Powierzchnie <220 cm-obliczanie?

Na tym forum dyskusyjnym rozmawiamy o wszystkim co jest związane z programem Autodesk Revit Building.

Moderatorzy: pies, marcinm, Artur Owczarek, Slavco, slaw, Andrzejj

ODPOWIEDZ
Jacuanis
Posty: 29
Rejestracja: 29 cze 2018, 11:55

Powierzchnie <220 cm-obliczanie?

Post autor: Jacuanis »

Mam powierzchnie piwnic ,których h=180 cm czyli tylko połowa ich wartości powinna znależć się w zestawieniach i na rysunku ale nie wiem jak to osiagnać?
Awatar użytkownika
Marek K
Posty: 206
Rejestracja: 05 wrz 2009, 16:43
Lokalizacja: wieś Polna
Kontaktowanie:

Re: Powierzchnie <220 cm-obliczanie?

Post autor: Marek K »

A dlaczego połowa. Połowa jest pomiędzy 1,40 m a 2,20 i dotyczy to przede wszystkim pomieszczeń o zróżnicowanej wysokości jak na poddaszach części mieszkalnej - w budynkach mieszkalnych. Należy ją obliczać zgodnie z PN-ISO 9836:1997. Pomieszczenia piwnic chyba nie zaliczają się do tego typu pomieszczeń aby liczyć 50% ich powierzchni. W tym przypadku piwnice liczyłbym jak pomieszczenia gospodarcze. O ile dobrze pamiętam w warunkach technicznych dla pomieszczeń gospodarczych jest to 2,0 m - paragraf 97 Warunków Technicznych. Jeśli wpiszesz w wyszukiwarkę hasło "właściwości użytkowe w budownictwie. określenie wskaźników powierzchniowych i kubaturowych" powinien na pierwszym miejscu ukazać się artykuł z Inżyniera Budownictwa wyjaśniający to zagadnienie. Czy powierzchnię piwnicy liczymy do powierzchni użytkowej budynku? Zależy do czego, jakich celów jest nam potrzebna. To już odrębne zgadnienie. Na pewno nie liczymy jej wg zasady z zapytania - 50%.
Marek_K
Jacuanis
Posty: 29
Rejestracja: 29 cze 2018, 11:55

Re: Powierzchnie <220 cm-obliczanie?

Post autor: Jacuanis »

Dzięki za odpowiedż .Norma mówi "Ppkt. b) powierzchnię pomieszczeń lub ich części o wysokości w świetle równej lub większej od 2,20 m należy zaliczać do obliczeń w 100%, o wysokości równej lub większej od 1,40 m, lecz mniejszej od 2,20 m - w 50%, natomiast o wysokości mniejszej od 1,40 m pomija się całkowicie;”i nie ma słowa o pomieszczeniach o zróżnicowanej wysokości.Ale uważam ,że masz raczej racje i chyba lepiej piwnic nie zaliczać do pow.użytkowych tylko jako np.gospodarcze .Przy czym u mnie mają one 180 cm czyli też nie mogą być traktowane jako gospodarcze(ale to temat nie na fo forum ).Ale przy okazji zapytam jakim sposobem liczysz w Revicie powierzchnie poddaszy o zmiennej wysokości ?
AndrzejZ
Posty: 169
Rejestracja: 22 kwie 2009, 17:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Powierzchnie <220 cm-obliczanie?

Post autor: AndrzejZ »

viewtopic.php?f=1&t=5029&p=32534&hilit=skos#p32534
Od tamtej pory tylko Dynamo mogło coś zmienić, ale nie znam :-(
Awatar użytkownika
Marek K
Posty: 206
Rejestracja: 05 wrz 2009, 16:43
Lokalizacja: wieś Polna
Kontaktowanie:

Re: Powierzchnie <220 cm-obliczanie?

Post autor: Marek K »

Szukaj pod hasłem o zróżnicowanej wysokości. Sprawdź warunki techniczne. Nie wysyłam na forum linku do tych wywodów bo nie wiem czy to wolno. Ale - weź warunki techniczne, tą książkę autorstwa p. Korzeniewskiego i tam na rysunku będzie podane. Lub szukaj po moich wskazówkach w Inżynierze Budownictwa. Ew na priv mogę wysłać.
Marek_K
Awatar użytkownika
Marek K
Posty: 206
Rejestracja: 05 wrz 2009, 16:43
Lokalizacja: wieś Polna
Kontaktowanie:

Re: Powierzchnie <220 cm-obliczanie?

Post autor: Marek K »

Jak w powyższym poście. Udało mi się zrobić formuły - z ptaszkowaniem. W pomieszczeniu na poddaszu trzeba wydzielić niestety ręcznie te strefy <1,40, < 2,20 , >2,20. U mnie to działa. Niestety gdy zwiększę np. kat pochylenia lub wysokość ścianki kolankowej to te strefy trzeba ręcznie korygować. Ale co najważniejsze - działa.
Marek_K
OKulpa
Posty: 7
Rejestracja: 13 maja 2020, 16:00

Re: Powierzchnie <220 cm-obliczanie?

Post autor: OKulpa »

Ten temat był poruszany na NetCafe. Zdaje się, że na YouTube jest zapis tego nagrania. Do rozwiązania wykorzystałem Dynamo, skrypt analizował konkretne pomieszczenie i na podstawie geometrii pomieszczenia (które powinno być ograniczone stropem, dachem w modelu) generowano powierzchnie pośrednie na odpowiednich wysokościach, żeby na końcu obliczyć zbiorczo powierzchnię użytkową.
OKulpa
Posty: 7
Rejestracja: 13 maja 2020, 16:00

Re: Powierzchnie <220 cm-obliczanie?

Post autor: OKulpa »

Oczywiście - obliczona powierzchnia użytkowa może być wykorzystana do uzupełnienia parametru pomieszczenia, do utworzenia kształtu wypełnienia itd. Jak to w Dynamo bywa - tam gdzie trzeba, tam wyląduje wynik :D
ODPOWIEDZ