie" ale w zasadzie nie mają one wówczas pewnych pożądanych cech, które są zarezerwowane tylko dla rodziny systemowych. A dodatkowo najczęściej są tworzono na zasadzie "aby wyglądało podobnie". Np. spotkałem się z tym, że aby przedstawić jasno otwory w ścianach wykorzystano kształtki wentylacyjne, bo inaczej trudno było je skutecznie opisywać.

Niestety widzę, nie tylko u Ciebie ale ogólnie w środowisku, ogromną tendencje do tworzenia wszystkiego samodzielnie. Na zasadzie, że raz to zrobię i będzie uniwersalne. Tylko, że to będzie w zasadzie symbolem powiedzmy jakoby blokiem w AC. Ale w moim rozumieniu zasad świat Revitowego, a w zasadzie szerzej BIMowskiego, nie ma to większego sensu. Prowadzi to do wykorzystania ogromnego, jakoby się wydawało potencjału programu, jedynie do projektowania w 3D. Na zasadzie aby było coś podobnego do elementu w rzeczywistości (patrz pierwszy akapit). Pomija się zupełnie pozostałe aspekty. I nie wiem czy to ja jestem w błędzie ze swoim sposobem myślenia czy to środowisko projektantów się myli. A być może założenia idei były mało realistyczne, i bynajmniej w Polsce się nie sprawdzają. Niestety też widzę i odczuwam na swoich barkach naciski aby tak postępować. Co moim zdaniem jest wynikiem braku zrozumienia idei.


Inna sprawa, że trudno oprzeć się wrażeniu, iż producent i dystrybutorzy przy prezentacji możliwości programu sprytnie zakamuflowali ograniczenia jakie posiada. Przy braku doświadczenia można było odnieść wrażenie, że można prawie wszystko. A rzeczywistość okazała się bardzo brutalna i z wielkim hukiem sprowadziła większość użytkowników na ziemię.

Wracając do temu odgromówki to środowisko BIMu wydaje się świetnym do analizy potencjalnych miejsc uderzenia pioruna, rozmieszczenia masztów, zwodów i sprawdzenia ochrony każdą z normowych metody. A najbardziej myślę o toczącej się kuli. Oczywiście odstępy izolacyjne i rozpływ prądów piorunowych także wydają się możliwe a w zasadzie nawet grzech ich tu nie sprawdzić. Oczywiście tak się tylko wydaje. Niestety ograniczenia Revita powodują, że jeszcze nie widziałem aby ktoś to robił nawet po partyzancku, a nie marze nawet o module czy dodatku który by to robił w zasadzie automatycznie.

Pozdrawiam!
ODPOWIEDZ