Obciążenia w Robocie 2012 a wartość reakcji

Na tym forum dyskusyjnym rozmawiamy o wszystkim co jest związane z programem Autodesk Robot Structural Analysis.

Moderatorzy: Artur Owczarek, Slavco, Arkadiusz Mackiewicz

ODPOWIEDZ
projektykonstrukcji
Posty: 1
Rejestracja: 07 gru 2011, 22:01

Obciążenia w Robocie 2012 a wartość reakcji

Post autor: projektykonstrukcji »

Obciążenia w Robocie 2012 a wartość reakcji
Witam. Czy ktoś z Was zauważył niezgodność pomiędzy ręcznym zebraniem obciążeń, a reakcjami podporowymi uzyskanymi w robocie? Chodzi o to, że wydaje mi sie że robot dwukrotnie przyjmuje współczynnik obciążeń. To wychodzi recznie ze wspolczynnikami czyli obliczeniowe pasowaloby do obciazen charakterystycznych (niby) w robocie - z listy. A to co biore z kombinacji recznych ze wspolczynnikami jest 1,5 razy wieksze od reakcji obliczonych recznie. Jest to dziwne tym bardziej, ze przypadek jest prosty, wiadomo ile zbierze dany slu, bo jest symetria, jest 5 kondygnacji (garaż wielopoziomowy).

Proszę doradzcie moze ktos z Was ma jakies sugestie.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Arkadiusz Mackiewicz
Posty: 110
Rejestracja: 02 sty 2007, 09:26

Re: Obciążenia w Robocie 2012 a wartość reakcji

Post autor: Arkadiusz Mackiewicz »

dzień dobry.
właśnie na szybko zrobiłem prosty modelik.
strop 10x10m o grubości 30cm, siatka słupów 45x45cm w rozstawie 5x5m.
obciążenia: 10kN/m2 na każdej z 5-ciu kondygnacji oraz w osobnym przypadku ciężar własny konstrukcji.

sprawdziłem reakcje z kombinacji charakterystyczne oraz osobno przypadków: ciężaru własnego i obc. stałych i...
nie zauważyłem objawów takich, jak "zawyżanie" reakcji.

proszę sprawdzić czy u Państwa analiza wartości reakcji uwzględnia ciężar własny stropów i słupów :)

pozdrawiam
arekm
ODPOWIEDZ