Zestawienie stolarki w Revicie

Na tym forum dyskusyjnym rozmawiamy o wszystkim co jest związane z programem Autodesk Revit Building.

Moderatorzy: pies, marcinm, Artur Owczarek, Slavco, slaw, Andrzejj

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marek K
Posty: 206
Rejestracja: 05 wrz 2009, 16:43
Lokalizacja: wieś Polna
Kontaktowanie:

Zestawienie stolarki w Revicie

Post autor: Marek K »

Opracowuję projekt wykonawczy. Czy ktoś może mi pomóc jak zrobić zestawienie stolarki okiennej i drzwiowej w Revicie bez użycia dodatkowego oprogramowania. Jak zrobić rozróżnianie prawe i lewe drzwi, zliczanie ilości. Nie posiadam obecnie t4R ani PowerPackforRevit. Robił ktoś zestawienia do projektu wykonawczego i mógłby się ewentualnie podzielić uwagami, doświadczeniem. O plikach nie śmiem wspominać ani prosić (ale przydałyby się).
Marek_K
kayser
Posty: 186
Rejestracja: 19 wrz 2014, 08:04

Re: Zestawienie stolarki w Revicie

Post autor: kayser »

Dynamo wchodzi w grę?
AndrzejZ
Posty: 169
Rejestracja: 22 kwie 2009, 17:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zestawienie stolarki w Revicie

Post autor: AndrzejZ »

@kayser
Dynamo to dla mnie ciągle terra incognita. Jeśli jest prościej, mniej klikania niż w opisie poniżej chętnie "kupię" tę wędkę.
@Marek K
Trochę to pokrętne, ale działa.
1. poniżej modelu (by zestawienie nie bruździło w widokach) tworzę dodatkowy poziom lub kilka, w zależności od potrzeb projektu. Zwykle ilość poziomów odpowiada ilości kondygnacji.
2. na nowym poziomie stawiam jedną długą ścianę (najlepiej jak materiały w ścianie są inne niż użyte w modelu by nie bruździły w zestawieniach)
3. w ścianę wstawiam okna kolejno wg numeracji
4. wzdłuż ściany (po stronie wewnętrznej ściany i okien) prowadzę przekrój tworząc widok na ścianę z oknami
5. w przekroju etykietuję okna "szpilkami" jak na rzucie by przy każdym oknie pojawił się nr typu okna i wymiary. Wymiaruję okna w widoku jeśli mam czas, jest taka potrzeba, klient docenia pracę :-)
6. tak przygotowany przekrój wrzucam na arkusz. jeśli jest np za długi dzielę przekrój na 2/3 części funkcją powiel jako zależny
7. na arkusz wrzucam tabelę zestawienia okien skorygowaną tak by pomijała okna z nowych poziomów.
Tyle. Można drukować.
Tak samo postępuje z drzwiami zewnętrznymi.
Zestawienie drzwi wewnętrznych zostawiam Wnętrzarzom by nie obciążać Ich kosza na śmieci nadmiarem papieru. Nie dotyczy mieszkaniówki.
Dla konserwatywnych tradycjonalistów - to nie ja :-). W punkcie 5 zamiast etykietować okna "szpilkami" można użyć etykiet przypominających tradycyjną tabelkę zestawienia, z numerem, wymiarami i komentarzem do typu. Jedyny minus jest taki że taka etykieta nie liczy okien w typie. Tabela zestawienia z ilościami dla typu i tak musi się pojawić w arkuszu.
Chyba że czegoś nie wiem i nie musi.
Rozróżnianie prawe/lewe zostawiam dla wykonawcy/oferenta/dostawcy magicznym zapisem w legendzie na arkuszu. A naprawdę dlatego że nie potrafię tego z revita wyciągnąć.
Jutro/dziś postaram się wrzucić pdf-a zestawienia.
Awatar użytkownika
Marek K
Posty: 206
Rejestracja: 05 wrz 2009, 16:43
Lokalizacja: wieś Polna
Kontaktowanie:

Re: Zestawienie stolarki w Revicie

Post autor: Marek K »

Jeszcze to dla mnie jest czarna magia. Zobaczę jak to wygląda w pdf. Kiedyż za dobrych czasów był PowerPack dla Revita. Tam rozróżniało np L/P drzwi. Gdzieś widziałem filmiki, że w tabelkę zestawień ilości drzwi wstawiało się grafikę danego elementu i było. Nie wiem jaką formułę wprowadzić aby rozróżnić L/P. Pracuję dalej nad tym zagadnieniem.
Marek_K
kayser
Posty: 186
Rejestracja: 19 wrz 2014, 08:04

Re: Zestawienie stolarki w Revicie

Post autor: kayser »

Z tego co wiem, w Revit nie da się wyciągnąć czy drzwi są lewe czy prawe, dopóki nie skorzysta się z API np. przez Dynamo.
Mam taki skrypt z Akademii Procad, więc chyba mogę udostępnić.
AndrzejZ
Posty: 169
Rejestracja: 22 kwie 2009, 17:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zestawienie stolarki w Revicie

Post autor: AndrzejZ »

tak to wygląda w pdf
Załączniki
zestwienie okien.pdf
(180.4 KiB) Pobrany 468 razy
kayser
Posty: 186
Rejestracja: 19 wrz 2014, 08:04

Re: Zestawienie stolarki w Revicie

Post autor: kayser »

Wygląda na dużo klikania.
Może nie do końca rozumiem jak działa ten sposób, ale wydaje mi się że można to zrobić bez kopiowania tych okien.
Można porobić przekroje, jakiś nowy typ, który będzie wyłączony w widokach filtrem.

Rozróżnienie lewe / prawe można by jeszcze zrobić osobnym typem rodziny :roll:
AndrzejZ
Posty: 169
Rejestracja: 22 kwie 2009, 17:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zestawienie stolarki w Revicie

Post autor: AndrzejZ »

@kayser
Klikania rzeczywiście jest, najwięcej przy wymiarowaniu. Reszta jakoś idzie po trzecim razie nawet dwa razy szybciej :-).
Pomysł z przekrojami ciekawy ale chyba podobny nakład pracy.
L/P jak pisałem wcześniej odpuściłem i jakoś nikt się nie upomina. Wg naszego zestawianie nikt okien nie produkuje, dostawca do wyceny robi własne, lepsze od naszego i nie ma co z nimi konkurować. Sprawny oferent dostawcy potrafi zrobić ofertę na podstawie tabeli zestawienia i elewacji. Trzeba mu tylko przekazać jedynie ideowe wytyczne. I tak mam wrażenie że robię za dużo w kwestii okien.
Gorąca prośba o krótki opis czynności przy użyciu Dynamo. Może czas w to "wdepnąć"
Awatar użytkownika
Marek K
Posty: 206
Rejestracja: 05 wrz 2009, 16:43
Lokalizacja: wieś Polna
Kontaktowanie:

Re: Zestawienie stolarki w Revicie

Post autor: Marek K »

Niby fajnie. Zestawienie przydaje się przy zamówieniach. W uwagach możemy opisać szczegółowo wymogi co do danego typu stolarki - często jest to potrzebne. Stolarka tak okienne jak i drzwiowa musi posiadać odpowiednie parametry. Spróbuję pobrać wersje demo np T4R lub powerPack i tam np ustalamy które drzwi są prawe a które Lewe. Wówczas w tych standardowych tabelkach będzie chociaż to rozróżniane.
A jak robicie zestawienie witryn szklanych, fasad. Próbuję wstawić tą witrynę podobnie jak okno czy drzwi do legendy i nie wychodzi. Jak to zrobić aby można opisać taką witrynę. W projekcie wykonawczym pasuje. Jesli nie wyjdzie zestawienie wykorzystując gołego Revita. Będę chyba zastanawiał się nad T4R - tam będzie więźba. Brakuje tego w Revicie, generatora więźby tak jak jest to u konkurencyjnych programów. Próbowałem zrobić więźbę ręcznie . Przy dwuspadowych dachach jeszcze da radę. Trzeba mieć odpowiednią rodzinę krokwi wtedy łatwiej. Przycinanie płaszczyznami z rozkładem systemu belek działa kłopotliwie. Dobrze byłoby zrobić takie graficzne zestawienie więźby, w ogóle zestawienie więźby. Inwestorzy tego oczekują przy rysowanych indywidualnych projektach.
Marek_K
OKulpa
Posty: 7
Rejestracja: 13 maja 2020, 16:00

Re: Zestawienie stolarki w Revicie

Post autor: OKulpa »

Cześć, zestawienie stolarki jest bardzo wrażliwą kwestią, nawet w Dynamo. Jest węzeł z pakietu archi-lab, który zwraca orientację drzwi. Niestety, ten skrypt nie określa poprawnie kierunków, gdyż sam Revit niepoprawnie raportuje informacje na temat kierunku otwierania (Z Pomieszczenia, Do Pomieszczenia). Podobny węzeł z pakietu Orchid zwraca inne wyniki na takich samych drzwiach. Co więc robić? Ostatnio zrobiłem kolejną (mam nadzieję) przymiarkę do tego zagadnienia. Obecnie skrypt analizuje symbol drzwi i na tej podstawie grupuje drzwi lewe i prawe. Skrypt działa na różnie opracowanych rodzinach, na drzwiach oraz panelach ścian kurtynowych, które są kategorii "Drzwi".
Wymiarowanie w Dynamo to jest zagadnienie samo w sobie. Zwykle nie ma jednego, uniwersalnego podejścia, więc dla danego zagadnienia należy napisać skrypt.
ODPOWIEDZ