Więźba dachowa

Na tym forum dyskusyjnym rozmawiamy o wszystkim co jest związane z programem Autodesk Robot Structural Analysis.

Moderatorzy: Artur Owczarek, Slavco, Arkadiusz Mackiewicz

ODPOWIEDZ
rampam
Posty: 3
Rejestracja: 01 gru 2011, 20:38

Więźba dachowa

Post autor: rampam »

Witam, modeluję w robocie więźbę dachową wykonaną z drewnianych wiązarów kratowych. Do pasów górnych przybite jest deskowanie pełne. Zastanawiam się jaki schemat wyboczeniowy pasów górnych powinienem przyjąć przy wyboczeniu względem osi z? (oś jest skierowana prostopadle do płaszczyzny dachu). Z góry dziękuje za wszelką pomoc. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Arkadiusz Mackiewicz
Posty: 110
Rejestracja: 02 sty 2007, 09:26

Re: Więźba dachowa

Post autor: Arkadiusz Mackiewicz »

dzień dobry.

wyboczenie z płaszczyzny ramy można pominąć, ponieważ ten kierunek zabezpieczony jest deskowaniem.
mam nadzieję, że dobrze zrozumiałem orientację układu lokalnego współrzędnych :)
arekm
rampam
Posty: 3
Rejestracja: 01 gru 2011, 20:38

Re: Więźba dachowa

Post autor: rampam »

Dziękuje za pomoc ;)
rampam
Posty: 3
Rejestracja: 01 gru 2011, 20:38

Re: Więźba dachowa

Post autor: rampam »

Niestety natknąłem się na jeszcze jeden problem. Przy wymiarowaniu prętów drewnianych Robot w kombinacji przyjmuje wartość kmod=0,9. Jednak zgodnie z poprawką wprowadzoną do normy wartość współczynnika kmod powinna wynosić 0,6. Moje pytanie brzmi czy jest możliwość uwzględnienia tej zmiany? Szukałem czegoś w preferencjach zadania, niestety bezskutecznie. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Arkadiusz Mackiewicz
Posty: 110
Rejestracja: 02 sty 2007, 09:26

Re: Więźba dachowa

Post autor: Arkadiusz Mackiewicz »

współczynnik kmod "zaszyty" jest wewnątrz normy i nie znalazłem sposobu na jego edycję bezpośrednią.
natomiast można wpływać na jego wartość ustalając odpowiednie klasy dla poszczególnych przypadków obciążeń.
arekm
ODPOWIEDZ