Modelowanie przekroju poprzecznego

Na tym forum dyskusyjnym rozmawiamy o wszystkim co jest związane z programem Autodesk Civil 3D.

Moderator: Radosław Wiśniewski

ODPOWIEDZ
iron33
Posty: 2
Rejestracja: 03 wrz 2010, 07:05

Modelowanie przekroju poprzecznego

Post autor: iron33 »

Witam.
Na początku odrazu napisze że jestem początkującym w Civilu
Mam problem, stworzyłem przekroje poprzeczne ale nie umie ich prawidłowo opisać. Gdzie idzie ustawić aby na przekroju poprzecznym wrysował mi poprzeczki na kazdym załamaniu przekroju?? (np. w osi jezdni, krawężnik czy początek skarpy i koniec) oraz gdzie ustawia się aby pokazywał rzędne terenu oraz rzędne projektowane. Ponieważ jak tworze przekroje to w rzędnych terenu oraz w rzędnych przekroju pokazuje mi te same wartości. Proszę o pomoc i z góry dziękuje.
Poniżej załączam mój widok przekroju
Załączniki
przekroj.jpg
iron33
Posty: 2
Rejestracja: 03 wrz 2010, 07:05

Re: Modelowanie przekroju poprzecznego

Post autor: iron33 »

Czy może mi ktoś pomóc? męcze sie z tym i męcze i nie mam pojęcia co robie źle:(
edit
Posty: 102
Rejestracja: 02 gru 2006, 12:17

Re: Modelowanie przekroju poprzecznego

Post autor: edit »

Co do opisu pasm prawidłowymi danymi, to musisz prawym kliknąć na pasma i we właściwościach widoku przekroju ustawiasz w kolumnie profil 1 "Niweleta", a w profil 2 wszędzie "teren", tylko w paśmie gdzie jest mowa o rzędnych niwelety wstawiasz "niweleta".

Pisze z głowy, a przekroje robiłem dosyć dawno temu, ale mniej więcej będzie pasować.
Próbuj.

m.
doradora
Posty: 105
Rejestracja: 15 lut 2012, 14:09

Re: Modelowanie przekroju poprzecznego

Post autor: doradora »

cześć, odgrzewam kotleta, żeby nie tworzyć nowego wątku
rysuję sobie w 2012 poprzeczki i pomimo tego, że mam ustawione na pasmach profil_1-powierzchnia_TOP oraz profil_2-teren_istniejący na pasmach wyświetla mi się za przeproszeniem... gówno :(
czy jest jakiś myk w 2012, którego nie robię? (standardowo pracuję na 2010)
a może style poprzeczek "zaprojektowane" na potrzeby 2010 psują coś w 2012?
piotrekbil
Posty: 13
Rejestracja: 17 sty 2009, 20:00
Kontaktowanie:

Re: Modelowanie przekroju poprzecznego

Post autor: piotrekbil »

Zawsze trzeba utworzyć powierzchnie z korytarza.
Civil kiepsko wstawia rzędne dlatego ja polecam metodę w połowie ręczna ale dająca najlepsze efekty
Rzędne wstawiać etykietami
Dla każdego przekroju trzeba to robić osobno wiec przy przy większej liczbie niż 100 jest to już problemem ale efekt końcowy jest najlepszy i nie trzeba się już żadnym eksportem do cada przejmować.

Pozdrawiam
Piotr
Załączniki
1.jpg
Zapraszam na mojego bloga http://civil3dblog.pl oraz na kanał youtube.
doradora
Posty: 105
Rejestracja: 15 lut 2012, 14:09

Re: Modelowanie przekroju poprzecznego

Post autor: doradora »

cześć,
nie bardzo rozumiem...
na załączonym screenie wstawiasz rzędne za pomocą edycji stylu, więc nie lepiej najpierw stworzyć styl wyglądu całej poprzeczki, nazwać go sobie po swojemu i potem przy generowaniu poprzeczek użyć po prostu tego stylu?
ja właśnie tak robię i w 2010 zazwyczaj działa jak należy, aczkolwiek wiadomo civil często wykłada się na poprzeczkach, więc jakieś 10% jest zawsze zwalonych
pytanie moje było, czy styl z 2010 roku zaimportowany do 2012 czegoś przypadkiem nie psuje...
problem rozwiązałam, za którymś razem po prostu zadziałały poprzeczki

odnośnie eksportu, to nie zgadzam się z Tobą, że nie trzeba się nim przejmować
to nie chodzi o edycję końcową, bo przecież wszystkie etykiety można poprzestawiać w samym civilu, żeby się nie nachodziły
po prostu zdarza się, że poprzeczki mi się przenumerują, jak coś zmienię na osi, że nagle jakaś zdębieje i pokazuje głupoty, a najlepsze jest, jak znikają niektóre poprzeczki (np. środki łuków poziomych)
już nie mówiąc o celach archiwalnych, model żyje swoim życiem podczas całego procesu projektowania i późniejszych zmian na budowie, a to co wyeksportowane, to już jakaś wersja ostateczna na dzień X.

pozdrawiam!

ps. dalej nie wiem, czy używając szablonu 2010 na civilu 2012 będę mieć jakieś zonki, ale to chyba pytanie do programistów niestety
ODPOWIEDZ