Licencje / legalność - jak tego dochodzić?

Moderator: Maciej Śliwiński

ODPOWIEDZ
pomoc86
Posty: 1
Rejestracja: 16 gru 2010, 12:12

Licencje / legalność - jak tego dochodzić?

Post autor: pomoc86 »

Witam
(przepraszam jeżeli to nieodpowiednie miejsce na ten post)

Dostałem zadanie wyjaśnienia w pewnej firmie wszystkich licencji Autodesc. Krótko mówiąc czy firma jest OK pod względem legalności w tej płaszczyźnie.

Problem w tym, że jestem "nastym" informatykiem w tej całkiem sporej firmie i nie dość, że nie miałem wcześniej bliskiej styczności z produktami Autodesc to nikt nic do końca w tej firmir nie wie (do tego firma zmieniła nazwę 3 razy w ciągu 2lat).

Firma ma około 12 komputerów z zainstalowanymi produktami Autodesc (głównie Autocad i Inventor) i ileś pudełek od nich w pancernej szafie.
To są wersje jednostanowiskowe (nie sieciowe) z tego co się dowiedziałem od pracowników.

Część jest rejestrowana najprawdopodobniej przez pracowników którzy już nie pracują, a zapewne rejestrowali na siebie(jak to sprawdzić?). Jest podejrzenie, że na jakim kompie jest crackowana wersja prywatna (jak to sprawdzić?) itd itd

Najbardziej interesuje mnie czysta praktyka tzn:
1.od czego zacząć taką weryfikacje?
2.co musi się zgadzać w razie gdyby firma była kontrolowana?
(faktura, pudełko, serial, cd-key, dane rejestracyjne, kod autoryzacji, odpowiedni komputer na jakim jest to zainstalowane, odpowiednia osoba pracująca na danym stanowisku ...)

Czytałem trochę na:
http://www.autodesk.pl/adsk/servlet/...660&id=9940405
ale nie wyjaśnia mi to za wiele.


Byłbym wdzięczny za każdą poradę w tej sprawie.


Z góry dziękuję i pozdrawiam
tomaszg
Posty: 3
Rejestracja: 27 gru 2010, 11:58

Re: Licencje / legalność - jak tego dochodzić?

Post autor: tomaszg »

Jeśli chodzi o legalność oprogramowania najlepiej jak zaczniesz od zebrania informacji.
Czyli ile i jakich produktów posiada firma wg faktur.
Następnie poproś sprzedawcę u którego firma kupuje oprogramowanie o wygenerowanie listy produktów przypisanych do firmy, w której pracujesz.
Otrzymasz od sprzedawcy listę produktów z numerami seryjnymi, którą będziesz mogł sobie porównać z dokumentami zakupu. Jeśli obie listy będą się "pokrywać" to już jest dobrze.
Następnie musisz sprawdzić każdy komputer w firmie jakie jest na nim zainstalowane oprogramowanie. W informacjach o produkcie sprawdzasz numery seryjne i wykreślasz ze swojej listy.
Jak sprawdzisz wszystkie komputery to będziesz wiedział czy ilość instalacji jest prawidłowa.
Musisz sprawdzać dokładnie ponieważ do jednego numeru seryjnego może być dopisane np 5 stanowisk, albo w ramach subskrypcji można korzystać ze wcześniejszych wersji oprogramowania itp. (warto wiedzieć jakie korzyści daje subskrypcja)
Szukasz też podejrzanych nr seryjnych postaci 123-12345678 , 696-696969696 itp. Takie numery seryjne to na 100% pirat. Ogólnie większość roboty może za ciebie zrobić handlowiec, support techniczny sprzedawcy oprogramowania.
tomaszg
Posty: 3
Rejestracja: 27 gru 2010, 11:58

Re: Licencje / legalność - jak tego dochodzić?

Post autor: tomaszg »

Odnośnie ewentualnej kontroli - musi się zgadzać Nr seryjny zainstalowanego produktu z numerem na fakturze zakupu.
Jeśli brak faktury poproś swojego sprzedawcę o wystawienie certyfikatu legalności oprogramowania.
Awatar użytkownika
el_joseppo
Posty: 97
Rejestracja: 18 paź 2006, 12:32
Lokalizacja: W-wa

Re: Licencje / legalność - jak tego dochodzić?

Post autor: el_joseppo »

W ramach subskrybcji na jedną licencję jednostanowiskową można posiadać do 3. wersji oprogramowania. Tzn jednocześnie mogą być zainstalowane wersje 2011, 2010 i 2009. Każdy będzie miał inny numer seryjny, mimo ze są z jednej subskrybcji.

Jest też strona dla Subscribentów Autodesku gdzie uzyskasz informacje na temat wszystkich subskrybcji w firmie z podziałem na osobne licencje. Żeby się tam zalogować musisz mieć login i hasło, najlepiej od resellera.
pzdrwm
ODPOWIEDZ